Постанова № 69057825, 18.09.2017, Вараський міський суд Рівненської області (до 25.04.2025 - Кузнецовський міський суд Рівненської області)

Дата ухвалення
18.09.2017
Номер справи
565/1520/17
Номер документу
69057825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 565/1520/17

Провадження № 2-а/565/139/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2017 року 16 год. 20 хв. м. Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області під головуванням судді Демчини Т.Ю., при секретарі судового засідання Ковальчук В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в :

До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (надалі - ОУПФ) про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 17 лютого 2017 року, та виплатити недораховані кошти.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію. Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. У серпні 2017 року позивачці стало відомо, що ОУПФ невірно обчислює збільшення її пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років відповідно до ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що і стало підставою для звернення до суду з вимогами в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, у якій зазначила про повне підтримання позовних вимог.

До суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позовних вимог, які обґрунтовуються тим, що порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.11 р. Бюджетні призначення для виплат пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України № 393 від 07.07.92 р. та № 745 від 06.07.11 р., виходячи з передбачених цими нормативно-правовими актами розмірів. У запереченнях також зазначається, що позивач отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», і підвищення до пенсії за понаднормативний стаж роботи виплачується їй на підставі норм саме цього Закону.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, клопотав про розгляд справи у його відсутності.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.

З розпорядження ОУПФ про перерахунок пенсії позивача № 117476 від 15.08.17 р. судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», її загальний страховий стаж становить більше 42 повних років.

Копією посвідчення серії А № 124710, виданого Рівненською обласною державною адміністрацією 20.03.12 р., підтверджується, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

З вищезазначеного розпорядження, а також заперечень відповідача, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача за понаднормовий стаж роботи проведено відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Позивач звернулась до ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та просила про збільшення її розміру на один процент її заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років.

У листі від 24.04.17 р. № 1395/Б-328 ОУПФ повідомило, що для перерахунку пенсії позивачу відсутні законні підстави. Підставами для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем зазначено, що їй призначено пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», і згідно з ст.28 цього Закону здійснюється нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж, тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали засписком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Суд вважає неспроможними заперечення відповідача у тій частині, що позивач обрав умови та порядок пенсії, встановленої Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а тому і збільшення до пенсії за понаднормовий стаж йому слід обчислювати на підставі норм цього Закону, оскільки згідно з ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і цього Закону. Відповідно до ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи має пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи права на тотожні пенсійні виплати, встановлені загальним та спеціальним законом, застосуванню підлягають положення спеціального закону, в даному випадку Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які є більш сприятливими для пенсіонера.

Зазначена правова позиція викладена і у судових рішеннях Верховного Суду України, які відповідно до ст.244-2 КАС України є обовязковими для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Так, постановою Верховного Суду України від 07.07.15 р. у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України і у постанові від 20.09.16 р. (справа №21-1255а16).

Суд погоджується з твердженнями позивача про те, що починаючи з 01 січня 2004 року уся інформація щодо стажу, заробітку та сплати відповідних внесків наявна у автоматизованій системі органів Пенсійного Фонду України, отже, що відповідачу було відомо про наявність у позивача права на підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому наявні підстави для зобовязання відповідача здійснити позивачу перерахунок підвищення до пенсії в межах строку, встановленого у ст.99 КАС України шести місяців з моменту звернення до суду з даним позовом.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.11, 71, 72, 94, 138, 160-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 права на збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати Володимирецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 17 лютого 2017 року і виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: