
Справа № 638/13864/17
Провадження № 1-кс/638/2508/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2017 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
Слідчого судді: Шишкіна О.В.,
при секретарі: Голуб О.Ю.,
за участі прокурора: Гаврилюка М.Л.,
адвоката: ОСОБА_1,
підозрюваного: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_3, яке погоджено з першим заступником військового прокурора Харківського гарнізону ОСОБА_4 в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017220750000349 від 12.09.2017 року за ч. 3 ст. 368 КК України про відсторонення від посади відносно:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, військового комісару Торецького міського військового комісаріату Донецької області, не одруженого, раніше не судимого, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2017 року до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_3, яке погоджено з першим заступником військового прокурора Харківського гарнізону ОСОБА_4 про відсторонення від посади ОСОБА_2
Відповідно до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №62 від 06 березня 2017 року капітана ОСОБА_2 призначено на посаду військового комісара Торецького міського військового комісаріату Донецької області (далі - Торецького МВК Донецької області).
Відповідно до Положення про Торецький МВК Донецької області, військовий комісаріат є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обовязку й військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації людських і транспортних ресурсів в особливий період на відповідній території. Одним із завдань військового комісаріату є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу у мирний і воєнний час, забезпечення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобовязаних і резервістів, призваних на навчальні та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства. А військовий комісар Торецького МВК Донецької області ОСОБА_2 відповідно до своїх функціональних обовязків відповідає за підготовку до військової служби, організацію проведення призову на військову службу.
Згідно ст.ст. 6, 20 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обовязків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обовязків згідно із законодавством. На військових посадових осіб
поширюються інші вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Відповідно до положень ст.ст. 4, 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», військовим посадовим особам Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань забороняється використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв'язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.
Відповідно до примітки 2 статті 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 КК України є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 КК України, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б", судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Так, відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України» комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.
Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України визначено, що Міністерство оборони України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно із абзацом 16 ст. 1 Закону України «Про оборону України», до органів військового управління віднесено і військові комісаріати, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.
Пунктами 1, 3, 7 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389, визначено, що військові комісаріати утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві, інших містах, районах, районах у містах. При цьому районні, обєднані районні, міські, обєднані міські, військові комісаріати підпорядковуються відповідному обласному військовому комісаріату, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України та є відокремленими підрозділами відповідних обласних військових комісаріатів, тобто одиницею органу державної влади.
Таким чином, ОСОБА_2, будучи військовим комісаром Торецького МВК Донецької області являвся службовою особою, яка займає відповідальне становище, оскільки він був керівником одиниці органу державної влади.
Згідно ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ОСОБА_2 під час проходження військової служби повинен свято та непорушно дотримуватись Конституції України і законів України, додержуватись правил військової ввічливості та поведінки, не допускати негідних вчинків, виконувати службові обовязки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Відповідно вимог ст.ст. 11, 16, 29-32, 35-37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та своїх функціональних обовязків, ОСОБА_2 зобовязаний організовувати і планувати роботу особового складу підпорядкованого військового комісаріату, повсякденно керувати нею, має право віддавати усні або письмові накази, обовязкові для виконання підпорядкованими військовослужбовцями, у звязку з чим виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто являється військовою посадовою особою.
Так, з 27.07.2016 року на посаді молодшого спеціаліста служби захисту інформації Торецького МВК Донецької області проходить військову службу за контрактом молодший сержант ОСОБА_5
Відповідно до свідоцтва про хворобу військово-медичного клінічного центру Північного регіону №1158 від 04.08.2017 ОСОБА_5 хворіє на ішемічну хворобу серця та у звязку з цим визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, а вказані захворювання повязані із захистом Батьківщини.
За таких обставин молодший сержант ОСОБА_5 згідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
В свою чергу, військовий комісар Торецького МВК Донецької області ОСОБА_2, будучи обізнаним з положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 07.09.2017 року зателефонував на номер мобільного телефону ОСОБА_5 та повідомив останньому, що для не створення ним (ОСОБА_2М.) штучних перешкод у вигляді ініціювання перевірок з'ясування обставин обстеження ОСОБА_5 щодо наявної ішемічної хвороби серця до моменту укладення контракту із Збройними Силами України та як наслідок не отримання одноразової грошової допомоги, останньому необхідно надати особисто йому (ОСОБА_2М.) неправомірну вигоду у розмірі 7 000 (сім тисяч) гривень.
11.09.2017 року близько 17 год. 00 хв. ОСОБА_2 зателефонував на номер мобільного телефону ОСОБА_5 та повідомив останньому, що 13.09.2017 року приїде до Харківського обласного шпиталю для інвалідів війни, який розташовується в м. Харкові з метою отримання грошових коштів в розмірі 7 000 (сім тисяч) гривень.
Після чого, ОСОБА_5, діючи під контролем правоохоронних органів, 13.09.2017 року приблизно о 08 год. 15 хв., на вимогу ОСОБА_2 зустрівся з ним біля будівлі Харківського обласного шпиталю для інвалідів війни, який розташовується за адресою: м. Харків, вул. Врубеля, 42-а, де за вказівкою капітана ОСОБА_2, близько 08 год. 30 хв., передав останньому неправомірну вигоду у розмірі 7 000 (сім тисяч) гривень.
Отже, ОСОБА_2, будучи військовим комісаром Торецького МВК Донецької області, являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно, розуміючи протиправність своїх діянь направлених на власне незаконне збагачення, шляхом вимагання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, 13 вересня 2017 року приблизно о 08 год. 30 хв., перебуваючи навпроти будівлі Харківського обласного шпиталю для інвалідів війни, який розташовується за адресою: м. Харків, вул. Врубеля, 42-а, отримав від ОСОБА_5 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 7000 (сім тисяч) гривень, за вирішення питання щодо не ініціювання перевірок з приводу обставин обстеження ОСОБА_5 щодо наявної ішемічної хвороби серця до моменту укладення контракту із Збройними Силами України.
Вказані дії ОСОБА_2 органом досудового розслідування кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди для себе за не вчинення такою службовою особою, в інтересах того хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднаного з вимаганням.
ОСОБА_2 обєктивно підозрюється у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення, що підтверджується наступними матеріалами кримінального провадження, а саме: протоколом затримання, особи підозрюваної у вчиненні злочину від 13.09.2017 року, протоколом огляду, помітки та вручення грошових купюр від 13.09.2017 року, протоколом обшуку затриманої особи ОСОБА_2, протоколами допиту свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, а також іншими матеріалами кримінального провадження.
13.09.2017 року ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення - злочину передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про відсторонення ОСОБА_2 від займаної посади.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували.
Вислухавши думку прокурора, захисника, підозрюваного, дослідивши надані докази, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. ч.1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
На підставі ч.5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчинені нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_2 після предявлення підозри у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, продовжує обіймати посаду військового комісара Торецького МВК Донецької області.
Скоєння вищевказаного кримінального правопорушення ОСОБА_2 було безпосередньо зумовлено перебуванням його на посаді військового комісара Торецького МВК Донецької області.
Слідчий суддя, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, те що ОСОБА_2 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, а також з метою запобігання знищення, приховування або спотворювання будь-яких речей чи документів, які мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, вчинення іншого кримінального правопорушення та протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню, вважає можливим клопотання слідчого задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154-156 КПК України, ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Відсторонити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України від посади військового комісару Торецького міського військового комісаріату Донецької області на строк 2 (два місяці), тобто до 19 листопада 2017 року.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до апеляційного суду Харківської області протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: О.В. Шишкін
Копію ухвали отримав:
«____» _______ 2017 р. ____(ОСОБА_2)