Постанова № 69027993, 05.09.2017, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
277/796/16-а
Номер документу
69027993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 277/796/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2017 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого судді Стратович О.В.

за участю :

секретаря судового засідання Сорочинської Ю.Ю.

представника позивачки ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні , в залі суду , у м. Олевську адміністративну справу за позовом громадянки ОСОБА_3 , мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації , смт. Ємільчине, вул. Шевченко , 2 , про визнання дій неправомірними та призначення і виплати допомоги при народженні дитини ,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації щодо відмови у призначенні та виплати їй допомоги при народженні дитини , передбаченої Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» неправомірними; зобов'язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації призначити та виплатити позивачці допомогу при народженні сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, передбачену ст.ст. 11-12 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»; стягнути з відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації на користь позивачки 50 000 гривень за завдану позивачці моральну шкоду, а також просить стягнути з відповідача понесені судові витрати в сумі 580 грн.

Позивачка мотивує свої вимоги тим, що 03.08.2016 року вона звернулася із заявою до відповідача про призначення державної допомоги при народженні дитини, передбаченої ст.ст. 11-12 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми», але відповідач надав відповідь лише через три місяці після подачі заяви. ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації позивачці було відмовлено в призначені допомоги при народженні дитини , посилаючись на те , що батько дитини скористався даним правом та отримав допомогу в Росії.

Такі дії відповідача, позивач вважає неправомірними та такими що порушують її права та права її дитини на соціальний захист та достатній рівень життя .

Від відповідача - ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації надійшло до суду письмове заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом, просив відмовити у його задоволені, посилаючись на те, в звязку отриманням додаткової інформації , яка надійшла від Міністерства соціальної політики України від 03.11.2016 року № 211100047897 в якій зазначено, що батько дитини не отримував державну допомогу при народженні дитини та повідомлено, що одноразова компенсаційна виплата є видом одноразової міської допомоги , виплачується із міського бюджету м. Москви ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської райдержадміністрації відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 16.11.2016 року № 6723/5/123-16 призначено заявниці допомогу при народженні дитини 18.11.2016 року. Також відповідача зазначає, що виплата державної допомоги в сумі 19780,00 грн. (з них 10320,00 одноразова виплата та щомісячні виплати по 860,00 грн. за лютий грудень 2016 року виплачена відділенням «Ощадбанку», кошти перераховані 09.12.2016 року.

В судовому засіданні представник позивачки поданий до суду позов підтримав, зазначив, що на даний час допомога при народженні дитини позивачці призначена, просить стягнути з відповідача на користь позивачки 50 000 гривень на відшкодування моральної шкоди, а також понесені судові витрати в сумі 580 гривень.

Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації відносно задоволення позову заперечує, зазначив, що позивачці допомога при народженні дитини призначена, підстави для стягнення моральної шкоди відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно частини 1ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження неповнолітнього ОСОБА_5 , 11.01.2016 року його матір'ю є позивачка ОСОБА_3, батьком ОСОБА_6 (а.с. 9).

Відповідно довідки Ємільчинської селищної ради від 22.11.2016 року за № 7021 слідує, що позивачка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та її син ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, дійсно зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 7).

03.08.2016 року позивачка звернулась до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської райдержадміністрації з письмовою заявою, у якій просила призначити державну допомогу при народженні дитини , також до заяви додала наступні документи: нотаріально посвідчений переклад свідоцтва про народження дитини , копію довідки про народження (форма № 24) , виданої Ізмайлівським РАЦС м. Москви.

Листом № 3689 від 28.10.2016 року відповідачем надана відповідь про те, що оскільки 18.10.2016 року надійшов лист з Міністерства соціальної політики України ,ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської райдержадміністрації повідомляє, що в призначенні допомоги при народженні дитини позивачці відмовлено в звязку з тим, що батько дитини використав право на отримання допомоги при народженні дитини.

Частиною другоюстатті 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» , допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно до ст. 12 зазначеного Закону слідує, що допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Особам, які на 30 червня 2014 року мали право на отримання допомоги при народженні дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення дитиною двох років на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 гривень, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", у тому числі допомога при народженні дитини, встановлені Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року( далі Порядок).

Згідно п.п. 10-16 Порядку, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Жінки, які мають зареєстроване місце проживання на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Отже, у Порядку вказано, що для призначення допомоги одержувач подає документи до органу соціального захисту населення, однак Порядком не передбачено відмови у призначенні допомоги у звязку з тим, що один з батьків дитини отримував одноразову допомогу з місцевого бюджету, тому суд вважає відмову у призначенні допомоги за зазначеною підставою, такою, не відповідає вимогам законодавства.

Виходячи з обсягу доказів, які долучено позивачкою до позовної заяви, позивачка звернулася до відповідача з питанням призначення допомоги у належний спосіб та при зверненні із заявою про призначення допомоги надала всі необхідні документи для її призначення.

При цьому суд бере до уваги твердження відповідача про те, що ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської райдержадміністрації відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 16.11.2016 року № 6723/5/123-16 призначено заявниці ОСОБА_3 допомогу при народженні дитини 18.11.2016 року та здійснена виплата державної допомоги в сумі 19780,00 грн. (з них 10320,00 одноразова виплата та щомісячні виплати по 860,00 грн. за лютий грудень 2016 року виплачена відділенням «Ощадбанку», кошти перераховані позивачці 09.12.2016 року.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Згідно до ч. 2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій та рішень.

Що стосується вимоги про стягнення моральної шкоди на користь позивачки, то відповідно доПостанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної /немайнової/ шкоди»із змінами і доповненнями таст. 1167 ЦК України, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями чи бездіяльністю інших осіб . Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема у порушенні права власності та інших цивільних прав, у порушенні нормальних життєвих зв"язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими та при настанні інших негативних явищ.

Відповідно до вимогст. 23 ЦК Україниособа має право на відшкодування моральної шкоди завданої внаслідок порушення її прав .

Як встановлено в судовому засіданні позивачці ОСОБА_3 діями відповідача було завдано моральну шкоду, що виразилось в душевнихстражданнях в зв'язку з тим позивачка тривалий час не отримувала належних їй грошових коштів , не мала можливості сплачувати комунальні платежі, вимушена проживати у родичів, кошти на утримання дитини позичати у знайомих, змушена була звертатись із скаргами до вищих органів державної влади .

Враховуючи характер та обсяг заподіяних позивачці моральних страждань, враховуючи інші обставини, зокрема характер та тривалість страждань позивачки, істотність вимушених змін у її життєвих стосунках, суд вважає за необхідне частково задовольнити позов в частині стягнення моральної шкоди, оскільки позивачка не надала доказів суду, що їй заподіяна моральна шкода в розмірі 50000 грн., тому суд вважає, що слід стягнути 10000 грн. , що на думку суду є достатнім та відповідає соціальним виплатам.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що в межах даного спору позивачкою доведено факт порушення її права на призначення допомоги при народженні дитини, передбаченої Законом України « Про державну допомогу сімям з дітьми », тому визначаючи спосіб відновлення порушених прав позивача, суд визнає дії відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації , щодо відмови у призначенні та виплаті позивачці ОСОБА_3 допомоги при народженні дитини , передбаченої Законом України « Про державну допомогу сімям з дітьми » - неправомірними та частково задовольняє позов у частині стягнення моральної шкоди.

Статтею 94 КАС Українипередбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Таким чином, з огляду на часткове задоволення позовних вимог із відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачки підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 580,00 грн.

На підставі наведеного та керуючись вимогами: ст.ст. 10, 11, 71, 86,87,94, 99, 100, 122, 128, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України , суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов громадянки ОСОБА_3 , мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації , смт. Ємільчине, вул. Шевченко , 2 , про визнання дій неправомірними та призначення і виплати допомоги при народженні дитини задовольнити частково .

Визнати дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації , смт. Ємільчине, вул. Шевченко , 2 , щодо відмови у призначенні та виплаті позивачці ОСОБА_3 допомоги при народженні дитини , передбаченої Законом України « Про державну допомогу сімям з дітьми » від 21.11.1992 року - неправомірними .

Стягнути з відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації , смт. Ємільчине, вул. Шевченко , 2 , на користь ОСОБА_3 : 10000,00 гривень заподіяної неправомірними діями відповідача моральної ( немайнової ) шкоди та 580,00 гривень витрат на оплату судового збору .

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду , через Олевський районний суд Житомирської області , протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя : О.В.Стратович