Постанова № 68998365, 19.09.2017, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.09.2017
Номер справи
287/72/17-а
Номер документу
68998365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/72/17-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2017 року м. Олевськ

Олевський районний суду Житомирської області в складі:

головуючого судді Стратовича О.В.

за участю:

секретаря Корнєйчук О.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Скрита С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м.Олевськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на його користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 28.08.2017 року.

28.08.2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача про усунення порушень Закону та проведення нарахування та виплати пенсії на його користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, на яку отримав відповідь про відмову у перерахунку призначеної пенсії через відсутність підстав для застосування ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки при призначенні пенсії відповідач, збільшуючи її розмір на 1%, керувався лише ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чим порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В судовому засідання позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 27.12.2012 року Житомирською облдержадміністрацією, позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

З листа Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №123/х-8 від 28.08.2017 року вбачається, що позивач знаходиться на обліку в Ємільчинському об'єднаному УПФ України в Житомирській області і одержує пенсію по інвалідності в розмірі 5563,16 грн. згідно ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та має страховий стаж на момент звернення 38 років 10 місяців 2 днів.

Відповідно до вищезазначеного листа відповідача, слідує, що позивач звертався до відповідача з вимогою провести перерахунок йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Даним листом відповідач відмовив позивачу у перерахунку такої пенсії, зазначивши, що вказана вище стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Поняття доплати до пенсії за понаднормативний страховий стаж законодавцем закладено в ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої за кожен рік страхового стажу понад 35 років (25 років, якщо пенсія призначена до 01.10.2011 року) для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті. Так як у позивача відсутній страховий стаж понад 35 років для чоловіків, доплата до пенсії за понаднормативний стаж не нараховується

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

09.07.2003 року було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як слідує зі змісту п. 13 Розд. XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Як слідує з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 звертався до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В своєму листі №123/х-8 від 28.08.2017 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з тих підстав, що поняття доплати до пенсії за понаднормативний страховий стаж законодавцем закладено лише в ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої за кожен рік страхового стажу понад 35 років (25 років, якщо пенсія призначена до 01.10.2011 року) для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті.

Матеріалами справи встановлено, позивач ОСОБА_1 як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та має трудовий стаж понад 20 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормативний стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі закону Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 10 червня 2008 (справа №21-1748во07), від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 1601/12900/12).

Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Слід також зазначити, що оскільки порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, тому в даному випадку слід застосувати аналогію закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зважаючи на те, що позивачу призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та позивач обрав умови, встановлені спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що подав відповідачу заяву, отримавши на неї відмову, суд приходить до висновку, що позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на його користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, підлягає задоволенню, а саме починаючи з 28.08.2017 року, тобто з моменту звернення позивача із заявою до відповідача про такий перерахунок пенсії.

На підставі викладеного, ст.ст. 49, 55, 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 27, п. 13 Розд. XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.19 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 112, 158, 159, 160-163, 167, 186, 244-2 КАС України, -, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов громадянина ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( УПФУ ), м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної пенсії зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-X-II .

Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень частини 2 статті ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-X-II зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років , починаючи з дня звернення до відповідача із заявою щодо такого перерахунку пенсії , тобто з 28 серпня 2017 року та здійснювати в подальшому нарахування та виплату пенсії у відповідності до вимог ч.2 ст.56 Закону № 796-X-II.

Стягнути з відповідача - Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , код ЄДРПОУ 41246527 , на користь позивача - ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640,00 гривень .

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.

Суддя Стратович О. В.