Постанова № 69017584, 11.09.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.09.2017
Номер справи
826/16607/16
Номер документу
69017584
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 вересня 2017 року № 826/16607/16

Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

про визнання протиправним дій, визнання нечинними окремих положень постанов

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (надалі - ДП НАЕК «Енергоатом», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП/Комісія, відповідач) про визнання протиправним дій, визнання нечинними окремих положень постанов.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем протиправно прийнято рішення щодо перегляду тарифів та їх зниження шляхом зменшення товарної продукції. Оскільки, позивач не звертався до відповідача щодо перегляду тарифів в частині зменшення товарної продукції.

Відповідач заперечував проти позову та просив відмовити у його задоволенні з підстав законності та обґрунтованості оскаржуваної постанови.

В судовому засіданні відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України судом ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Статтею 11 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. №575/97-ВР (надалі - Закону №575/97-ВР), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно ст.12 Закону №575/97-ВР основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці; забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці в межах повноважень, визначених законодавством; видача суб'єктам господарської діяльності ліцензій на здійснення діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до покладених на неї завдань розглядає справи про порушення умов та правил здійснення ліцензійної діяльності.

Згідно абз.3 ст.17 Закону №575/97-ВР до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, у сфері теплопостачання належить, зокрема, встановлення та регулювання тарифів на теплову енергію, що виробляється на теплоелектростанціях, ТЕС, АЕС та когенераційних установах і установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії.

Суд звертає увагу на те, що на момент виникнення спірних правовідносин, Комісія діяла на підставі Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014р. №715 (надалі - Положення), відповідно до якого НКРЕКП була визначена як державний колегіальний орган, підпорядкований Президентові України і підзвітний Верховній Раді України (п.1 Положення).

Пунктом 3 Положення передбачено, що основними завданнями НКРЕКП, на момент виникнення спірних правовідносин, державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, у сферах електроенергетики та теплопостачання, забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сферах електроенергетики та теплопостачання, здійснення контролю за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сферах електроенергетики та теплопостачання.

Пунктом 12 Положення основною формою роботи НКРЕКП як колегіального органу є засідання.

Відповідно до п.13 Положення визначено, що рішення НКРЕКП приймаються на засіданнях, які проводяться у формі відкритих або закритих слухань.

У відповідності до п.4.2 Регламенту НКРЕКП, затвердженого наказом НКРЕКП від 17.09.2014р. №3 (надалі - Регламент), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, засідання Комісії є відкритими і гласними, за винятком випадків передбачених чинних законодавством та Регламентом.

Пунктом 4.3 Регламенту, засідання Комісії проводяться у формі відкритих або закритих слухань.

Згідно п.4.4 Регламенту на засіданнях Комісії у формі відкритих слухань розглядаються питання про, зокрема, установлення та перегляд цін/тарифів.

Відповідно до п.4.5 Регламенту, засідання Комісії у формі закритих слухань проводяться у разі розгляду питань:

які пов'язані з інформацією з обмеженим доступом (конфіденційною, таємною та службовою);

в інших випадках з питань, які потребують термінового розгляду і не підлягають розгляду на засіданнях Комісії у формі відкритих слухань.

Підготовка та проведення засідань Комісії у формі закритих слухань з питань, які містять інформацію з обмеженим доступом, порядок доступу до якої регулюється спеціальними законами, здійснюється з дотриманням вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, захисту інформації з обмеженим доступом.

У засіданні, що проводиться у формі закритих слухань, беруть участь особи, присутність яких визнана Комісією необхідною для розгляду відповідного питання.

Наприкінці засідання Комісія приймає протокольне рішення щодо поширення протоколу та інших документів.

Як зазначено представником відповідача, при встановленні тарифів для позивача, Комісія керувалась Порядком розрахунку тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС та установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, затвердженим постановою НКРЕ України від 12.10.2005р. №896.

При встановленні тарифів для ДП «НАЕК «Енергоатом», Комісія керувалась Порядком розрахунку тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на ТЕЦ, ТЕС, АЕС та на установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, затвердженим постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12.10.2005р. №896 (надалі - Порядок).

Крім того, при перегляді тарифів для суб'єктів господарювання, які здійснюють або мають намір здійснювати підприємницьку діяльність з виробництва електричної та теплової енергії, Комісія застосовувала Процедуру перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12.10.2005р. № 898 (надалі - Процедура).

Пунктом 2.1 Процедури, суб'єкти господарювання з виробництва електричної та теплової енергії надають НКРЕ для затвердження тарифів на відпуск ними електричної та теплової енергії розрахункове обґрунтування тарифів на прогнозний період та звітні матеріали за минулий рік і очікувані дані за поточний рік.

Пунктом 2.2 Процедури, ДП «НАЕК «Енергоатом» направлено на адресу Комісії лист від 01.10.2015р. №14221/24, відповідно до якого, позивач просив розглянути подані ним матеріали та затвердити тарифи ДП «НАЕК «Енергоатом» на електричну та теплову енергію АЕС на 2016рік згідно із наданим розрахунком.

29.12.2015р. на засіданні Комісії, яке проводилось у формі відкритого слухання, прийнято рішення про встановлення тарифів ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях, яке оформлено постановою НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148.

Постановою НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК «Про встановлення ДП «НАЕК «Енергоатом» середньорічної структури тарифів на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях», яка прийнята на засіданні Комісії, яка проводилась у формі закритого слухання, було встановлено середньорічну структуру тарифів на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії на 2016 рік.

Тобто, постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148 та від 29.12.2015р. №4-ДСК про встановлення тарифів та структури тарифу для ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях, прийняті Комісією на підставі та у межах чинного законодавства.

Щодо винесених постанов НКРЕКП 26.04.2016р. №665 «Про внесення змін до постанови ННКРЕКП від 29.12.2015р. № 3148» та від 26.04.2016р. №2-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015 № 4-ДСК», суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст.12 Закону України «Про електроенергетику» та абз.3 ст.17 Закону України «Про теплопостачання» (на момент прийняття спірних постанов), до основних завдань НКРЕКП є, серед іншого, контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення.

Пунктом 3 ч.2 ст.6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.

Частиною 7 ст.19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюють у межах своїх повноважень органи ліцензування шляхом проведення планових і позапланових перевірок відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до п.7 ч.9 ст.19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» позапланові перевірки додержання ліцензіатами вимог ліцензійних умов проводяться у разі, зокрема, реалізації загрози життю чи здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу або державній безпеці, яка безпосередньо пов'язана з провадженням ліцензіатом виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, та документально підтверджена органом державної влади, уповноваженим у відповідній сфері, - з метою перевірки додержання ліцензіатом вимог ліцензійних умов, що пов'язані з відповідним випадком.

Згідно ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

14.12.2015р. на адресу НКРЕКП надійшов лист Служби безпеки України від 11.12.2015р. № 8/2/2-13277 (вх.№71-ДСК) щодо проведення позапланової перевірки Позивача стосовно питання реалізації уранового оксидного концентрату.

На підставі вищезазначеного, а також з урахуванням Плану заходів зі здійснення державного контролю ліцензіатів на 2016 рік, затвердженого наказом НКРЕКП від 23.11.2015р. №317 (зі змінами), видано наказ НКРЕКП від 18.01.2016р. №9 «Про проведення позапланової перевірки ДП «НАЕК «Енергоатом» та посвідчення від 18.01.2016р. №13 з метою проведення з 20.01.2016р. по 02.02.2016р. позапланової перевірки дотримання ДП «НАЕК «Енергоатом» Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України (надалі - НКРЕ), від 08.02.1996р. №3 (надалі - Ліцензійні умови) за період діяльності ліцензіата з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. згідно з переліком питань, встановлених у додатку 2 до Порядку контролю за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення діяльності, пов'язаної з виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії, комбінованим виробництвом теплової та електричної енергії, виробництвом теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 19.05.2011р. №882, за 2014 рік, включно з питанням реалізації уранового оксидного концентрату, та за результатами якої складено акт позапланової перевірки дотримання Ліцензійних умов від 02.02.2016р. №3.

Згідно з Переліком відомостей, що становлять службову інформацію і яким надається гриф обмеження доступу «Для службового користування» в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим наказом НКРЕКП від 17.06.2016р. №115, частинам акта позапланової перевірки ДП «НАЕК «Енергоатом» від 02.02.2016р. №3, а також, листуванню НКРЕКП з ДП «НАЕК «Енергоатом» та Службою безпеки України надано гриф обмеження доступу «Для службового користування» (надалі - ДСК).

Перевіркою встановлено, що ДП «НАЕК «Енергоатом» не виконало рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ), а саме, постанову НКРЕ від 19.12.2013р. №1700 «Про встановлення тарифів ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях» (зі змінами), в результаті чого не виконано 18 заходів, передбачених схваленою Інвестиційною програмою з виробництва електричної енергії на 2014 рік, та залишились недоосвоєними кошти в сумі 1040,4 млн. грн.

«Енергоатом» за 2014 рік по статтях виробничої собівартості і елементах інших операційних витрат показав недотримання ДП «НАЕК «Енергоатом» планових показників діяльності, які використовувались при розрахунку тарифу на відпуск електричної енергії на 2014 рік, в результаті чого був отриманий додатковий дохід у розмірі 1 091,11 млн. грн.

Разом з тим, за результатами перевірки встановлено отримання додаткового доходу від купівлі та подальшої реалізації уранового оксидного концентрату у сумі 403,42 млн грн. Слід зазначити, що ці кошти не передбачені структурою тарифу ДП «НАЕК «Енергоатом», затвердженого постановою НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148 «Про встановлення тарифів ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях».

В зв'язку з чим, 04.02.2016р. на засіданні Комісії, відкрите слухання, прийнято постанову НКРЕКП від 04.02.2016р. №140 «Про накладення штрафу на ДП «НАЕК «Енергоатом» за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії» (додається), якою накладено штраф на ДП «НАЕК «Енергоатом» у розмірі 85 тис. грн за порушення пп.3.5.1 п.3.5 Ліцензійних умов в частині ненадання інформації про ліцензовану діяльність ліцензіата, яка необхідна Комісії для виконання своїх обов'язків.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 04.02.2016р. №140 ДП «НАЕК «Енергоатом» було зобов'язане надати:

- обґрунтовані пояснення щодо відхилення фактичних витрат від планових витрат, наданих ліцензіатом при розрахунку тарифів та затверджених постановою НКРЕ від 19 грудня 2013 року № 5-ДСК (зі змінами), разом із завіреними належним чином копіями підтвердних документів;

- обґрунтовані пояснення щодо відхилення фактичних показників виконання заходів, передбачених Інвестиційною програмою 2014 року від запланованих, відповідно до обсягів робіт у кількісному та вартісному вираженні, що фінансувалися за рахунок тарифів на відпуск електричної енергії, разом із завіреними належним чином копіями документів, що підтверджують факт виконання (освоєння) заходів Інвестиційної програми 2014 року;

- інформацію щодо переліку кредитних договорів, які діяли протягом 2014 року, із зазначенням заборгованості на початок періоду, отриманих та повернутих коштів, заборгованості на кінець періоду, а також нарахованих та сплачених відсотків та заборгованості по ним, депозитних договорів, нарахування курсових різниць по кредитних та депозитних договорах в іноземній валюті, а також договорів овернайт (Overnight) із зазначенням сум отриманих та розміщених коштів, сплачених/отриманих відсотків по цих договорах, та напрямки використання додатково отриманих коштів за 2014 рік;

- належним чином завірені копії документів щодо здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг на тендерних засадах.

Додатково повідомляємо, що на засіданні НКРЕКП, відкрите слухання, прийнято протокольне рішення №2 (витяг з протоколу від 04.02.2016р. №5) відповідно до якого, Комісія зобов'язала ДП «НАЕК «Енергоатом» у місячний термін надати до НКРЕКП зміни до Інвестиційної програми на 2016 рік, передбачивши додаткове джерело фінансування, а саме, статтю «неосвоєні кошти Інвестиційної програми 2014 року в сумі 1 040,4 млн. грн (без ПДВ)», без джерел фінансування. У разі неподання зазначених змін НКРЕКП розгляне питання щодо вилучення зазначеної суми з тарифу на відпуск електричної енергії ДП «НАЕК «Енергоатом».

Також, згідно з зазначеним вище протокольним рішенням, при найближчому перегляді тарифів на відпуск електричної енергії ДП «НАЕК «Енергоатом», Комісія проаналізує можливість урахування додатково отриманих коштів за результатами діяльності у 2014 році в сумі 1 494,53 млн. грн (без ПДВ), як додаткове джерело фінансування заходів Інвестиційної програми.

ДП «НАЕК «Енергоатом» не надано зазначених змін до Інвестиційної програми на 2016 рік, на виконання абз.2 п.1 та абз.6 п.2 протокольного рішення №2 від 04.02.2016р. (витяг з протоколу №5), на засіданнях НКРЕКП, що відбулись від 26.04.2016р. у формі відкритого та закритого слухань, Комісією було прийнято рішення (постанови НКРЕКП від 26.04.2016р. №665 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148» та від 26.04.2016р. №2-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК») про вилучення з тарифів ДП «НАЕК «Енергоатом» коштів у сумі 2 534,9 млн. гривень.

Постановою НКРЕКП від 26.04.2016р. №665 змінено постанову НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148, зокрема:

- тариф для ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії, виробленої на атомних станціях з 41,90 коп. за 1 кВт*год (без ПДВ) на 45,42 коп. за 1 кВт*год (без ПДВ);

- тариф для ДП «НАЕК «Енергоатом» на виробництво теплової енергії, виробленої на атомних станціях з 53,03 грн за 1 Гкал (без ПДВ) на 58,70 грн за 1 Гкал (без ПДВ), що, в свою чергу, також спростовує передчасні висновки Позивача, що оскаржуваними постановами НКРЕКП було знижено діючі тарифи для ДП «НАЕК «Енергоатом».

Отже, постанова НКРЕКП від 26.04.2016р. №665 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.12.2015 № 3148», якою затверджено рішення Комісії про вилучення з тарифу ДП «НАЕК «Енергоатом» коштів у сумі 2 534,9 млн. гривень, та постанова НКРЕКП від 26.04.2016р. №2-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК», винесено правомірно та обґрунтованими.

Постанови НКРЕКП від 17.06.2016р. №1158 «Про внесення змін до постанови ННКРЕКП від 29.12.2015р. №3148» та від 17.06.2016р. №3-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК», прийнято Комісією на підставі та у межах наданих чинним законодавством повноважень, з урахуванням наданої Позивачем інформації, що підтверджується наступним.

При перегляді тарифів для суб'єктів господарювання, які здійснюють або мають намір здійснювати підприємницьку діяльність з виробництва електричної та теплової енергії, Комісія застосовувала Процедуру перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12.10.2005р. № 898.

Зміна раніше затверджених тарифів та їх структури за заявою ліцензіата або ініціативою НКРЕ (п.1.5 Процедури).

Пунктом 1.4 Процедури встановлено, що тарифи на електричну та теплову енергію ліцензіату можуть затверджуватися на інші терміни, у разі виникнення непередбачених обставин, що викликають або можуть викликати істотну зміну умов здійснення ліцензованої діяльності ліцензіата, у випадку виникнення загрози істотного зниження рівня безпеки експлуатації, а також за ініціативою НКРЕ.

Згідно з п.1.6 Процедури заявник зобов'язаний використовувати кошти, отримані внаслідок здійснення ліцензованої діяльності, виключно на витрати, передбачені встановленою структурою тарифів.

Відповідно до п.1.7 Процедури рішення щодо затвердження тарифів приймається НКРЕ на відкритих засіданнях, які проводяться після розгляду заяви і наданих заявником документів та аналізу результатів фінансово-господарської діяльності заявника відповідним підрозділом НКРЕ, шляхом всебічного та повного з'ясування позицій всіх учасників відкритих засідань.

Пунктом 1.8 Процедури визначено, що рішення НКРЕ про затвердження тарифів оформлюється постановою. Структура тарифів має конфіденційний характер.

