
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/5334/17-а
Категорія 87
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2017 року cуддя Печерського районного суду Писанець В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження, відповідно до ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2017 року позивач звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови їй у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії;
- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 30 червня 2016 року перерахунок та виплату призначеної їй пенсії, з урахуванням усіх складових заробітної плати зазначених у довідці № 1174 від 08.10.2014 року, виданої Виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, в тому числі інші виплати: матеріальної допомоги, індексацію, компенсації за невикористану відпустку, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 88 % сум заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії).
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 03.03.2017 року відкрито скорочене провадження.
До суду надійшли письмові заперечення відповідача, в яких зазначено, що з 01.01.2016р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Згідно підпункту 1) пункту 2 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-V-ІІІ, вказано, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Тому є безпідставним посилання позивача у позові на ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, оскільки вказана норма втратила чинність.
Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.08.2014 та отримує пенсію по інвалідності згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, яка призначена у розмірі 88 % з місячної заробітної плати з урахуванням надбавок.
Позивач 02.12.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням одержаних в період 01.04.2003 року по 31.03.2008 року відповідно до довідки № 1174 виплат надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премії, інші виплати, які складаються з матеріальної допомоги, індексації, компенсації за невикористану відпустку.
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві своїм листом від 13.12.2016 року № 1360/В-1080 повідомило ОСОБА_1 про відмову у виплаті надбавок до пенсії, посилаючись на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Враховуючи дане, з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними вище законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до положень ст. 33 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до постанови колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 14.05.2013 року та 28.05.2013 року, та застосування Закону України «Про індексацію заробітної плати», визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати пралі (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату пралі найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.
Згідно довідки № 1174 від 08.10.2014 року, виданої Виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, складовими заробітної плати, що подаються та враховуються для обчислення пенсії за період з 01.04.2003 року до 31.03.2008 року є, в тому числі: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премії, інші виплати, які складаються з матеріальної допомоги, індексації, компенсації за невикористану відпустку.
п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про несення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ вказує, що у разі неприйняття до 01.06.2015 Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Разом з тим, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок, а вказані положення Закону застосовуються до пенсій, які призначаються починаючи з 01.06.2015.
Виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та ст. 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд приходить до висновку про те, що позивач має право на виплату призначеної їй пенсії, в тому числі інші виплати: матеріальної допомоги, індексацію, компенсації за невикористану відпустку, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 88 % сум заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
У зв'язку з цим суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 17, 104, 105, 121, 158-162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови їй у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 30 червня 2016 року перерахунок та виплату призначеної їй пенсії, з урахуванням усіх складових заробітної плати зазначених у довідці № 1174 від 08.10.2014 року, виданої Виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, в тому числі інші виплати: матеріальної допомоги, індексацію, компенсації за невикористану відпустку, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 88 % сум заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя В.А. Писанець