У Х В А Л А
Номер провадження 1-кс/229/588/2017
Справа № 229/3305/17
14 вересня 2017 року м.Дружківка
Слідчий суддя Дружківського міського суду
Донецької області: ОСОБА_1
за участі: секретаря с/з ОСОБА_2
прокурора Александрова В.В.
розглянувши клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності на відповідальність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, -
В С Т А Н О В И В:
До Дружківського міського суду Донецької області надійшло клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності на відповідальність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
В клопотанні прокурор зазначає, що Краматорською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12017051390000125 від 23.08.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст.236 КК України, відповідно до публікації в ЗМІ у всесвітній мережі інтернет щодо незаконних дій працівників ТОВ «НПП «Метрика» ЄДРПОУ №36569396. Так, встановлено, що працівниками вказаного підприємства була частково розібрана загальна система пило газоуловлювання від сталеплавильних пічок, при цьому фільтруюча здатність рукавних фільтрів ФРО-6000 системи значно знижена, внаслідок чого мається значне задимлення території всередині сталеплавильного цеху ТОВ «НПП «Метрика» та забруднення навколишнього середовища.
З метою повного, всебічного та обєктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань дотримання ТОВ НПП «Метрика» ЄДРПОУ № 36569396 вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні та можливості тільки із залученням відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
В звязку з чим прокурор просить надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, субєкта господарської діяльності ТОВ НПП «Метрика» ЄДРПОУ №36569396.
При розгляді клопотання, учасники процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не робили. Відповідно до ст.107 КПК України фіксація судового розгляду клопотання, технічними засобами, не проводилась.
Прокурор Александров В.В. підтримав клопотання та просить його задовольнити.
Слідчий суддя вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали кримінального провадження, вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження № 42017051390000125 від 23.08.2017 року з приводу того, що «працівниками підприємства ТОВ «НПП «Метрика» було частково розібрана загальна система пило газоуловлювання від сталеплавильних пічок, при цьому фільтруюча здатність рукавних фільтрів ФРО-6000 системи значно знижена, внаслідок чого мається значне задимлення території всередині сталеплавильного цеху ТОВ «НПП «Метрика» та забруднення навколишнього середовища», за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст.236 КК України.
Відповідно до п.п.1-2 п.3 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», основними завданнями Держекоінспекції є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; екологічної та радіаційної безпеки; охорони і використання територій та обєктів природно-заповідного фонду; охорони, захисту, використання і відтворення лісів; збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; раціонального використання, відтворення і охорони обєктів тваринного та рослинного світу; ведення мисливського господарства та здійснення полювання; охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів; охорони атмосферного повітря; формування, збереження і використання екологічної мережі; стану навколишнього природного середовища; поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами;здійснення заходів біологічної і генетичної безпеки стосовно біологічних обєктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі;
Відповідно до п.7 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Частиною першою ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю). Частиною другою вказаної статті передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав забороняється, якщо інше не передбачено законом
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України передбачено, що прокурор уповноважений самостійно звертатися до слідчого судді з клопотаннями про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках передбачених цим кодексом.
На даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (п.6 ч.2 ст.36 та п. 4 ч.2 ст. 40 КПК України виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014).
Крім того, чинний КПК України не передбачає повноважень слідчого судді надавати подібні дозволи.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
В розумінні положення ст.131 КПК України, надання дозволу на проведення перевірки не є заходом забезпечення кримінального провадження, а є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України.
Разом з цим, відповідно до ч. 6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст.7 цього Кодексу.
Отже, під час досудового розслідування встановлені достатні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки, проведення якої є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження.
Керуючись ст.ст.7, 9, 93, 110, 370, 372 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки субєкта господарської діяльності на відповідальність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами задовольнити.
Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, субєкта господарської діяльності ТОВ НПП «Метрика» ЄДРПОУ № 36569396.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити посадовим особам Державної екологічної інспекції у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38034476, індекс 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вулиця Петровського, 18а).
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Дружківського міського суду
Донецької області: ОСОБА_1