Відповідно до п.4.1 Процедури, перегляд тарифів може бути ініційований шляхом надання ліцензіатом до НКРЕ заяви на перегляд діючих тарифів, оформленої і зареєстрованої відповідно до вимог розділів 2 та 3 цієї Процедури з обов'язковим доданням до неї розрахункового обґрунтування.

Згідно з п.4.2 Процедури підставою для звернення до НКРЕ з пропозицією про перегляд тарифів за ініціативою ліцензіата і оформлення заяви відповідно до вимог розділу 2 цієї Процедури можуть бути такі обставини, що впливають або можуть вплинути на результати діяльності ліцензіата в період регулювання, зокрема, як істотна зміна витрат на виробництво електричної енергії внаслідок інфляційних процесів та підвищення цін на паливо, сировину, матеріали, послуги.

Листами від 25.05.2015р. №7643/24 та від 09.07.2016р. №9878/24 ДП «НАЕК «Енергоатом» зверталось до НКРЕКП щодо перегляду структури та рівня тарифів на електричну та теплову енергію, що виробляється на АЕС, шляхом включення додаткових витрат на виробництво електро- та теплоенергії.

Також, листами від 10.06.2015р. № 8450/24, від 15.06.2015р. №8724/05, від 18.06.2015р. №8918/03, від 24.06.2015р. №9164/24, від 24.06.2015р. №177-кт ДП «НАЕК «Енергоатом» надані додаткові розрахунки та обґрунтування зазначених витрат тарифів.

НКРЕКП розглянуто надані матеріали, під час якого Комісією прийнятто до розрахунків обґрунтовані витрати на суму 439,7 млн. грн.

При цьому, під час опрацювання наданих ДП «НАЕК «Енергоатом» матеріалів, Комісією була виявлена розрахункова додаткова товарна продукція, що підлягає розподілу між статтями структури тарифів на електричну та теплову енергію АЕС, на суму 1 032,3 млн. гривень, і яка складається з:

- додаткової товарної продукції на суму 666,6 млн. гривень за рахунок збільшенні річного відпуску електричної енергії атомними станціями з 81 762 млн. кВт год. до 83 400 млн. кВт год. відповідно до затвердженого 22.05.2015р. Прогнозного балансу електроенергії ОЕС України на 2015 рік (лист Міненерговугілля від 03.06.2015 № 03/32-2732);

- вивільнених коштів у сумі 365,7 млн гривень за рахунок перерахунком витрат на закупівлю свіжого та вивіз відпрацьованого ядерного палива.

30.07.2015р. на засіданні НКРЕКП, закрите слухання, Комісією прийняте протокольне рішення щодо коригування структури тарифу на електричну енергію ДП «НАЕК «Енергоатом» на 2015 рік, збільшивши окремі її складові на суму 439,7 млн. грн., та скоригувати загальні витрати на паливо (свіже ядерне паливо та відпрацьоване ядерне паливо) в сторону зменшення на суму 365,7 млн грн.

Також, на засіданні, Комісією прийнято рішення щодо заборони ДП «НАЕК «Енергоатом» використовувати кошти у обсязі 592,6 млн грн, що становлять різницю між сумою додаткової товарної продукції і вивільнених коштів (1032,3 млн грн.) та збільшенням окремих складових тарифів (439,7 млн грн.), до прийняття НКРЕКП окремого рішення щодо використання цих коштів.

Листами від 07.12.2015р. №17837/24 та від 18.12.2015р. №18497/24 ДП «НАЕК «Енергоатом» звернулось до НКРЕКП із пропозицією щодо коригування напрямків використання залишку нерозподілених коштів (529,6 млн. грн..) відповідно до п.1 Протокольного рішення засідання НКРЕКП від 30.07.2015, яке відбулося у формі закритого слухання, та пропонувало спрямувати ці кошти на фінансування таких витрат:

- збільшення витрат на оплату праці на 306 млн. грн;

- викуп облігацій у розмірі 212,5 млн. грн;

- будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива на суму 74,1 млн грн.

24.12.2015р. на засіданні НКРЕКП, закрите слухання, Комісією прийнято протокольне рішення щодо коригування структури тарифів на електричну та теплову енергію для АЕС, врахувавши в ній збільшення витрат на оплату праці та викуп облігацій.

Витрати на будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива не були прийняті до структури тарифів, як такі, що не мали достатніх розрахунків та обґрунтувань.

За результатами даного засідання, прийняте протокольне рішення, згідно з яким до 01.02.2016р. ДП «НАЕК «Енергоатом» зобов'язано надати пропозиції щодо заходів Інвестиційної програми підприємства на 2016 рік, яку будуть фінансуватися за рахунок залишку коштів у обсязі 74,1 млн гривень.

На виконання цього рішення ДП «НАЕК «Енергоатом» листом від 01.02.2016р. №38-кт, без надання пропозицій щодо фінансування заходів Інвестиційної програми за рахунок залишку коштів у обсязі 74,1 млн гривень, що і стало підставою для вилучення зазначених коштів із тарифу. Сума (74,1 млн гривень) виявлена Комісією, а за результатом аналізу поточних витрат ДП «НАЕК «Енергоатом», що надавалась для ДП «НАЕК «Енергоатом» до НКРЕКП.

Постановою НКРЕКП від 17.06.2016р. №1158 змінено постанову НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148 (із змінами), зокрема:

- тариф для ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії, виробленої на атомних станціях з 45,42 коп. за 1 кВт*год (без ПДВ) на 49,54 коп. за 1 кВт*год (без ПДВ);

- тариф для ДП «НАЕК «Енергоатом» на виробництво теплової енергії, виробленої на атомних станціях з 58,70 грн за 1 Гкал (без ПДВ) на 50,78 грн за 1 Гкал (без ПДВ),

що, в свою чергу, також спростовує передчасні висновки Позивача, що оскаржуваними постановами НКРЕКП було безпідставно знижено діючі тарифи для ДП «НАЕК «Енергоатом».

Отже, постанови НКРЕКП від 17.06.2016р. №1158 «Про внесення змін до постанови ННКРЕКП від 29.12.2015р. №3148» та від 17.06.2016р. №3-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015 № 4-ДСК» якими було затверджено рішення Комісії про вилучення з тарифів ДП «НАЕК «Енергоатом» коштів у сумі 74,1 млн. грн. є обґрунтованими.

Крім того, Постанови НКРЕКП від 29.09.2016р. №1697 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148» та від 29.09.2016р. №5-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. № 4-ДСК», прийняті Комісією на підставі та у межах наданих чинним законодавством повноважень.

Представник позивача наголошував на тому, що він не звертався до Комісії з приводу перегляду тарифів в частині зменшення товарної продукції, однак суд звертає увага на наступне.

ДП «НАЕК «Енергоатом» звернулось до Комісії листом від 26.07.2016р. №10844/24 із пропозицією щодо коригування тарифів на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії АЕС на 2016 рік.

Представник відповідача зазначав, що ним було проведено аналіз наданої для ДП «НАЕК «Енергоатом» заяви із відповідними розрахунками, а також листа Міненерговугілля від 19.07.2016р. №03/32-7567, яким погоджено уточнений Прогнозний баланс електричної енергії на 2016 рік (відповідно до якого, баланс відпуску електричної енергії зменшився на 937,5 млн кВт/год), 28.07.2016 на засіданні Комісії, що проводилось у формі відкритого слухання, було прийнято рішення про встановлення тарифів для ДП «НАЕК «Енергоатом», з серпня поточного року, врахувавши лише коригування відпуску електричної енергії та податку на забруднення навколишнього середовища, який зменшується пропорційно зменшенню виробництва електричної енергії на АЕС (- 10,2 млн грн.) (постанова НКРЕКП від 28.07.2016р. №1320 «Про внесення змін до постанови ННКРЕКП від 29.12.2015р. №3148») та, відповідно, на засіданні Комісії, що проводилось у формі закритого слухання було затверджено, відповідно, зміну структури тарифу (постанова НКРЕКП від 28.07.2016р. №4-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК»).

Постановою НКРЕКП від 28.07.2016р. №1320 змінено постанову НКРЕКП від 29.12.2015 № 3148 (із змінами), зокрема:

- тариф для ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії, виробленої на атомних станціях з 49,54 коп. за 1 кВт год (без ПДВ) на 51,02 коп. за 1 кВт год (без ПДВ);

- тариф для ДП «НАЕК «Енергоатом» на виробництво теплової енергії, виробленої на атомних станціях з 50,78 грн за 1 Гкал (без ПДВ) на 50,46 грн за 1 Гкал (без ПДВ), що, в свою чергу, спростовую твердження представника позивача, що оскаржуваними постановами НКРЕКП безпідставно знижено діючі тарифи для ДП «НАЕК «Енергоатом».

Разом з тим, 28.07.2016р. на засіданні Комісії прийнято Протокольне рішення №10 (витяг з протоколу від 28.07.2016 №35) відповідно до якого ДП «НАЕК «Енергоатом» до 01.09.2016р. мало надати уточнений перелік та обсяг заходів капітального характеру, що будуть фінансуватися за рахунок вивільнених коштів з податку на прибуток, та інші витрати, що мають бути враховані при перегляді тарифів з урахуванням відповідних обґрунтувань до зазначених матеріалів.

На виконання зазначеного протокольного рішення №10, ДП «НАЕК «Енергоатом», листом від 01.09.2016р. №12742/03, надано уточнений перелік та обсяг заходів капітального характеру, що будуть фінансуватися за рахунок вивільнених коштів з податку на прибуток.

Позивачем повідомлено, що у зв'язку із перенесенням терміну виведення енергоблока №2 ВП «ЮУАЕС» у ППР-2016 на листопад, потреба у додаткових коштах на виконання будівельно- монтажних робіт зменшилась у порівнянні з раніше заявленою.

А також, зазначено, що роботи та поставки, які планувалися раніше для ВП «ХАЕС» за рахунок цих коштів, вже не зможуть бути здійсненні до кінця поточного року. Таким чином, потреби в них немає.

Згідно проведеного аналізу додатково наданих для ДП «НАЕК «Енергоатом» матеріалів, Комісією встановлено, що додатковий відпуск електричної енергії дозволить Компанії отримати додатково 590,4 млн.грн. товарної продукції.

29.09.2016р. на засіданні Комісії, відкрите слухання, прийнято рішення (постанова НКРЕКП від 29.09.2016р. №1697) про установлення ДП «НАЕК «Енергоатом» з 01.10.2016р. тариф, зокрема, на виробництво теплової енергії, що виробляється на АЕС, на рівні 52,93 грн за 1 Гкал (без ПДВ), при цьому, тариф на відпуск електричної енергії, виробленої на атомних станціях залишився незмінним, на рівні 51,02 коп. за 1 кВт год (без ПДВ) та збільшено інвестиційну програму ДП «НАЕК «Енергоатом» на 326,7 млн. грн. та схвалено її на рівні 6 217,924 млн грн. (у тому числі кредитні кошти - 2 170,286 млн. грн., вивільнені від оподаткування кошти - 326,7 млн.грн.).

Отже, зазначені вище зміни до тарифу на виробництво теплової енергії, що виробляється на АЕС та збільшення інвестиційної програми потребувало такої внесення змін до структури тарифу, слугували підставою для прийняття постанови НКРЕКП від 29.09.2016р. №5-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК».

Враховуючи зазначене, постанови НКРЕКП від 29.09.2016р. №1697 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №3148» та від 29.09.2016р. №5-ДСК «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 29.12.2015р. №4-ДСК», якими затверджено рішення Комісії про внесення зміни до тарифу на виробництво теплової енергії, що виробляється на АЕС та збільшення інвестиційної програми на 2016 рік є обґрунтованими.

Конституційний Суд України (Рішення від 01.12.2004р. №18-рп/2004 у справі №1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес), зазначив, що поняття "охоронюваний законом інтерес" у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" має один і той же зміст. З урахуванням наведених вище міркувань Конституційний Суд України вирішив, що поняття "охоронюваний законом інтерес" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.

Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем, оскаржуване рішення прийнято у спосіб та на підставі у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на вищенаведене, виходячи з наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.69, 70, 71, 128, 158-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.В. Смолій