
Справа № 360/1295/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2017 року Бородянський районний суд
Київської області в складі: головуючого - судді Унятицького Д.Є.,
за участю секретаря - Буларги Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бородянської районної державної адміністрації Київської області, управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4). Внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом наслідків аварії на ЧАЕС його визнано інвалідом ІІ групи довічно. Звернувшись до УСЗН Бородянської РДА про видачу йому посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 1 категорії отримав відмову, мотивовану тим, що прийнятий Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому з 01 січня 2015 року департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4. Оскільки зазначена відмова не відповідає вимогам закону та порушує його права на отримання статусу потерпілого категорії 1 від наслідків аварії на ЧАЕС просив визнати відмову управління соціального захисту населення Бородянської райдержадміністрації у прийнятті від нього документів для оформлення подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, протиправною. Зобов'язати управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації та Бородянську районну державну адміністрацію прийняти його документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, оформити та направити подання до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу та видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1. Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути подання Бородянської районної державної адміністрації та прийняти рішення про надання йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та видати посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Позивач в судове засідання не з'явився, відповідно до заяви просив слухати справу у його відсутність, позов підтримав.
Відповідачі - управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київська обласна державна адміністрація в судове засідання представників не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідач - Бородянська районна державна адміністрація в судове засідання представника не направила, просила слухати справу без її участі.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення (а.с.6).
З копії експертного висновку №3547 від 10 травня 2017 року (а.с.8) та копії довідки до акту огляду МСЕК (а.с.7) вбачається, що ОСОБА_1 визнано інвалідом другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
Листом №2461/08 від 26 червня 2076 року управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації відмовило позивачу у прийнятті документів необхідних для оформлення посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оскільки департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 (а.с.9).
Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, категорія 1.
Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що Законом України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоактивного забруднення, а тому позивач не відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.
Також посилання відповідача на те, що позивач не може бути віднесений до числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1, оскільки він, хоча і має посвідчення потерпілої особи 4 категорії, однак не відноситься до числа потерпілих 4 категорії оскільки не проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, суд не приймає до уваги в зв'язку з тим, що можливість віднесення особи до числа потерпілих 1 категорії Закон пов'язує з інвалідністю, що має причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що встановлена потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Також необхідно зазначити, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (п.4 ч.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог п.4 ч.1 ст.14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.
Тому, виключення з нормативного акту положень щодо зони посиленого радіоекологічного контролю, не відновлює шкоду, що заподіяна внаслідок Чорнобильської катастрофи здоров'ю особі, яка проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю і відноситься до числа потерпілих 4 категорії, а відтак не позбавляє цю особу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити.
Керуючись ст.159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бородянської РДА та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті документів від ОСОБА_1 для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської РДА прийняти у ОСОБА_1 документи та передати їх для підготовки подання для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зобов'язати Бородянську районну державну адміністрацію підготувати та направити подання для оформлення ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію вирішити питання надання ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Головуючий-суддяД.Унятицький