Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
18.11.2009 р. Справа № 2-а-40480/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі судового засідання - Нікітенко Л.Ю.,
за участю представників:
позивача - Сазонова Є.В., відповідача - Івакіна І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові
до Приватного підприємства "Пап-Сервіс"
пронадання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,
ВСТАНОВИВ: Позивач, СДПІ ВПП у м. Харкові, звернувся до суду з позовом якому просить суд надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Пап-Сервіс» своєчасності, достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), передбаченої п.6 ч.6 ст.11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» № 209-ХІІ протягом 15 робочих днів, починаючи з третього робочого дня, слідуючого за днем набрання законної сили рішення.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що до СДПІ ВПП у м. Харкові отримано листа з Харківського обласного відділу з питань банкрутства, яким повідомлено про те, що ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.06.2009р. на підставі ст.ст. 1,7,51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за заявою відповідача порушено справу № Б-24/88-09 про банкрутство. Порушення справи про банкрутство за ст.51 вказаного закону, відповідно до п.6 ч.6 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки відповідача. На підставі наказу Заступника голови ДПА у Харківській області – начальника СДПІ ВПП у м. Харкові та направлення на проведення позапланової виїзної перевірки співробітниками СДПІ ВПП здійснено виїзд для проведення позапланової документальної перевірки ПП «Пап-Сервіс» за фактичним місцезнаходженням: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 120. Перевіряючи до перевірки допущені не були, про що складено відповідні акти.
В судовому засіданні представник позивача підтримав зв’ялені позовні вимоги, просив суд позов задовольнити, надати СДПІ ВПП у м. Харкові дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Пап-Сервіс» своєчасності, достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), передбаченої п.6 ч.6 ст.11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» № 209-ХІІ протягом 15 робочих днів, починаючи з третього робочого дня, слідуючого за днем набрання законної сили рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що, відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов’язків іншим юридичним особам – правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про господарські товариства», ліквідація товариства проводиться призначеною ним ліквідаційною комісією, а у разі припинення діяльності товариства за рішенням суду –ліквідаційною комісією, що призначається цими органами. У разі визнання товариства банкрутом його ліквідація проводиться згідно з ліквідаційною процедурою, передбаченою Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». При ліквідації підприємства через процедуру банкрутства до даної процедури застосовуються лише приписи Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», відповідно до якого банкрутство –це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, а ліквідація – це припинення діяльності суб’єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна. У випадках, передбачених ст. 22 розділу ІІІ Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», господарський суд приймає рішення про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.06.2009р. порушено провадження у справі про банкрутство ПП «Пап-Сервіс» та заборонено боржнику – власнику майна вчиняти будь-які дії щодо реорганізації чи ліквідації. У ході розгляду зазначеної справи призначено економічну експертизу, яку було задоволено судом, провадження у справі на час проведення судово-економічної експертизи у справі про банкрутство зупинено. На теперішній час здійснення дій щодо реорганізації чи ліквідації ПП «Пап-Сервіс» не відбувається, ліквідаційна процедура не відкрита. Представник відповідача зазначив, що підстав для проведення позапланової перевірки не має, оскільки господарським судом не прийнято рішення щодо визнання відповідача банкрутом, таким чином, у позивача відсутні підстави для проведення позапланової перевірки ПП «Пап-Сервіс».
Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.
ПП «Пап-Сервіс» є юридичної особою, 04.02.2002р. зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради, ідентифікаційний код 31799042.
Відповідно до довідки за №1128 від 17.01.2007р. ПП «Пап-Сервіс» з 01.01.2007р. перебуває на обліку як платник податків в СДПІ ВПП у м. Харкові за №505, включене до 3 категорії великих платників.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» органам державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, надане право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно наказу Заступника ДПА України в Харківській області - начальника СДПІ ВПП у м. Харкові від 23.07.2009 року № 301 призначено проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Пап-Сервіс» з питань дотримання податкового та валютного законодавства за первод з 01.07.2006р. по 30.06.2009р.
Під час виходу на перевірку на підставі наказу № 301 від 23.07.2009 року та направлення на перевірку № 225 від 24.07.2009р. фахівці СДПІ ВПП у м. Харкові посадовими особами відповідача не допущені до її проведення.
Відповідно до положень п.6 ч.6 ст.11-1 Закону №509-XII позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у випадку проведення реорганізації (ліквідації) підприємства.
Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.06.2009р. по справі № Б-24/88-09 порушено провадження у справі про банкрутство ПП «Пап-Сервіс» за заявою останнього.
У зв’язку з призначенням ухвалою Господарського суду Харківської області від 15.07.2009р. судової економічної експертизи по справі Б-24/88-09, провадження у даній справі зупинено.
Відповідно до абз. 4,15 ч.1 ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 755-ІV від 15.05.2003р., банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури; ліквідація - припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Положеннями ч.1 ст.33 вказаного Закону передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. ст.20 Закону України «Про господарські товариства» № 1573-ХІІ від 19.09.1991р. ліквідація товариства проводиться призначеною ним ліквідаційною комісією, а у разі припинення діяльності товариства за рішенням суду - ліквідаційною комісією, що призначається цими органами. У разі визнання товариства банкрутом його ліквідація проводиться згідно з ліквідаційною процедурою, передбаченою Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З аналізу зазначених норм вбачається, що ліквідації підприємства передує процедура визнання його банкрутом за рішенням господарського суду.
Судом встановлено та не заперечується представниками сторін по справі, що відносно ПП «Пап-Сервіс» Господарським судом Харківської області тільки порушено провадження по справі про банкрутство та зупинено провадження у зв’язку з призначенням по справі судової економічної експертизи, судове рішення про визнання ПП «Пап-Сервіс» банкрутом на підставі ст.22 зазначеного закону не прийнято, ліквідаційна процедура не розпочата, таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, ліквідація відповідача не проводиться.
Крім того, як вбачається з ухвали Господарського суду Харківської області від 16.06.2009 року Господарський суд Харківської області заборонив власнику майна боржника або уповноваженому ним органу вчиняти дії щодо реорганізації або ліквідації юридичної особи – боржника.
Стаття 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначає особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником. Зазначеною статтею передбачено декілька випадків особливостей застосування процедури банкрутства, на різних етапах процедури банкрутства. Так, абзацом 1 ч.1 ст.51 встановлені особливості застосування процедури банкрутства підприємства, щодо якого вже прийнято рішення про банкрутство, якщо вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів; абзацом 2 ч.1 передбачено виявлення зазначених обставин після прийняття рішення про ліквідацію підприємства до створення ліквідаційної комісії; ч.4 передбачено, що розгляд справи про банкрутство здійснюється без урахування особливостей, передбачених цією статтею, якщо справу про банкрутство порушено за заявою власника майна боржника, яка подана до створення ліквідаційної комісії.
Таким чином, посилання позивача на ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не має правового значення для розгляду зазначеної справи, оскільки ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.06.2009р. по справі № Б-24/88-09 порушено справу про банкрутство, а посилання в ухвалі суду на ст. 51 вказаного закону не може бути підставою для висновку про ліквідацію підприємства і не може бути обставиною, наявність якої дає право на проведення позапланової виїзної перевірки, відповідно до п.6 ч.6 ст.11 Закону України №509-ХІІ.
Крім того, суд зауважує, що Законом України № 755-ІV від 15.05.2003р. передбачено систему заходів, спрямованих на оздоровлення фінансово - господарського становища боржника, які здійснюються під час провадження у справі про банкрутство, з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, а тому порушення справи про банкрутство не є обов’язковою передумовою ліквідації підприємства, оскільки результатом порушення справи про банкрутство може бути санація підприємства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов СДПІ ВПП у м. Харкові до ПП «Пап-Сервіс» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 181, 186 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові до Приватного підприємства "ПАП-Сервіс" про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2009 року.
Суддя Шевченко О.В.