
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
19 вересня 2017 р. Справа № 909/652/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П.Я. , секретар судового засідання Юрчак С.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Приватного підприємства "Оліяр", с.Ставчани, Пустомитівський район, Львівська область,81118
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" вул. Ак. Сахарова, 23,м.Івано-Франківськ,76018
про стягнення збитків у розмірі 148364,59грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 26.01.17
від відповідача: ОСОБА_2, вх. № 79-142 від 07.02.17
ВСТАНОВИВ:
приватне підприємство "Оліяр" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" про стягнення збитків у розмірі 148364,59грн.
В судовому засіданні 07.09.17 представник відповідача подав суду клопотання про призначення експертизи (вх. №9483/17 від 07.09.17), розгляд якого судом відкладено на 19.09.17 з огляду на необхідність встановлення судом факту проведення (чи непроведення) позивачем ремонту спірного лічильника газу та зобов"язано позивача подати суду відповідні письмові пояснення.
В судовому засіданні 19.09.17 представник позивача зазначив, що ремонт спірного лічильника позивачем не проводився та не передавався для проведення ремонту іншим особам. За таких обставин, підтримав клопотання відповідача щодо призначення експертизи. Крім того, вказав на те, що на виконання вимог ухвали суду від 07.09.17 направив суду письмові пояснення, однак на момент розгляду справи зазначені пояснення до суду не надійшли.
При вирішенні зазначеного клопотання суд виходить з того, що згідно з ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу, користується правами і несе обов'язки, зазначені у ст. 31 ГПК України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування(п.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» №4 від 23.03.2012 року).
В обрунтування заявленого клопотання відповідач вказав на необґрунтованість позовних вимог у зв"язку з відсутністю доказів вини відповідача у несправності спірного лічильника газу, що призвело до понесення збитків позивачем, а також звернув увагу суду на той факт, що причиною несправності газу може бути потрапляння у лічильник разом із природнім газом сторонніх предметів ( наприклад, піску) або експлуатація даного лічильника позивачем з порушенням умов. Зазначив, що причини несправності лічильника можна встановити тільки після його розборки, однак на пропозицію здійснення розборки лічильника відповідачем позивач не погодився. За таких обставин вважає, що встановити обставини та причини несправності лічильника газу неможливо без проведення відповідної експертизи.
Суд констатує, що встановлення причин та обставин несправності лічильника газу має суттєве значення для вирішення даного спору та прийняття судом законного та обґрунтованого рішення, оскільки позивачем не доведено вини відповідача у несправності лічильника. З огляду на те, що для встановлення причини несправності лічильника необхідні спеціальні знання, з метою всебічного, повного та обєктивного вирішення даного спору, клопотання відповідача про призначення судової експертизи є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Згідно з Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, що затверджені наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 №1950/5), одним із видів(підвидів) експертиз є судова трасологічна експертиза.
Відповідно до п. 1.2.1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 з наступними змінами, для вирішення вищевказаних питань призначається судова трасологічна експертиза.
Частиною 2 ст.41 ГПК України передбачено, що учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз"яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
Розглянувши питання, запропоновані відповідачем для роз'яснення експертом, суд виходить з того, що одними з основних завдань трасологічної експертизи є, зокрема, ідентифікація або визначення родової (групової) належності індивідуально визначених об'єктів за матеріально фіксованими слідами - відображеннями їх слідоутворювальних поверхонь; діагностика (установлення властивостей, станів) об'єктів; ситуалогічні завдання (установлення механізму слідоутворення тощо)(п. 5.1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 з наступними змінами), та погоджує перелік питань для роз"яснення експертом в редакції, запропонованій відповідачем.
Згідно з п.5.2, 5.3 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, що затверджені наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, для вирішення ідентифікаційних завдань експерту необхідно надати: предмети зі слідами, а якщо вилучити їх неможливо, то копії слідів (зліпки, фотознімки); об'єкти, якими, за припущенням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), могли бути залишені ці сліди; дані про час виявлення слідів, умови, у яких були об'єкти зі слідами до їх направлення на експертизу. Об'єкти дослідження направляються в упаковці, яка забезпечує їх збереження. Речові докази і порівняльні зразки упаковуються окремо.
