Ухвала суду № 69020465, 18.09.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.09.2017
Номер справи
234/6291/17
Номер документу
69020465
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/6291/17

Провадження № 1-кс/234/4973/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2017 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Ткачова С.М., за участю секретаря Сторчай А.Д., слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_1,

розглянув клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення співробітниками Головного управління держпраці у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань законності звільнення ОСОБА_2, з посади керуючого ТВБВ № 1004/0271, філії Донецьке обласне управління АТ «Державний ощадний банк України» (ЄДРПОУ 09334702).

Клопотання надійшло до суду 18.09.2017.

Суд перевірив надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 12017050390000514 від 22.02.2017, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у рамках якого було подано клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий в обґрунтування клопотання зазначила, що наказом Голови правління ПАТ «Державний ощадний банк України» № 679-к від 22.12.2015 ОСОБА_3 призначено на посаду начальника філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк».

Відповідно до посадової інструкції начальника філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» ОСОБА_3 був наділений наступними повноваженнями: забезпечує виконання покладених на управління завдань та функцій, здійснює керівництво діяльністю управління і підпорядкованих ТВБВ, встановлює для ТВБВ 1-А та ІІ-А типів зону відповідальності щодо ТВБВ IV типу, шляхом видання відповідних наказів та забезпечує контроль за виконанням підпорядкованих управлінню ТВБВ завдань, функцій, обовязків, визначених положеннями про такі ТВБВ та їх керівниками; приймає рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників управління та підпорядкованих ТВБВ на підставах та в порядку визначеному законодавством, з дотриманням внутрішніх нормативних документів банку, а також застосовує заходи заохочення, включаючи матеріального характеру (в тому числі за поданням керівників ТВБВ), призначає та звільняє з посад працівників управління, підпорядкованих ТВБВ, в тому числі за поданням керівників ТВБВ; забезпечує підбір та розстановку кадрів управління, підпорядкованих ТВБВ з врахуванням кваліфікаційних вимог, визначених нормативно-правовими актами Національного банку України, внутрішніми нормативними документами банку та здійснює заходи з підготовки та підвищення кваліфікації персоналу; в межах своєї компетенції видає накази та розпорядження з питань діяльності управління та підпорядкованих, ТВБВ; встановлює розміри посадових окладів працівникам управління та підпорядкованих ТВБВ відповідно до діючих схем посадових окладів, в тому числі за поданням керуючого ТВБВ І, 1-А, II, ІІ-А та III типів; затверджує штатний розпис управління та підпорядкованих управлінню ТВБВ; розподіляє обовязки між своїми заступниками, визначає їх функціональні обовязки, має право делегувати окремі свої повноваження заступникам, шляхом видання відповідного наказу, зокрема щодо видання наказів (розпоряджень) про надання відпусток працівникам управління та підпорядкованих управлінню ТВБВ, затвердження графіків виходу на роботу окремих категорій працівників, тимчасового переміщення персоналу, а також про направлення зазначених працівників у відрядження. При цьому здійснює контроль за виконанням заступниками одиниці), посадові інструкції працівників управління (крім головного бухгалтера управління, заступників начальників управління, заступників начальників управління - начальників відділів), керівників і працівників ТВБВ та створення необхідних умов для їх праці; укладає договори про повну індивідуальну матеріальну відповідальність та колективну (бригадну) матеріальну відповідальність з відповідними працівниками управління та підпорядкованих ТВБВ. Також несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього посадовою інструкцією обовязків; у випадку невиконання свої обовязків начальник управління може бути притягнутий до дисциплінарної чи матеріальної відповідальності відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до Постанови ПАТ «Державний ощадний банк України» № 641 від 20.07.2015 правління банку погодилося із пропозицією філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» про внесення змін до Положень про територіально відокремлені баз балансові відділення № 10004/0149, № 10004/0271/ № 10004/0278 філії - Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» IV типу, виклавши в Положення в новій редакції та присвоїти ТВБВ № 10004/0149 та № 10004/0271 філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» II тип.

Наказом ПАТ «Державний ощадний банк України» № 918 від 21.07.2015 «Про внесення змін до штатного розпису і скорочення чисельності та штату працівників окремих ТВБВ Донецької області» був встановлений початок дій змін у Положенні про ТВБВ № 10004/0271 1-А типу у звязку із зміною типу відділень на II тип з 10.11.2015.

Цим наказом було скорочено чисельність і штат працівників ТВБВ філії Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» № 10004/0271 з 09.11.2015 за професіями (посадами) згідно зі списком, що є додатком до наказу № 333-к від 09.11.2015.

Пунктом 4 вказаного наказу було розпорядження відділу по роботі з персоналом (ОСОБА_4Є.) запропонувати всім працівникам, що підпадають під скорочення по ТВБВ № 10004/0271, переведення, за їх згодою, на вакантні посади (професії). У разі відмови від переведення або браку вільних посад, підготувати документи для скорочення відповідних працівників та звільнення їх за пунктом 1 статті 40 КЗпП України.

Згідно із пунктом 8 цього наказу фінансово-економічному відділу було запропоновано внести зміни до штатного розпису ТВБВ № 10004/0271 після переведення або звільнення працівників.

Згідно Положення про територіальні відокремлені безбалансові відділення № 10004/0271 1-А типу і № 10004/0271 II типу передбачена посада керуючого.

Згідно із ч. 3 ст. 36 КЗпП України у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутстві або перепрофілюванні підприємства, установи, організації, скорочені численності або штату працівників.

Пунктом 19 Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» № 9 від 06.11.1992 передбачено, що у випадках зміни власника підприємства, установи чи його реорганізації (злиття з іншим підприємством, приєднання до іншого підприємства, поділу підприємства, виділення з нього або кількох нових підприємств, перетворення одного підприємства в інше) дія трудового договору працівника продовжується (ч. 3 ст. 36 КЗпП України).?

Так, 09.11.2015, у робочий час з 09.00 години до 18.00 години ОСОБА_3, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, а саме в філії Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого (19-го Партзїзду), 39/41, маючи об'єктивну реальну можливість діяти так, як того вимагають службові обов'язки, діючи необережно, із злочинною недбалістю, внаслідок несумлінного ставлення до своїх обов'язків, видав наказ № 333-к від 09.11.2015 про звільнення ОСОБА_2 (табельний номер 23000), керуючого ТВБВ № 1004/0271, з 09.11.2015, у звязку з скороченням чисельності та штату працівників відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України.

В результаті вищевказаних дій начальника філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 ПАТ «Державний ощадний банк України» проведено оплату за час вимушених прогулів з 10.11.2015 по 05.06.2016 та безпідставно перераховано кошти в сумі 144964,82 гривень.

Таким чином, ОСОБА_3, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинен був і міг їх передбачити, проявляючи злочинну недбалість, завдав шкоду окремій юридичній особі.

В результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків начальника філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» ОСОБА_3В спричинено матеріальну шкоду на суму 144964 гривень 82 копійки інтересам окремої юридичної особи, в особі ПАТ «Державний ощадний банк України», що заподіяло істотної шкоди.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення кримінального процесуального кодексу України не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

У ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Також, у п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України вказано що документів, які є доказами можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Приписами ст. 40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, встановлених КПК України.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні - не захід забезпечення кримінального провадження в розумінні визначеному в розділі II КПК, а є законним збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України.

Але, згідно чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Згідно статті 3 ЗУ від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у субєктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Головного управління Держпраці у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.

Таким чином, під час досудового розслідування, з метою повного, всебічного та обєктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Головного управління Держпраці в Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань законності звільнення ОСОБА_2 з посади керуючого ТВБВ № 1004/0271, з 09.11.2015, у звязку з скороченням чисельності та штату працівників відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України, філії - Донецьке обласне управління АТ «Державний ощадний банк України» (ЄДРПОУ 09334702). Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Головного управління Держпраці в Донецькій області у межах проведення позапланової виїзної перевірки питань охорони праці. Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити порушення законодавства про працю, не можливо.

В судовому засіданні встановлено, що в провадженні СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області знаходиться кримінальне провадження № 12017050390000514 від 22.02.2017, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Згідно до ч. 1 ст. 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Крім того, п. 2 ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься принцип законності.

За змістом ч. 3 ст. 9 КПК України, яка визначає принцип законності у кримінальному процесі, закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати КПК України, тому при здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 3 КПК України кримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого Законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до п.18 ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Статтею 26 ч. 3 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений: звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

У разі виникнення у сторони обвинувачення труднощів, при витребуванні та отриманні від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів чи інших відомостей, відповідно до розділу ІІ КПК України, застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження, тобто такі заходи примусового характеру, які застосовуються за наявності підстав та в порядку, встановлених законом, з метою запобігання і подолання негативних обставин, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження, забезпеченню його дієвості.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України, заходами забезпечення кримінального провадження є: 1) виклик слідчим, прокурором, судовий виклик і привід; 2) накладення грошового стягнення; 3) тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом; 4) відсторонення від посади; 5) тимчасовий доступ до речей і документів; 6) тимчасове вилучення майна; 7) арешт майна; 8) затримання особи; 9) запобіжні заходи.

Крім того, призначення позапланової перевірки не є ні слідчою (розшуковою) дією, ні негласною слідчою (розшуковою) дією, ні заходом забезпечення кримінального провадження, з клопотаннями про проведення яких вправі звертатись слідчий за погодженням з прокурором до слідчого судді.

Положення КПК України не відносять до компетенції слідчого судді вирішення питання щодо призначення позапланової перевірки, а ст. 132 КПК України не передбачає такого заходу кримінального провадження, не регламентує порядок розгляду таких клопотань, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для призначення позапланової перевірки

Слідчий звертаючись до слідчого судді з клопотанням про призначення позапланової перевірки, належним чином не обґрунтував необхідність призначення позапланової перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді та не зазначив правові норми, які відносять до компетенції слідчого судді вирішення зазначеного питання.

Враховуючи, що Кримінальний процесуальний кодекс України містить вичерпний перелік слідчих і процесуальних дій, дозвіл на проведення яких надається слідчим суддею у передбаченому ним порядку, і в цьому переліку не закріплено повноважень слідчого судді надавати дозвіл на проведення позапланових перевірок, а тому, у задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 93, 131, 132, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення співробітниками Головного управління держпраці у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань законності звільнення ОСОБА_2, з посади керуючого ТВБВ № 1004/0271, філії Донецьке обласне управління АТ «Державний ощадний банк України» (ЄДРПОУ 09334702), - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Краматорського

міського суду Донецької області ОСОБА_5