
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2017 р. Справа № 804/4105/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Голобутовського Р.З.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до Приватного акціонерного товариства «Сталь» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
29.06.2017 року Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Сталь», в якій просить:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Сталь», а саме заборонити експлуатацію: газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ» та ГРУ газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ».
В обґрунтування позову зазначено, що проведеною перевіркою встановлено порушення, а саме газова піч «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ», що експлуатується на ПрАТ «Сталь», працює за відсутністю проектної документації на монтаж, виконавчо-технічної документації на монтаж систем газопостачання печі. Відсутній акт приймання в експлуатацію газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ» та акти згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» за участю представника Держпраці, чим порушені вимоги п.3.2. розділу III; п.4.3., 4.6., 4.7. розділу IV; п.3.26. глави 3 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання». Крім того, вказівні манометри, що встановлені в ГРУ газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ» не пройшли в відповідний термін перевірку згідно з ДСТУ 2708-2006 "Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація і порядок проведення", чим порушені вимоги п.3.2. розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання». Вказані порушення у встановлений строк усунені не були, у зв'язку із чим, вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша робота підприємства із виявленими порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.
21.07.2017 року від Приватного акціонерного товариства «Сталь» надійшли заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначено, що підприємством виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці викладені в акті перевірки №13/2.2 від 20.06.2017р. виконані, а саме: заточувальний верстат інв. № 1010457 обладнано захисним екраном, та кінцевим вимикачем; токарні верстати ДІП 300 інв. № 109010036,та ДІП 200 інв., № 109010038 обладнані захисними екранами і кінцевими вимикачами; підприємство ПрАТ «Сталь» склало Акт передачі №1/07 від 01.07.2017р. автонавантажувача, який не має, паспорту та інвентарного номеру орендодавцю ПП «Іринвест Групп», а також звернулось з проханням перенести строк виконання до 18.08.2017р. ремонту згорівшого двигуна, а також придбання нового двигуна. Після монтажу нового двигуна ПрАТ «Сталь» складе акт, та проведе необхідні лабораторні заміри.
Розглянувши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з ст.1 Закону України "Про охорону праці" охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
У п.1 "Положення про Державну службу України з питань праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96 (надалі - "Положення про Державну службу України з питань праці"), зазначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
На виконання вказаних повноважень, в період з 07.06.2017 по 20.06.2017 відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 02.06.2017 року № 324-ПЛ та п. 2 Плану перевірки дотримання законодавства з охорони праці, промислової безпеки, законодавства про працю та загальнообов'язкове соціальне страхування, посадовими особами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області проведено планову перевірку додержання вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт № 34/2.5-3
За результатами перевірки були виявлені порушення нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:
- газова піч «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ», що експлуатується на ПрАТ «Сталь», працює за відсутністю проектної документації на монтаж, виконавчо-технічної документації на монтаж систем газопостачання печі. Відсутній акт приймання в експлуатацію газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ» та акти згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» за участю представника Держпраці, чим порушені вимоги п.3.2. розділу III; п.4.3., 4.6., 4.7. розділу IV; п.3.26. глави 3 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».
- вказівні манометри, що встановлені в ГРУ газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ» не пройшли в відповідний термін перевірку згідно з ДСТУ 2708-2006 "Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація і порядок проведення", чим порушені вимоги п.3.2. розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».
Акт перевірки суб'єкта господарювання № 34/2.5-3 від 14.06.2017 року підписаний інженером з охорони праці та заступником директора з виробництва без застережень, заяв або зауважень.
Як зазначено у ч.2 ст.4 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці.
За приписами ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Надаючи правову оцінку порушенням, виявленим співробітниками ГУ Держпраці у Дніпропетровській області, суд бере до уваги, що відповідно до пункту 3 "Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", який є Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", до переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки віднесено: технологічне устаткування, лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання та населених пунктів, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 100 кВт.
У п.6 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженому 26.10.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1107, зазначено, що Дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Згідно з п.3.1 розділу ІІІ "Правил безпеки систем газопостачання", затверджених 15.05.2015 наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119 (надалі - "Правила безпеки систем газопостачання"), роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (далі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки).
Як зазначено у ч.3 ст.21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з п. 43., п. 4.6, п. 4.7 розділу IV Правил безпеки систем газопостачання до пуску газу на об'єкти систем газопостачання складається акт приймання в експлуатацію об'єктів систем газопостачання та акти згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23 квітня 2001 року № 101.
Прийняття в експлуатацію об'єктів систем газопостачання населених пунктів і промислових підприємств здійснюється на підставі зареєстрованої декларації або виданого сертифіката відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461.
Забороняється прийняття в експлуатацію незакінчених будівництвом об'єктів систем газопостачання, в тому числі підземних сталевих газопроводів і резервуарів, не забезпечених ЕХЗ від корозії.
Підключення новозбудованого газопроводу до існуючої розподільної газової мережі, продувка, пуск газу та проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) виконуються після підписання акта приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) за формою додатка Ю (обов'язкового) до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання". Додаток Ю передбачає участь у комісії представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
За наявності на підприємстві газової служби введення в експлуатацію (пуск газу) нового газового обладнання здійснює газова служба підприємства.
Для пуску і налагодження газифікованих агрегатів допускається залучення суб'єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Пуск газу в системи газопостачання виконується газорозподільним підприємством до межі балансової належності спільно з газовою службою підприємства або суб'єктом господарювання, що має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та за замовленням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після укладання договору на технічне обслуговування прийнятого в експлуатацію об'єкта та відповідних договорів з газотранспортними, газорозподільними і газопостачальними підприємствами.
Пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року N 826).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно із п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідачем не спростовано висновків контролюючого органу щодо виявлених порушень чинного законодавства.
Доводи наведені в запереченнях на адміністративний позов судом до уваги не приймаються, оскільки не стосуються виявлених фактів порушень, що зафіксовані в акті перевірки № 34/2.5-3 від 14.06.2017 року та які слугували підставою для звернення до суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що позовні вимоги Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до положень п. 10 ч. 1 статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись ч. 6 ст. 128, ст.ст. 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до Приватного акціонерного товариства «Сталь» про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Сталь» (код ЄДРПОУ 13386478), а саме заборонити експлуатацію: газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ» та ГРУ газової печі «ТермоГаз*-ТО-25.108.6/950-ИЗ-Н-ОВ».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.З. Голобутовський