Рішення № 68984809, 14.09.2017, Голованівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
386/658/17
Номер документу
68984809
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 386/658/17

Провадження № 2/386/438/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 року смт. Голованівськ

Голованівський районний суд Кіровоградської області

В складі головуючого судді Гарбуз О. С.

з участю: секретаря судового засідання Фенюшиної Ю.Ю.,

прокурора Голованівського відділу

Новоукраїнської місцевої прокуратури

Кіровоградської області Пацалюк М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області до ОСОБА_3, приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряного Олега Анатолійовича та Голованівської селищної ради Кіровоградської області про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування запису про державну реєстрацію права власності, витребування земельної ділянки з незаконного володіння та повернення її на користь Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області,

встановив:

Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Горщак М.Л. в інтересах держави в особі Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряного Олега Анатолійовича та Голованівської селищної ради Кіровоградської області про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування запису про державну реєстрацію права власності, витребування земельної ділянки з незаконного володіння та повернення її на користь Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, посилаючись на те, що 26 вересня 2016 року за заявою ОСОБА_3, приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряним О.А., було прийнято рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2 га., що розташована в АДРЕСА_1, Грузької сільської ради Голованівського району. За матеріалами реєстраційної справи встановлено, що право власності на земельну ділянку зареєстровано на підставі поданої ОСОБА_3 заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, рішення шістдесят першої сесії шостого скликання Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області за №349 від 25.02.2015 року "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність", однак таке рішення Грузькою сільською радою Голованівського району Кіровоградської області не приймалось, проект рішення посадовими особами не готувався, на візування не подавався, засідання не проводилось. Прокуратурою 06.11.2014 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 264 та ч. 1 ст. 366 КК України за фактом підробки у липні 2014 року рішень сесії Грузької сільської ради про виділення в с. Ясне Голованівського району 15-ти земельних ділянок загальною площею 30 га., тобто по 2 га. кожна, для ведення особистого селянського господарства, у тому числі рішення п'ятдесят п'ятої сесії шостого скликання Грузької сільської ради за №290 від 31.07.2014 року "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства". Заступник керівника прокуратури зазначає, що в ході досудового розслідування встановлено, що вказане вище рішення є підробленим, ОСОБА_3 з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки не звертався, дане питання до порядку денного не включалось, проект рішення депутатами не розглядався, відомості про проведення голосування відсутні, і 25.02.2015 року сесія Грузької сільської ради взагалі не проводилась. Заступник керівника прокуратури вказує, що ОСОБА_3 достовірно знаючи, що рішення щодо затвердження документації із землеустрою та надання йому у власність земельної ділянки не приймалось, зареєстрував за собою право власності на зазначену земельну ділянку, що було зареєстровано приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряним Олегом Анатолійовичем. Таким чином, всупереч вимог законодавства, в результаті неправомірних дій ОСОБА_3, з комунальної власності Грузької сільської ради було незаконно вилучено земельну ділянку площею 2 га., яка вибула з володіння сільської ради не з її волі, за відсутності згоди та прийняття відповідного рішення про передачу в приватну власність земельної ділянки. Заступник керівника прокуратури звернувся до суду з даним позовом, оскільки орган місцевого самоврядування неналежним чином здійснює контроль за додержанням земельного законодавства на території Грузької сільської ради, не вжив заходів для повернення земельної ділянки з чужого незаконного володіння з 05.09.2016 року.

У зв'язку з наведеним, заступник керівника прокуратури просить скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №31605303 від 28.09.2016 року про право власності та запис про державну реєстрацію права власності, внесеного приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряним Олегом Анатолійовичем до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 2 га., що розташована в АДРЕСА_1 за кадастровим номером НОМЕР_1; витребувати з незаконного володіння ОСОБА_3 зазначену земельну ділянку та повернути її на користь Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області; стягнути з відповідачів на користь прокуратури Кіровоградської області понесені судові витрати.

Прокурор Голованівського відділу Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених в позові, та просила задовольнити позов.

Представник позивача Грузької сільської ради Голованівського району в судове засідання не з'явився. Подав до суду заяву про те, що визнає позовні вимоги (а.с. 71).

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання двічі не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, відповідно до ст. 74 ЦПК України, заяви про розгляд справи за його відсутності чи відкладення розгляду справи до суду не надійшло.

Відповідач приватний нотаріус Задніпряний О.А. в судове засідання двічі не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, відповідно до ст. 74 ЦПК України, заяви про розгляд справи за його відсутності чи відкладення розгляду справи до суду не надійшло.

Представник відповідача Голованівської селищної ради в судове засідання не з'явився. Подав до суду заяву про те, що заперечень на позов не має, просить справу розглядати без його участі (а.с. 70).

Суд, заслухавши пояснення прокурора, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Прокурор звернувся до суду з даним позовом та на підставі ст. 131-1 Конституції України, ч. 2 ст. 45 ЦПК України та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" здійснює представництво в суді законних інтересів держави, оскільки захист цих інтересів не здійснюється органом місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (частина 2 статті 16 ЦК України).

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК України).

Так, