Постанова № 69059906, 25.05.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
804/942/17
Номер документу
69059906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2017 р. Справа № 804/942/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі до Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держпраці" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держпраці», в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило стягнути з відповідача заборгованість по списку №1 за період липень 2015 року по червень 2016 року на загальну суму 88188,84грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.6.1 Інструкції про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, на відповідача покладено обов'язок відшкодувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, внаслідок несвоєчасного та не в повному обсязі відшкодування сум фактичних витрат пенсійного органу на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, за відповідачем утворилась заборгованість у загальному розмірі 88188,84грн. за період липень 2015 року по червень 2016 року у зв'язку з виплатою пенсії пільговикам-пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Розрахунки фактичних витрат про розмір щомісячних відшкодувань по вказаним пенсіонерам-пільговикам направлені відповідачу. Невиконання підприємством вимог чинного законодавства в межах визначеного строку зумовило звернення до суду.

Позивач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте у судове засідання його представник не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі.

Відповідач адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування поданих заперечень зазначалося, що позивач вказує загальну суму заборгованості, проте не вказує суми нарахування пільгової пенсії по кожному з працівників. Щодо ОСОБА_2, то відповідач сумлінно та своєчасно відшкодовує витрати по виплаті та доставці пенсії вказаному пенсіонеру-пільговику, що підтверджується платіжними дорученнями. Щодо відшкодування сум витрат на виплату та доставку пенсії гр.ОСОБА_3, відповідач зазначив, що гр.. ОСОБА_3 не має права на отримання пільгової пенсії за списком №1, оскільки довідки, уточнюючі його пільговий стаж, відкликані підприємством, про що неодноразово повідомлялось позивача. Також позивач вже не одноразово звертався до суду щодо стягнення заборгованості по пільговикам-пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про що винесено відповідні рішення суду.

Відповідач також був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, проте у судове засідання його представник не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі сторін відповідно до положеньст.128 КАС України в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держпраці» є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі збору на покриття фактичних витрат та виплату та доставку пенсій, та зареєстроване в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпрі.

При цьому, відповідач є підприємством з особливо важкими умовами праці за Списками №1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

З наданих документів до адміністративного позову слідує, що за відповідачем рахується залишок несплачених коштів з виплати та доставки пільгових пенсій за списком №1 за період липень 2015 року по червень 2016 року на загальну суму 88188,84грн.

При цьому, позивачем були сформовані та направлені відповідачеві розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії вищевказаним особам, про що свідчать реєстри відправлених рекомендованих листів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

На підставі п.6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Абзацом 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абз. 4, 5 пп. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Згідно п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Позиції про необхідність стягнення з підприємств заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій дотримується Верховний суд України, зокрема ця позиція викладена у рішенні від 02.09.2008 року по справі № 21-841во08,у постановах від 5 червня 2012 року № 21-167а12 та 25 вересня 2012 року № 21-251а12, від 11 лютого 2014 року № 21-471а13.

Згідно з ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Законодавець чітко визначив, що із набранням 01 січня 2004 року чинності Законом № 1058-IV витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту «а» та «б»-«з» статті 13 Закону № 1788-XII особам, які були зайняті на роботах за Списком № 1, та № 2 покриваються підприємствами та організаціями.

Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених Пенсійним Фондом України після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону № 1788-XII.

Отже, відповідно до вимог чинного законодавства України на Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держпраці» покладено обов'язок здійснювати відшкодування органам Пенсійного фонду України фактичних витрат та виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Факт невиконання зазначених норм за період липень 2015 року по червень 2016 року не спростований відповідачем.

Направлення відповідачу розрахунків фактичних витрат з 2015 року із зазначенням щомісячної суми відшкодування витрат по доставці та виплаті пенсії пенсіонерам-пільговикам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується матеріалами справи.

Матеріалами справи також підтверджено понесення пенсійним фондом у спірному періоді фактичних витрат у зв'язку виплатою пільгової пенсії ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Також, до адміністративного позову надано інформацію по нарахуванню сплати за списком №1 за 2016 рік, з якої вбачається яка саме заборгованість нарахована по кожному з пенсіонерів, чим спростовано твердження відповідача що позивач вказує загальну суму заборгованості, проте не вказує суми нарахування пільгової пенсії по кожному з працівників.

Доводи відповідача що громадянин ОСОБА_3 не має права на отримання пільгової пенсії за списком №1, оскільки довідки, уточнюючі його пільговий стаж, відкликані підприємством судом не приймається до уваги з огляду на наступне.

Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2015р. у справі №804/6248/15 у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнягляду України» до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, в якій підприємство просило визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська з нарахування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 щодо ОСОБА_3 та скасувати неправомірно призначену пенсію на пільгових умовах за списком №1 ОСОБА_3 - відмовлено у повному обсязі.

Вищевказана постанова залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2015р. у справі №804/6248/15.

З огляду на означене постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2015р. у справі №804/6248/15 набрала законної сили 03.09.2015р. відповідно до ст.254 КАС України.

За таких обставин, доводи відповідача щодо безпідставного нарахуванню ОСОБА_3 пільгової пенсії є помилковими.

Щодо тверджень відповідача про сумлінне та своєчасне відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсії по гр. ОСОБА_2, то судом встановлено, що здійснені відповідачем виплати були зараховані в рахунок погашення заборгованості попередніх періодів, що не суперечить нормам чинного законодавства.

Щодо посилань відповідача про стягнення заборгованості по пільговикам-пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на підставі інших рішень суду, зазначається наступне.

Так, судом встановлено, що позивач неодноразово звертався з позовами до Дніпропетровського окружного адміністративного суду щодо стягнення з відповідача заборгованість по відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій вищевказаним особам, зокрема у справах №804/5159/15 та №804/10784/15, проте період стягнення заборгованості в цих справах не є тотожнім періоду заборгованості у справі що розглядається, через що немає подвійного стягнення заборгованості.

Отже, заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період липень 2015 року по червень 2016 року складає 88188,84грн.

За таких обставин, позивачем здійснено усі передбачені чинним законодавством дії, що передують стягненню суми боргу в судовому порядку.

Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу держпраці» (код ЄДРПОУ 13417687) на користь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (код ЄДРПОУ 21908844) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 88188,84грн. (вісімдесят вісім тисяч сто вісімдесят вісім грн. 84 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова