КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2017 року № 810/1546/17
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П. за участю представника позивача, представника відповідача розглянувши у судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «АПК - ХМІЛЬНО» до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «Агрофірма «АПК - ХМІЛЬНО» з позовом до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області в якому просить:
- визнати протиправними дії Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області щодо припинення в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів № 071020161 від 11.10.2016 року укладений між Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО";
- визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України щодо неприйняття до реєстрації виданих ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" (код за ЄДРПОУ 40623710) податкових накладних: № 6 від 24.03.2017 року; № 7 від 27.03.2017 року № 9 від 29.03.2017 року; № 8 від 28.03.2017 року - дата фактичного отримання 14.04.2017 року; № 4 від 16.03.2017 року - дата фактичного отримання 18.04.2017 року; № 10 від 30.03.2017 року; № 11 від 31.03.2017 року - дата фактичного отримання 19.04.2017 року, а вказані податкові накладні визнати прийнятими та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою їх фактичного отримання;
- визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" (код за ЄДРПОУ 40623710) за березень 2017 року з Додатком 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1»)», Додатком 2 «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)», Додатком 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)», а податкову декларації з податку на додану вартість ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" (код за ЄДРПОУ 40623710) за березень 2017 року з усіма додатками визнати прийнятою за датою їх фактичного отримання - 20.04.2017 року.
У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що 11.10.2016 між позивачем та Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області укладений договір № 071020161 про визнання електронних документів. Факт укладання договору підтверджується отриманими позивачем електронними квитанціями № 1 та № 2.
Вказує, що направлені позивачем для реєстрації податкові накладні та податкова звітність з ПДВ за березень 2017 року безпідставно не прийняті з причини можливого припинення договору про визнання електронних документів. При цьому в укладанні нового договору позивачу відмовлено у зв'язку тим, що є діючий договір.
Позивач вважає дії відповідача з приводу безпідставного одностороннього припинення договору про визнання електронних документів, неприйняття для реєстрації податкових накладних та відмови у прийнятті податкової звітності з ПДВ протиправним та такими, що суперечать правам та інтересам позивача.
Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що встновлено порушення податкового законодавства ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" при формуванні податкового кредиту, відповідно до якого не встановлено факту придбання ТМЦ, робіт (послуг), які в подальшому були реалізовані покупцям та інформацію щодо відсутності за місцезнаходженням ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО", інформацію щодо податкової історії платника та з метою упередження можливої участі у схемах ухилення від оподаткування, Протоколом № 45-П від 14.04.2017 засідання робочої групи щодо посилення контролю за реєстрацією податкових накладних було прийнято рішення щодо тимчасове припинення дії договору про визнання електронних документів по ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО та вжити заходи по відпрацюванню зазначеного підприємства відповідно до вимог наказу №543 и категорії «зустрічний транзитер».
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" перебуває на обліку в Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з 04.07.2016 року та знаходиться за адресою: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 26, офіс 310. Позивач має статус платника ПДВ з 01.08.2016 р.
Як вбчається з матеріалів справи, 11.10.2016 між ТОВ "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" та Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області укладений договір № 071020161 про визнання електронних документів. Факт укладання договору підтверджується отриманими позивачем електронними квитанціями № 1 та № 2.
Відповідно до п.1 розділу 3 цього Договору, платник податків зобов'язаний: надсилати до органу ДФС податкові документи в електронному вигляді у форматі (стандарті) електронного документа звітності, який затверджено наказом; для накладання ЕЦП на податкові документи в електронному вигляді при їх передачі до органів ДФС використовувати особистий ключ, відповідно кому посилений сертифікат відкритого ключа надано платником податків до органу ДФС разом із цим договором.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 розділу 3 даного договору, орган зобов'язаний: забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп'ютерну обробку; забезпечити відправлення квитанцій на електронну адресу платника податків.
Згідно п. 6.3 вказаного договору, договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до ДПІ нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів. Крім того, в пункті 4 розділу 6 договору зазначено, що орган ДФС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку не надання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.
Судом встановлено, що в квітні 2017 року позивач направив в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: 14.04.2017 - податкову накладну № 6 від 24.03.2017; податкову накладну № 7 від 27.03.2017; податкову накладну № 8 від 28.03.2017 року; податкову накладну № 9 від 29.03.2017; 18.04.2017 - податкову накладну № 4 від 16.03.2017; 19.04.2017 - податкову накладну № 10 від 30.03.2017 року; податкову накладну № 11 від 31.03.2017.
Однак, позивачем отримано квитанції № 1 про те, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України, але документ не прийнято, виявлені помилки: «Порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, а саме - ЄДРПОУ 40623710. Можливо, припинено дію договору про визнання електронних документів». Відправник: автоматизована система «Єдине вікно подання електронної звітності» ДФС України.
Судом встановлено, що 20.04.2017 позивачем, у спосіб встановлений діючим законодавством - засобами телекомунікаційного зв'язку, направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2017 року з Додатком 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1»)», Додатком 2 «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)», Додатком 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)».
Згідно квитанції № 1 яку отримав позивач, вказані документи не прийняті у зв'язку із можливим припиненням договору про визнання електронних документів.
Враховуючи вказану обставину та з метою недопущення порушення граничних строків подання податкової звітності з ПДВ, 20.12.2016 року позивач повторно направив до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області для укладання договір про визнання електронних документів № 200420171 від 20.04.2016.
Згідно отриманої позивачем квитанції №1 вказаний документ не було прийнято у зв'язку з наявністю діючого договору про визнання електронних документів №071020161 від 11.10.2016.
Таким чином, направлені позивачем для реєстрації податкові накладні та податкова звітність з ПДВ за березень 2017 року безпідставно не прийняті з причини можливого припинення договору про визнання електронних документів. При цьому в укладанні нового договору позивачу відмовлено у зв'язку тим, що є діючий договір.
Щодо «можливого припинення» відповідачем договору про визнання електронних документів, необхідно вказати наступне.
Відповідно до п. 4 розділу 6 укладеного між позивачем та відповідачем Договору про визнання електронних документів № 071020161 від 11.10.2016 року, відповідач має право розірвати договір в односторонньому порядку виключно у двох випадках: 1) не надання позивачем нового посиленого сертифіката відкритого ключа замість скасованих; 2) зміна позивачем місця реєстрації. Інших підстав для розірвання Договору його умовами не передбачено.
Тобто в межах спірних правовідносин, законодавством встановлено виключні випадки, які дають право органу ДФС розірвати договір в односторонньому порядку, а саме: у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.
Згідно п.49.4 ст. 49 ПК України контролюючим органам забороняється в односторонньому порядку розривати договір про визнання електронних документів.
Судом встановлено, що сертифікати відкритого ключа позивача є діючими. Позивач не змінював місце своєї реєстрації. Жодних листів від Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про припинення договору про визнання електронних документів позивач не отримував.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 року №233 затверджено Інструкцію з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку (далі - Інструкція №233), яка визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису.
Згідно з п. 1 розділу II вказаної Інструкції, платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Відповідно до положень розділу III Інструкції №233, для подання засобами телекомунікаційного зв'язку електронних податкових документів платник податків має попередньо укласти з органом ДПС за місцем реєстрації договір про визнання електронної звітності (за затвердженими формою та змістом - Додаток 1 до Інструкції) та отримати спеціальне програмне забезпечення.
Зокрема, пунктом 5 розділу III Інструкції №233 встановлено, що платник податків:
- отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці;
- отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WЕВ-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів, безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді;
- ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки);
- надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії;
- після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.
В свою чергу, згідно із пунктом 6 розділу III Інструкції №233 орган ДПС, де зареєстрований платник податків, на його запит: - видає два примірники договору; - записує на електронний носій платника податків безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; - приймає від платника податків підписані та скріплені печаткою (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки) два примірники договору та електронний носій з посиленими сертифікатами відкритих ключів; - звіряє реквізити, вказані у договорі, з реєстраційними даними платника податків в органах ДПС. У разі невідповідності реквізитів повертає платнику податків його електронний носій та надані примірники договору; - після підписання договору вносить відповідний запис до журналу обліку договорів про визнання електронних документів з платниками податків та видає платнику податків один примірник договору.
Відповідно до пункту 7 розділу III Інструкції №233, при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися такого порядку:
- платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Після підготовки платником податків податкового документа в електронному вигляді на нього накладаються ЕЦП посадових осіб платника податків у такому порядку: першим - ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера), другим - ЕЦП керівника, третім - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків. За відсутності у платника податків посади бухгалтера електронні цифрові підписи посадових осіб платника податків накладаються у такому порядку: першим - ЕЦП керівника, другим - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків. Платником податків фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності електронні цифрові підписи накладаються у такому порядку: першим - ЕЦП платника податків - фізичної особи, другим - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків (за наявності);
- після накладання ЕЦП платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів ДПС через телекомунікаційні канали зв'язку. Другий примірник податкового документа в електронному вигляді зберігається у платника податків;
- після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);
- перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним;
- підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;
- якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається пруга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;
- датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Із сукупного аналізу зазначених вище норм права, підставами у відмові прийняття електронного документу є:
- недійсність електронного цифрового підпису;
- закінчення строку дії сертифіката відкритого ключа;
- наявність помилок у податковій накладній та у розрахунку до неї.
Таким чином, суд вважає, що правові підстави для припинення договору про визнання електронних документів №071020161 від 11.10.2016 в односторонньому порядку у відповідача були відсутні, а тому такі дії Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області є протиправними, порушують права та законні інтереси позивача на подання податкової звітності в електронному вигляді, створюють перешкоди для здійснення господарської діяльності, позбавляють можливості позивача виконати свій обов'язок щодо подачі податкової звітності з податку на додану вартість, виписки податкових накладних.
Щодо не прийняття до реєстрації податкових накладних, необхідно вказати наступне.
Судом встановлено, що у зв'язку наявністю оподаткованих операцій, позивач, як постачальник (продавець) виписав та направив в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, наступні додаткові накладні: 14.04.2017 - податкову накладну № 6 від 24.03.2017; податкову накладну № 7 від 2".03.2017; податкову накладну № 9 від 29.03.2017; податкову накладну № 8 від 28.03.2017; 18.04.2017 - податкову накладну № 4 від 16.03.2017; 19.04.2017 - податкову накладну № 10 від 30.03.2017; податкову накладну № 11 від 31.03.2017.
Згідно п. 201.10 статті 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, Єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Таким органом центральної виконавчої влади, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 №236, є Державна фіскальна служба України.
Згідно з п.201.10 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів /послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі-Порядок).
Згідно з п.2 Порядку, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі (п.8 Порядку).
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" закріплено виключний перелік підстав за яких платнику датків може бути відмовлено у прийнятті податкової накладної.
Згідно п. 9 цього Порядку, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відомість в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті -2 Податкового кодексу України.
Водночас, в прийнятті до реєстрації податкових накладних позивачу відмовлено, з підстави Можливо, припинено дію Договору про визнання електронних документів». При цьому, в укладанні нового договору позивачу відмовлено, оскільки є діючий Договір.
Щодо відмови у прийнятті податкової звітності з ПДВ, необхідно вказати наступне.
Судом встановлено, що 20.04.2017 позивачем, засобами телекомунікаційного зв'язку, направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2017 року з Додатком 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1»)», Додатком 2 Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)», Додатком 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)».
Проте, згідно квитанції № 1 яку отримав позивач, вказані документи не прийняті у зв'язку із можливим припиненням договору про визнання електронних документів.
Згідно з пп. 16.1.3. п. 16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платник податків, зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням : сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п.49.3 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством .
Єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного зв'язку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.
Відповідно до п.49.4 ст. 49 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Тобто єдиним можливим способом подачі податкової звітності з ПДВ. для платників цього податку є подання її в електронній формі.
Згідно з п.49.10 ст.49 ПК України відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Згідно з п. 48.1 ст. 48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями п. 46.5 ст.46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Як зазначено в п. 48.3 ст.48 ПКУкраїни, податкова декларація повинна містити обов'язкові реквізити, а саме: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний ' податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку-фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Податкова декларація з податку на додану вартість за березень 2017 року, складена позивачем за формою затвердженою наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 № 21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 23.02.2017 № 276) «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», містить всі обов'язкові реквізити передбачені п. 48.3 ст.48 Податкового кодексу України та направлена до контролюючого органу у спосіб встановлений діючим законодавством.
Згідно п. 49.9. статті 49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного втримання органом державної податкової служби. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із означенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання особами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою (пп. 49.9.1 п. 49.9. ст. 49 ПК України).
Тобто, за умови дотримання Позивачем порядку заповнення податкової декларації, з урахуванням положень ст. 49 Податкового кодексу України, відповідач зобов'язаний був прийняти спірні податкові декларації.
Згідно п. 49.13. ст. 49 ПК України, у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Водночас, в прийнятті податкової звітності з ПДВ позивачу відмовлено, з підстави «Можливо, припинено дію Договору про визнання електронних документів». При цьому, в укладанні нового договору позивачу відмовлено, оскільки є діючий Договір.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В силу частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Жодних доказів на підтвердження правомірності свої дій податковий орган не надав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір на загальну суму 4800,00 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Як вбачається з матеріалів справи позовні вимоги задоволено частково, у зв'язку з цим суд вважає за необхідне повернути судові витрати, здійснені позивачем, відповідно до задоволених вимог в сумі 4800,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області щодо припинення в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів № 071020161 від 11.10.2016 укладений між Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО".
3. Визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України щодо неприйняття до реєстрації виданих Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" (код за ЄДРПОУ 40623710) податкових накладних: № 6 від 24.03.2017; № 7 від 27.03.2017 № 9 від 29.03.2017; № 8 від 28.03.2017 - дата фактичного отримання 14.04.2017; № 4 від 16.03.2017 - дата фактичного отримання 18.04.2017; № 10 від 30.03.2017; № 11 від 31.03.2017 - дата фактичного отримання 19.04.2017, а вказані податкові накладні визнати прийнятими та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою їх фактичного отримання.
4. Визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість Товариства з- обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" (код за ЄДРПОУ 40623710) за березень 2017 року з Додатком 1 "Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1")", Додатком 2 "Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)", Додатком 5 "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)", а податкову декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "АПК-ХМІЛЬНО" (код за ЄДРПОУ 40623710) за березень 2017 року з усіма додатками визнати прийнятою за датою їх фактичного отримання - 20.04.2017.
5. Стягнути судовий збір у розмірі 4800 (чотири тисячі вісімсот) грн. 00 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "АПК-ХМІЛЬНО" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Київській області, Державної фіскальної служби України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 14 серпня 2017 р.