
Справа № 548/1323/17
Провадження №2-о/548/36/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.09.2017 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючогосудді - Миркушіна Н.С.,
при секретарі- Комаренко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хорол цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Відділ державної РАЦС по Лубенському району реєстраційної служби Лубенського міськрайонного управління юстиції у Полтавській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
В судове засідання заявниця ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 не з"явилися, але подали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, заявлені вимоги підтримали та прохали їх задовольнити.
В судове засідання заінтересована особа Відділ державної РАЦС по Лубенському району реєстраційної служби Лубенського міськрайонного управління юстиції у Полтавській області свого представника не направила, звернувшись до суду із письмовою заявою про розгляд справи за відсутності представника , зазначивши, що заперечують проти задоволення заяви.
Дослідивши матеріали справи, з»ясувавши позицію заявниці та її представника, а також заінтересованої особи, суд приходить до висновку, що провадження по справі підягає закриттю з наступних підстав.
У відповідності з п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Як вбачається з заяви, остання оформлена відповідно до вимогЦПК України.
Однак, згідно статей 234, 256 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності. Хоча зазначений перелік справ, не є вичерпним, проте із змісту зазначених вище норм вбачається, що суд може встановлювати факти, які тягнуть для заявника правові наслідки.
Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» відповідно до статей 255, 271 Цивільного процесуального кодексу України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не повязується з наступним вирішенням спору про право.
Разом з тим, відповідно статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Тобто, чинним законодавством встановлено певний позасудовий порядок вирішення такого питання, який заявницею не використаний.
Крім цього, відповідно до Закону України «Про національні меншини в Україні», який проголошує рівність політичних, соціальних, економічних та культурних прав і свобод громадян України - незалежно від їх національного походження, та враховуючи, що за чинним українським законодавством жодний документ, що посвідчує особу громадянина, його національності не визначає, факт належності особи до певної національності не має юридичного значення, а тому цей факт не може бути встановлений в судовому порядку, відповідно до статті 234 Цивільного процесуального кодексу України.
Така позиція висловлена в узагальненні Верховного Суду України «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01 січня 2012 року в підпункті 11 пункту 4 якого зазначено, що не можуть бути встановлені в судовому порядку факти щодо належності особи до певної національності.
Враховуючи те, що заява ОСОБА_1, заінтересована особа - Відділ державної РАЦС по Лубенському району реєстраційної служби Лубенського міськрайонного управління юстиції у Полтавській області про встановлення факту, що має юридичне значення не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження по справі.
Відповідно до п.5 ч.1 статті 7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у звязку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до ч.2 статті 7 ЗУ «Про судовий збір», у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Відповідно до ч.3 статті 7 ЗУ «Про судовий збір», повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Враховуючи викладене, суд вважає, що представнику заявниці слід повернути судовий збір.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 205, 207-210 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
Провадження у справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Відділ державної РАЦС по Лубенському району реєстраційної служби Лубенського міськрайонного управління юстиції у Полтавській області про встановлення факту, що має юридичне значення,- закрити у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Зобовязати Управління Державної казначейської служби України у Хорольському районі Полтавської області, код ЄДРПОУ37888111, що розташоване за адресою: 37800, м. Хорол, вул. Незалежності, 78а повернути представнику заявника ОСОБА_2, проживаючій за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 320,00 (триста двадцять гривень нуль копійок ) гривень, сплачений до державного бюджету, згідно квитанції ОСОБА_3" 0.0.847502239.1 від 13.09.2017 року.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий: