Постанова № 69061462, 15.09.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.09.2017
Номер справи
826/18890/16
Номер документу
69061462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 вересня 2017 року № 826/18890/16

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу №826/18890/16 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Спільного українсько-естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм ЛТД» про застосування заходів реагування.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (надалі - позивач/ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області) до Спільного українсько-естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» (надалі - відповідач/СП «Оптіма-Фарм, ЛТД»), в якому просить суд:

1. Прийняти позовну заяву до провадження;

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме: будівлі складських приміщень літ.Ф-1, Ф1-1, Ф2-1 за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» (код ЄДРПОУ - 21642228), до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації та зобов'язання зупинити експлуатацію вищезазначених об'єктів.

Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.02.2017 р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/18890/16 та запропоновано відповідачу у строк до 24.03.2017 р. або в десятиденний строк з дня отримання ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на час звернення до суду, СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» не були усунуті порушення, які були виявлені позивачем під час проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Водночас, через відділ документального обігу, контролю суду та забезпечення розгляду звернень громадян до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Качура І.А. від представника відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких останній проти позовних вимог заперечує у повному обсязі, просить суд в їх задоволенні відмовити з підстав їх необґрунтованості, оскільки, недоліки, які були виявлені ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області в ході проведення планової перевірки щодо додержання СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та зафіксованих в Акті перевірки №137, відповідачем усунуті в повному обсязі.

Так, в обґрунтування письмових заперечень, представником відповідача було зазначено про те, що 19.12.2016 р. ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області на підставі звернення СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» було проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої було складено Акт перевірки №359, в якому зафіксовано про усунення порушень пожежного законодавства, що стали підставою звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішенню справи по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

В той же час, ч.4 ст.5 Закону №877 визначено що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Разом з тим, в ч.1 ст.7 Закону №877 зафіксовано, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

В той же час, в ч.6 ст.7 Закону №877 зафіксовано, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Так, суд звертає увагу, що відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Водночас, відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Відповідно до ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно із пп.1, 2, 4, 10 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області №497 від 17.10.2016 р. та посвідчення на проведення перевірки №170 від 26.10.2016 р. провідним інспектором відділу нормативно-технічної роботи та контролю за системами протипожежного захисту та ліцензування управління держаного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Кирпиченком К.В. та старшим інспектором З ДПРЧ 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Амброськіним С.М. було проведено планову перевірку додержання СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки при експлуатації будівлі складу приміщень літ. Ф-1, Ф1-1, Ф2-1, будівлі адміністративного корпусу №2 літ. Т-2, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В.

Так, за результатами проведеної планової перевірки, ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області було складено Акт перевірки №768137, в якому було зафіксовано перелік виявлених позивачем порушень СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», зокрема:

- розділ V п.1 пп.1.2ППБУ, п.13.1.1 табл. А 1 ДБН В.2.5-56:2014 - будівлю складських приміщень не обладнано системами протипожежного захисту (автоматичною системою пожежогасіння);

- розділ V п.2.2 пп.8 ППБУ - не забезпечено напрямок осі вихідного отвору патрубку пожежного крану під кутом, що виключає можливість різкого залому пожежного рукава у місці його приєднання;

- п.4.3 розділ IV ДСТУ Б В.2.5-38:2008, п.1 пп.1.21 ППБУ - не забезпечено будівлю блискавкозахистом;

- розділ II п.5 ППБУ - не поновлено плани евакуації людей на випадок пожежі в приміщеннях складу та громадських будівлях;

- розділ ІV п.1 пп.1.15 ППБУ - електричні вимикачі не винесено за межі складських приміщень;

- ст.33 КЦЗУ п.4.7 ПТБ - не розроблено план евакуації працюючого персоналу об'єкту з питань техногенної безпеки.

Зокрема, як вбачається зі змісту Акту №137 під час здійснення перевірки додержання СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було встановлено, що експлуатація приміщень складу літ. Ф-1, Ф1-1, Ф2-1 та будівлі адміністративного корпусу №2 літ.Т-2, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В здійснюється відповідачем з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.

В той же час, як встановлено судом під час розгляду адміністративної справи, у зв'язку з усуненням, на думку відповідача, порушень пожежного та техногенного законодавства, 29.11.2016 р. СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» звернулося до начальника ГУ ДСНС у Дніпропетровській області Кульбача А.А. з листом №1910, в якому було повідомлено про те, що відповідачем було усунуто порушення, зафіксовані в Акті №137, внаслідок чого, останній просив провести позапланову перевірку об'єктів СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», за адресою: м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №877 підставами для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених ч.4 ст.2 цього Закону.

Розглянувши лист СП «Оптіма - Фарм, ЛТД» №1910 від 29.11.2016 р., 19.12.2016 р. ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за результатами якої проведеної було складено Акт перевірки №359, в якому було зафіксовано наступний перелік виявлених порушень СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», зокрема:

- розділ V п.1 пп.1.2ППБУ, п.13.1.1 табл. А 1 ДБН В.2.5-56:2014 - будівлю складських приміщень не обладнано системами протипожежного захисту (автоматичною системою пожежогасіння);

- розділ 4 ППБУ, п.1, пп.1.21 дод. А ДСТУ Б.В.2.5-38:2008 - не забезпечено будівлю блискавкозахистом відповідно до вимог ДСТУ Б.В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд».

Як вбачається з вищевикладеного, порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» в повному обсязі не усунуто.

Таким чином, суд критично ставиться до доводів відповідача щодо усунення порушень пожежного та техногенного законодавства, що стали підставою для звернення ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області до суду та необґрунтованості позовних вимог позивача щодо наявності підстав для застосування до СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень складу літ. Ф-1, Ф1-1, Ф2-1 та будівлі адміністративного корпусу №2 літ.Т-2, що розташовані за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В, оскільки, порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» в повному обсязі не усунуто.

Отже, враховуючи вищевикладені положення та обставини, а також приймаючи до уваги, що не спростовано відповідачем, порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, зазначені позивачем в Акті №137, СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» у повному обсязі усунуто не було, суд приходить до висновку про доцільність та необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень складу літ. Ф-1, Ф1-1, Ф2-1 та будівлі адміністративного корпусу №2 літ.Т-2, що розташовані за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В до повного усунення таких порушень.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 257 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 160-162, 183І, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Спільного українсько-естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» - задовольнити.

2. Застосувати до Спільного українсько-естонського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень складу літ. Ф-1, Ф1-1, Ф2-1 та будівлі адміністративного корпусу №2 літ.Т-2, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ізумрудна, 3-В до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

4. Роз'яснити, що згідно з ч.12 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.А. Качур