Згідно з п 1.6. - 1.8 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 з наступними змінами експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції. За наявності обставин, що зумовлюють неможливість або недоцільність проведення експертизи в експертній установі за зоною регіонального обслуговування, орган (особа), який (яка) призначає експертизу (залучає експерта), зазначивши відповідні мотиви, доручає її виконання експертам іншої експертної установи. Експертизи та дослідження, що проводяться атестованими судовими експертами, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, здійснюються з урахуванням обмежень, передбачених статтею 7 Закону України "Про судову експертизу". Підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження (далі - документ про призначення експертизи (залучення експерта)), у якому обов'язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об'єкти, що підлягають дослідженню.
Згідно з п. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.3012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи", з урахуванням вимог ч. 3 ст. 41 ГПК України, господарський суд доручає проведення судових експертиз установам та особам, зазначеним у статтях 7, 9 і 10 Закону. Як встановлено у п. 8 даної постанови, визначаючись з експертною установою, яка проводитиме судову експертизу, господарський суд має враховувати положення пункту 1.5 Інструкції, згідно з якими експертизи проводяться, як правило, за зонами регіонального обслуговування.
В контексті наведеного, суд зазначає, що експертною установою, регіональна зона обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України якого поширюється на Івано-Франківську область, є Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз, відтак проведення експертизи суд вирішив доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Згідно п.1 ч.2 ст.79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі, зокрема, за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи, відтак провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст.41, п. 1 ч. 2 ст. 79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Призначити по справі судову трасологічну експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (ЛНДІСЕ) (поштова адреса:79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
2. Об"єктом, що підлягає дослідженню, є лічильник газу G 250 ЛГ-К-100-1/20-0,63-1- Ex, №11123.
3. На вирішення судової експертизи поставити наступні питання:
чи мав місце факт пошкодження (втручання в роботу) лічильника газу G 250 ЛГ-К-100-1/20-0,63-1- Ex, №11123, що призвело до завищення його показань?
провести повірку (визначення основної відносної похибки) лічильника газу G 250 ЛГ-К-100-1/20-0,63-1- Ex, №11123 та визначити чи похибка ЗВТ перевищує допустиму?
у разі перевищення допустимої похибки ЗВТ лічильника газу G 250 ЛГ-К-100-1/20-0,63-1- Ex, №11123 визначити причини такого перевищення шляхом розборки даного лічильника.
4. Оплату за проведення експертизи покласти на Відповідача.
5. Зобов'язати сторін на вимогу експерта вчинити дії, необхідні для проведення судової трасологічної експертизи.
6. Судову трасологічну експертизу провести у строк, передбачений підпунктом 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5.
7. Попередити судового експерта про передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку або за відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
8. Зобов'язати експертну установу (експерта) повідомити суд про закінчення експертизи, а експертний висновок направити на адресу господарського суду Івано-Франківської області разом із матеріалами справи, копії експертного висновку надіслати сторонам згідно з ч. 1 ст. 42 ГПК України.
9. Відповідно до п. 5 ст. 83 ГПК України попередити сторони про відповідальність за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
10. Зобов'язати ПП «Оліяр» у 3-денний термін з дня отримання ухвали суду надати Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (ЛНДІСЕ) лічильник газу G 250 ЛГ-К-100-1/20-0,63-1- Ex, №11123 для проведення експертизи та паспорт лічильника газу G 250 ЛГ-К-100-1/20-0,63-1- Ex, №11123 в упаковці, яка забезпечує збереження лічильника.
11. Зупинити провадження у справі.
12. Матеріали справи № 909/652/17 надіслати Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (ЛНДІСЕ) (поштова адреса:79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
13. Копію ухвали надіслати сторонам та Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (ЛНДІСЕ) (поштова адреса:79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Господарський суд поновлює провадження у справі після усунення обставин, що зумовили його зупинення.
Суддя Матуляк П.Я.