Ухвала суду № 69017478, 21.09.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2017
Номер справи
812/1304/17
Номер документу
69017478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

21 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1304/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до апеляційного суду Луганської області, голови апеляційного суду Луганської області ОСОБА_2 про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18 вересня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до апеляційного суду Луганської області, голови апеляційного суду Луганської області ОСОБА_2, в якому позивач просить:

- визнати протиправними рішення, дії та бездіяльність відповідачів щодо непроведення з позивачем повного розрахунку, нарахування та виплати належної позивачу компенсації за невикористані дні відпусток, нарахування та виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку та видачі довідок;

- зобовязати відповідачів видати наказ про проведення з позивачем повного розрахунку при звільненні та виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку;

- зобовязати відповідачів провести з позивачем повний розрахунок при звільненні, нарахувати та виплатити належну позивачу компенсацію за невикористані дні відпусток за раніше відпрацьований час у період з 04.06.2011 по 03.06.2012 у кількості 42 календарних дня та з 04.06.2013 по 03.06.2014 у кількості 42 календарних дня шляхом перерахування належних сум на рахунок в банківській установі згідно відомостей у бухгалтерії апеляційного суду Луганської області;

- зобовязати відповідачів нарахувати та виплатити позивачу середній заробіток за час затримки розрахунку з 13.04.2017 по час фактичної виплати належних позивачу сум шляхом перерахування на рахунок в банківській установі згідно відомостей у бухгалтерії апеляційного суду Луганської області;

- зобовязати відповідачів видати на надіслати на адресу для листування:

довідку про кількість днів невикористаної відпустки та розмір сум грошової компенсації;

довідку про середній заробіток за два повні відпрацьовані місяці перед звільненням з вказівкою кількості відпрацьованих робочих днів;

довідку про середньоденний заробіток та про пятиденний режим роботи апеляційного суду Луганської області;

належним чином оформлений наказ про звільнення позивача з підписом та печаткою для вирішення пенсійних питань.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя прийшов до висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у звязку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як і в цивільному судочинстві, поняття способів захисту прав, свобод та інтересів особи в адміністративному судочинстві охоплюється визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цих прав, свобод та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Положення статей 105 та 162 КАС України визначають зміст способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві.

Відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити як вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень, так і вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.

За правилами частин першої, другої статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки субєкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні субєктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки субєкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або акт індивідуальної дії.

При зазначенні в позовній заяві позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення субєкта владних повноважень, яке є актом індивідуальної дії, позивач у позовній заяві має вказати дату і номер оскаржуваного рішення.

Форма поведінки субєкта владних повноважень не може бути одночасно кваліфікована як дії та бездіяльність. Поведінку субєкта владних повноважень можна кваліфікувати або як дії, або як бездіяльність.

Суд є органом державної влади, що здійснює правосуддя у порядку, встановленому процесуальним законом. Голова суду - це суддя цього суду, який обраний на адміністративну посаду, здійснює правосуддя та виконує адміністративні (управлінські) повноваження, що обумовлені його перебуванням на адміністративній посаді.

З огляду на викладене, позивачу необхідно визначитись та уточнити, у якій спосіб (рішеннями, діями чи бездіяльністю) і яким саме субєктом владних повноважень порушені її права.

В позовній заяві позивач просить зобовязати одночасно двох відповідачів вчинити одні і ті ж дії. При цьому, обґрунтування своїх вимог щодо кожного з відповідачів позивач у позовній заяві не наводить.

Згідно з частиною другою статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів (частина друга статті 106 КАС України).

В позовній заяві позивач посилається на те, що заявою від 10 квітня 2017 року, яка отримана апеляційним судом Луганської області 12 квітня 2017 року, вона звернулась з вимогою провести повний розрахунок при звільненні та видати копію наказу, внаслідок чого повний розрахунок при звільненні мав бути проведений не пізніше 13 квітня 2017 року. При цьому, докази на підтвердження вказаних обставин позивачем не надані та в позовній заяві не зазначено причин неможливості подання таких доказів.

Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Посилання позивача в позовній заяві про звільнення від сплати судового збору за вимогами, які виникли з проходження та звільнення з публічної служби, тобто випливають з трудових відносин, на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» є безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI (в редакції, чинній з 01 січня 2017 року) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Системний аналіз частини першої статті 6, частини другої статті 162, частини п'ятої статті 171-1 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою (постанова Верховного Суду України від 14 березня 2017 року у справі № П/800/559/16 за позовом ОСОБА_5 до Вищої ради юстиції, Верховної Ради України про визнання незаконним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 65680258).

Станом на 01 січня 2017 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа має сплатити судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Внаслідок прийняття Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» (далі - Закон № 484-VІІІ) в сфері регулювання оплати судового збору відбулися відповідні зміни.

Цим Законом суттєво змінено ставки судового збору (стаття 4 Закону № 3674-VI), а також одночасно значно скорочено перелік суб'єктів, які звільняються від оплати судового збору (стаття 5 Закону № 3674-VI). Закон № 484-VІІІ набрав чинності з 1 вересня 2015 року.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI у редакції, чинній до 1 вересня 2015 року, від сплати судового збору звільняються позивачі - за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин.

З 1 вересня 2015 року ця категорія пільговиків звужена. Так, за пунктом 1 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI у редакції, яка діє з 1 вересня 2015 року, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Отже, починаючи з 1 вересня 2015 року, позивачі в справах за позовними вимогами, що випливають із трудових відносин, не звільняються від сплати судового збору, за винятком позивачів у двох категоріях: про стягнення заробітної плати та про поновлення на роботі.

З огляду на викладене, позивач на час звернення до суду з адміністративним позовом не звільнена від сплати судового збору «за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин».

Вищевказану правову позицію щодо застосування пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» висловлено Верховним Судом України в постанові від 30 листопада 2016 року у справі № 226/168/15-ц за позовом ОСОБА_13 до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та відшкодування моральної шкоди (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 63839821).

Позивачем судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру не сплачений.

Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 640,00 грн за кожну вимогу немайнового характеру, зазначену в уточненій позовній заяві, за наступними реквізитами для сплати судового збору: отримувач коштів - УК у м. Сєвєродонецьку/Луганський окр.адмін.суд/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37944909, банк отримувача - ГУДКCУ в Луганській області, код банку отримувача (МФО) - 804013, рахунок отримувача - 31217206784080, код класифікації доходів бюджету - 22030101, призначення платежу - *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись статтею 105, 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до апеляційного суду Луганської області, голови апеляційного суду Луганської області ОСОБА_2 про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними, зобовязання вчинити певні дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 105, 106 КАС України, та її копій для вручення відповідачам, та оригіналу документа про сплату судового збору.

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

СуддяОСОБА_3