
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1026/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Рубіжанський Краситель" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах,-
ВСТАНОВИВ:
24 липня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вищевказаний адміністративний позов, в обґрунтування якого позивач зазначив, що 24.02.2004 ТОВ "Рубіжанський Краситель" зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України у м. Рубіжному Луганської області. Відповідно до п. "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівникам ТОВ "Рубіжанський Краситель" Рубіжанським ОУПФУ Луганської області були призначені пільгові пенсії.
За період з 01.04.2017 по 31.05.2017 управлінням виплачені пільгові пенсії з урахуванням поштового збору на загальну суму - 109763,76 грн.
Відповідач отримував на підставі пунктів 6.4 та 6.5 Інструкції відповідні розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується особистими підписами працівника підприємства на вищезазначених розрахунках, копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Але вказані в них суми відповідачем не сплачувались, у зв'язку з чим за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 утворилась заборгованість у сумі 109763,76 грн., яка на даний час є не сплаченою.
За таких обставин позивач просив суд стягнути з ТОВ "Рубіжанський Краситель" на користь Рубіжанського ОУПФУ Луганської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 в сумі 109763,76 грн.
21 вересня 2017 року від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, якою позивач просив стягнути з відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 в сумі 89547,39 грн. В заяві зазначено, що відповідачем платіжними дорученнями від 26.07.2017 №85 з призначенням платежу за травень 2017 року по списку №1 було сплачено 10000,00 грн та від 23.08.2017 №177 з призначенням платежу за квітень 2017 року по списку №1 було сплачено 10000,00 грн. Також позивач зазначив, що з урахуванням надання позивачем розрахунку з травня 2017 року Кремінського відділу Рубіжанського ОУПФУ та платіжних доручень, належна сума заборгованості складає 89547,39 грн.
Під час судового засідання 11.09.2017 представник позивача зазначив, що громадяни: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 після призначення їм пенсій за списком № 1 працювали також на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (список 1), що підтверджується копіями пільгових довідок, виданих TOB "Рубіжанський Краситель", копіями трудових книжок щодо періоду роботи у відповідача. Тобто, вказані особи під час роботи у відповідача отримали додатковий пільговий стаж, що дав їм право на перерахунок їх пенсій на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і ст.42 Закону України № 1058. Позивачем на підставі наданих TOB "Рубіжанський Краситель" документів та за заявами вказаних вище громадян відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було зроблено перерахунки їх пенсій. Після здійснених перерахунків, з додаванням пільговому стажу роботи у відповідача, та з урахуванням заробітної плати, розміри пенсій вказаних осіб збільшилися у зв'язку з чим позивачем було включено до розрахунків частку пенсій, збільшених саме за рахунок праці в TOB "Рубіжанський Краситель". Питання щодо зазначення стажу роботи, що врахований при обчисленні плати (гр.6) по 5 особам (ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4) були предметом судових розглядів у справах № К/9991/88183/11, № 2а/1270/7206/2012, № 2а-3581/11/1270, № 2а/1270/6894/2012, 2а-8710/11/1270. № 2а/1270/1239/2012, № 812/4203/13-а, № 812/8797/13-а, за якими, та по інших аналогічних справах (№ 2а-5570/11/1270, № 2а-3489/11/1270), рішення винесені на користь управління ПФУ в м. Рубіжному Луганської області.
Представник відповідача у судове засідання 21.09.2017 не прибув, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та просив відмовити в задоволенні позову. Проти задоволення адміністративного позову заперечував (а.с.52-54, 70-71), зазначив, що позивач до розрахунку включив осіб, яким пенсія була призначена у період до державної реєстрації підприємства відповідача, а саме до 18.02.2004. Крім того особам, зазначеним під № 2,9, 23, 45,55 стаж роботи на підприємстві відповідача не відповідає дійсності (завищено), що призвело до збільшення розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій: ОСОБА_1 - дійсний стаж роботи на підприємстві відповідача складає 6 місяців 19 днів; ОСОБА_2 - дійсний стаж роботи на підприємстві відповідача складає 2 місяців 15 днів; ОСОБА_3 - дійсний стаж роботи на підприємстві відповідача складає 1 рік 7 місяців; ОСОБА_5 - дійсний стаж роботи на підприємстві відповідача складає 2 роки 3 місяців 8 днів; ОСОБА_4 - дійсний стаж роботи на підприємстві відповідача складає 2 роки 11 місяців 28 днів. Крім того, вважав, що позивачем не надано доказів здійснення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а у графі 17 розрахунку "Сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку3" взагалі відсутні дані про витрати. Таким чином, неправильне тлумачення норм діючого законодавства у сфері пенсійного забезпечення та страхування позивач вчинив вказані дії, чим порушив встановлений законодавством України порядок проведення розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що призводить до покладення на відповідача обов'язку щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, включеним до Розрахунків, а також до покладення на відповідача додаткових зобов'язань по відшкодуванню. З урахуванням вищевикладеного відповідач не погоджується з позовом взагалі та в частині стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за списком № 1 за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 щодо осіб ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4
Оскільки представник позивача та представник відповідача надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, суд дійшов висновку про розгляд справи в письмовому провадженні, на підставі наявних матеріалів в справі, з урахуванням вимог ч.4 ст.122 КАС Україним.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 КАС України, суд дійшов наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рубіжанський Краситель" зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 18 лютого 2004 року, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 6). В УПФУ в м. Рубіжному Луганської області позивач зареєстрований як платник страхових внесків 24 лютого 2004 року (а.с. 5).
Судом встановлено, що з квітня 2017 року по травень 2017 року позивач сплачував та доставляв пенсіонерам відповідача пільгові пенсії за списком № 1, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 16-41). Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій були отримані посадовою собою відповідача. Факт отримання розрахунків відповідачем не оскаржується.
Отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не надавши на них заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив такі розрахунки.
Загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій згідно розрахункам фактичних витрат за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 складала 114512,84 грн.
Відповідачем було частково сплачено суму заборгованості, про що зазначено позивачем у розрахунку суми боргу (а.с.95-101) та наданих копій платіжних доручень (а.с.91, 92). Таким чином на день розгляду справи сума заборгованості фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1 за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 складає 89547,39 грн, що підтверджено належними та допустимими доказами, у розумінні ст.70 КАС України.
Відповідно до частини 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, передбачена діючим законодавством, що свідчить про обов'язок відповідача відшкодовувати позивачу витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за рахунок підприємства.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.
Згідно із п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій з 2012 року розмірі 100 відсотків для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 6.5. Інструкції № 21-1 від 19.12.2003 розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положенні Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів: новопризначених (перерахованих) пенсій (Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів: призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п. 6.-5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Розмір фактичних витрат на виплату пільгових пенсій, які підлягають відшкодуванню, відповідає розміру пенсій, призначених відповідно до вимог Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення". Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. У разі збільшення розміру пенсії після проведення її перерахунку згідно статті 42 Закону, розмір фактичних витрат, які підлягають відшкодуванню, також збільшується.
Такий порядок відшкодування відповідно до ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" зберігається до досягнення працівниками, які вийшли на пенсію на пільгових умовах, загальновстановленого пенсійного віку, після якого виплата пенсій вже здійснюється на загальних підставах та за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Іншого чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону страховий стаж обчислюється в місяцях. Тому при визначенні частки плати окремого підприємства стаж враховується в місяцях (з урахуванням частки наступного місяця за наявності такої).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України. Джерелом інформації для заповнення зазначених відомостей є пенсійна справа конкретного пенсіонера.
Таким чином, нарахована сума пенсії розподіляється по складових частинах пенсії пропорційно їх частці у загальному розмірі призначеної пенсії.
Згідно із п. 6.2 Інструкції № 21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій (тобто особи, які мають стале саме за списком № 1 - це робота з особливо шкідливими і важкими умовами праці, як у даному випадку, або за списком № 2) на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується в повному розмірі, а пільговий стаж на попередніх місцях роботи додається до стажу по кожному підприємству.
Питання обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" регулює і порядок застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики 18.11.2005 № 383 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/1173.
Відповідно до пункту 9 цього Порядку пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених списками, призначаються:
- за списком № 2, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в списку № 1, а інша в списку № 2;
- на загальних підставах, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в списку № 1 або списку № 2, а інша цими списками не передбачена.
При проведенні перерахунку пенсій відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір сум, які підлягають відшкодуванню, переглядається згідно п. 6.4. Інструкції, провадиться перерозподіл стажу між підприємствами з урахуванням додаткового стажу та розраховуються нові відсотки частки плати кожного підприємства. Тобто, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначається з урахуванням розміру пенсій, призначених відповідно до положень статей 27, 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та підвищення, здійсненого відповідно до статті 42 цього Закону.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що відповідачем невірно тлумачиться положення законодавства щодо його обов'язку по відшкодуванню вказаних витрат, проведених позивачем, у даному випадку зазначеним у запереченнях особам, яким пільгові пенсії за списком № 1 призначено і перераховано відповідно до п. "а" ст. 13 Закону
Суд також не приймає до уваги посилання відповідача на неправомірне збільшення у розрахунках стажу роботи на підприємстві відповідача громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_2, оскільки дане питання вже було предметом судового розгляду у справах № 812/8797/13-а, № 812/4203/13-а, 2а-3581/11, 2а/1270/7206/2012, і у задоволенні цієї частини позовних вимог позивачу було відмовлено. Про це також зазначено в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 13.03.2017 по справі №812/1555/16, яке було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.04.2017 (а.с.83-86).
Посилання відповідача на те, що у графі 17 розрахунку "Сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку3" відсутні дані про фактичні витрати суд вважає безпідставним, оскільки, згідно Інструкції № 21-1 та додатку до неї у графі 17 зазначаються лише суми перерахунку пенсії, а розмір фактичних витрат, які підлягають відшкодуванню підприємством зазначаються у графі 18 Розрахунку, суми в яких відповідають сумам, заявленим у позові.
Посилання на відсутність доказів понесення позивачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій суд також вважає безпідставними, оскільки Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України не передбачено надання територіальними управліннями ПФУ доказів фактичного понесення таких витрат.
Згідно п. 6.7 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Тобто, єдиною підставою для здійснення відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, для підприємства є розрахунок.
Надання інших доказів здійснення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах чинним законодавством не передбачено.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та вважає за необхідне стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рубіжанський Краситель" на користь Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 у розмірі 89547,39 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати в установленому порядку, а статтею 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Рубіжанський Краситель" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Рубіжанський Краситель" (93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, 2, код ЄДРПОУ 32803997) на користь Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, 35 А, код ЄДРПОУ 41245565) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за період з 01.04.2017 по 31.05.2017 у розмірі 89547,39 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок сім гривень 39 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В. Ірметова