
Справа № 346/3432/17
Провадження № 2-а/346/131/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2017 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі: головуючого - судді Веселова В.М.
секретаря Максим`юк М.А.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломия справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії. Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області (далі - ГУГІФ в Івано-Франківській обл.) як одержувач пенсії з 01 січня 2011 року за вислугу років, відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 11 липня 2017 року він звернувся до ГУПФ в Івано-Франківській області із заявою № 542/К 15 про перерахунок основного розміру пенсії з врахуванням в грошовому забезпеченні одноразових видів грошового забезпечення, з яких були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Проте, відповідач ГУПФ в Івано-Франківській області відмовило йому у перерахунку пенсії та відмову мотивовано тим, що з посиланням на статтю 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України віл 17.07.1992 року № 393 , якими передбачено, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати не входять до складу грошового забезпечення і тому немає правових підстав для врахування їх при обчисленні пенсії. Просить суд прийняти постанову, якою визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_3 в проведенні перерахунку пенсії із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні , та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії за вислугу років з 11 липня 2016 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав, мотивуючи тим, що пенсія позивачу призначена згідно чинного законодавства і підстав для її перегляду за нормамист.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" немає, оскільки згідно ізст.58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу через те, що одноразові додаткові виплати не входять до складу грошового забезпечення.
В судовому засіданні встановлено, що позивач, підполковник запасу, проходив військову службу у Збройних Силах. Звільнений 31.12.2010 року в запас з посади командира військової частини. В даний час є військовим пенсіонером і отримує з 01.01.2011 року пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону № 2262-ХІІ). На пенсійному обліку знаходиться у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
14.06.2017року позивачем було виявлено, що пенсія йому нарахована в заниженому розмірі, до складу грошового забезпечення, з якого призначена пенсія, не включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
11 липня 2017 року позивач звернувся до ГУПФ в Івано-Франківській області із заявою № 542/К - 15 (а.с.6), про перерахунок основного розміру пенсії з врахуванням в грошовому забезпеченні одноразових видів грошового забезпечення, з яких були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Проте, ГУПФ в Івано-Франківській області відмовило йому у перерахунку пенсії (а.с.7). Відмову мотивовано з посиланням на статтю 43 Закону № 2262-ХІІ та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України віл 17.07.1992 року № 393, якими передбачено, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати не входять до складу грошового забезпечення і тому немає правових підстав для врахування таких виплат при обчисленні пенсії.
Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства на момент призначення пенсії та порушує його право на пенсійне забезпечення, виходячи з такого.
Згідно п. 8постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієїпостановирозміру грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), встановленим до набрання чинності цієюпостановою, і грошовим забезпеченням, установленим за новими умовами. Отже, доплата до попереднього грошового забезпечення, також відноситься до щомісячного додаткового виду грошового забезпечення.
Так, частина третя статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" у редакції Закону від 15 червня 2004 року, яка діяла до 1 січня 2006 року, передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Пунктом 30статті 77 Закону України" Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 р № 3235-ІУ. зупинено на 2006 рік дію, зокрема, частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" , а частинами першою та другою статті 40 Закону № 3235-ІУ установлено інший порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011 -XII.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ,№ 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України від 10 березня 2015 року, прийнятому у справі № 21-70а15, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
За змістом ч.2 ст.51 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частин 1,2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв 'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Суд вважає,що в даному випадку, питання періоду стягнення невиплаченої пенсії регулюється саме спеціальними нормами встановленими ст.ст. 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, підлягає до задоволення.
Щодо стягнення судового збору, то дана вимога не підлягає до задоволення,лскільки органи Пенсійного фонду є звільнені від сплати судового збору.
На підставі викладеного,та відповідно до ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», правової позиції Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15, та ст. ст.6-11,72,158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_3 в проведенні перерахунку пенсії із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії за вислугу років з 11 липня 2016 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Допустити до негайного виконання постанову суду в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя Веселов В. М.