ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 вересня 2017 року № 826/12122/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Спецтехнотрейд»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Спецтехнотрейд»» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Торгово-промислова компанія «Спецтехнотрейд») звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо незабезпечення автоматичного відображення залишку ПДВ на рахунку, зобов'язання відобразити в системі електронного адміністрування ПДВ залишок на рахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2017 року прийнято адміністративну справу до свого провадження та призначено до судового розгляду на 17.08.2017 року.
В судове засідання, призначене на 17.08.2017 року, сторони не з'явились, та відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України судом прийнято рішення про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 29.04.2016 року Відповідачем анулювало реєстрацію платника ПДВ позивача. ТОВ «Торгово-Промислова Компанія «Спецтехнотрейд» виключено з Реєстру платників податку на додану вартість 29.04.2016 з урахуванням вимог підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Кодексу. За результатами розгляду Державною фіскальною службою України питання щодо скасування анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Торгово-Промислова Компанія "Спецтехнотрейд" на підставі рішення ГУ ДФС у м. Києві про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ (лист від 15.08.2016 №27704/7/99-99-08-02-01-17), проведено процедуру скасування анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно частини другої абзацу шостого п. 5.10. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.14 №1130, та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.14 за № 1456/26233, зі змінами та доповненнями.
Так, забезпечено виконання рішення ГУ ДФС у м. Києві від 30.05.2016 №11957/10/26-15-12-01-09, яким скасовано рішення ДШ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві від 29.04.2016 №681/26-50-12-01-18 про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Торгово-Промислова Компанія "Спецтехнотрейд", до Реєстру платників ПДВ внесено запис стосовно ТОВ "Торгово-Промислова Компанія "Спецтехнотрейд", а саме: дата реєстрації платником ПДВ - 12.08.2013, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість - 387641026503.
Однак, станом на день подання позову відповідач не відновив дані в системі електронного адміністрування ПДВ та не відобразив залишок на рахунку у сумі 24223,93 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог виходячи з наступних міркувань.
Згідно із п. 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платниками податків відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно п.п. 16.1.2., 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пояснень позивача, 27.04.2016 року на поточний рахунок Позивача надійшла сума коштів від ТОВ «Преміум Медіа Груп» у розмірі 151 400,00 грн. за надані консалтингові послуги.
Згідно правила першої події Позивач виписав податкову накладну за № 1 від 27.04.2016 року на вказану суму, що призвело до неможливості своєчасно та в повному обсязі здійснити реєстрацію вказаної податкової накладної. Причина відмови вказувалось - « продавець не був платником ПДВ 13.05.2016 р». о 16:10:15.
13.05.2016р. Позивач подав «Податкову декларацію з ПДВ» о 19:52:36 за реєстраційним номером 9077580235, з включенням податкової накладної № 1 від 27.04.2016 року на суму 151 400, 00 грн. на контрагента - ТОВ «Преміум Медіа Груп», з порушенням - оскільки ця податкова накладна була електронною та не зареєстрованою в Єдиному реєстр: податкових накладних. На момент подання податкової декларації з ПДВ сума накладних складала на електронному рахунку по ПДВ 24 223,94 грн.
Повторно 13.06.2016 року в 09:39:43 Позивач намагався зареєструвати податкову накладну № 1 від 27.04.2016 року на суму 151 400, 00 грн. на ТОВ «Преміум Медіа Груп», проте Відповідач відмовив у реєстрації з причини: «Продавець не був платником ПДВ 13.06.2016 р».
При поданні «Податкової декларації з ПДВ» було подано електронний запит № 13307973 від 13.05.2016 року «щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та\або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». У відповіді на цей запит було повідомлено, що сума залишку на, яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та\або розрахунки коригування в єдиному реєстрі податкових накладних складав 24223,94грн.»
Станом на 08.06.2016 року у відповідь на запит № 083085403 від 08.06.2016 року «Щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та\або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було повідомлено, що сума залишку на, яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та\або розрахунки коригування в єдиному реєстрі податкових накладних складав 00.00 грн».
Пунктом 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно п. 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Відповідно до п.4 Розділу Ш Порядку№1492 податкова звітність у паперовій формі подається на аркушах А4, в електронній формі - згідно з порядком підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку.
Квитанція про одержання звіту в електронній формі (далі - перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням центру обробки електронної звітності або оператора та засвідчує факт і час одержання звіту в електронній формі (Наказ Державна податкова адміністрації України , від 06.04.2009, № 168 "Про впровадження централізованої системи електронної податкової звітності платників податків в органах ДПС України").
Відповідно п. 9 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до розробки та впровадження в дію автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності" відповідно до пункту 49.17 статті 49 цього Кодексу, діє Порядок з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за N 320/15011.
Згідно із Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року N 233 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011 "Про подання електронної податкової звітності", а саме п. 7.4 перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.
Згідно п.7.5 ст.7 Наказу №233, підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Як вбачається з квитанції №1 Документ не прийнято - порушення вимог п.201.8 та п.201.10 ст. 201 ПКУ, а саме продавець не був платником ПДВ.
Повноваження податкового органу, що дозволяють відмовити в прийнятті податкової декларації встановлені п. 49.11 ст. 49 Податкового кодексу України, який набрав чинності на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 49.11. ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
- у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
- у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Пунктом 49.12. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
- подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
- оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Враховуючи вище наведене, та з урахуванням рішення ГУ ДФС у м. Києві від 30.05.2016 №11957/10/26-15-12-01-09, яким скасовано рішення ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві від 29.04.2016 №681/26-50-12-01-18 про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Торгово-Промислова Компанія "Спецтехнотрейд", та поновлено платником ПДВ з 12.08.2013, правових підстав вважати позивача особою, не зареєстрованою платником ПДВ, на час подання податкової звітності за квітень 2016 року у відповідача були відсутні.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі - Інструкція), затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 N 276, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за N 843/11123, яка діє на час вирішення спору по суті, встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 1.3 Інструкції оперативний облік платежів, що надходять до бюджету, ведеться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби відповідно до порядку, установленого для справляння платежів до бюджету.
Проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку (п.1.6 Інструкції).
Згідно з п. 3.1 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (п.4.1 Інструкції).
Відповідно до п.п. 4.2.1 Інструкції податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри.
Нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що самостійно визначені та узгоджені платником, обліковується у розділі "Нараховано платежів - зменшено платежів" за відповідними кодами операцій.
Тобто дані карток особових рахунків повинні відображати фактичний стан платежів до бюджету платника податків.
Позивач відобразив показники діяльності в податковій звітності - в декларації з ПДВ за квітень 2016 року.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції № 276 картки особових рахунків відкриваються тим структурним підрозділом органу державної податкової служби, який відповідно до своїх функціональних обов'язків відкриває особові рахунки платників.
Наведені положення законодавства надають підставу для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Беручи до уваги положення статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів всі здійсненні ним судові витрати.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Спецтехнотрейд» - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві щодо незабезпечення автоматичного відображення залишку на рахунку.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві відобразити в системі електронного адміністрування залишок по ПДВ у сумі 24223,94 грн.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Спецтехнотрейд» (код ЄДРПОУ 38764105) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн. за рахунок асигнувань Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.В. Смолій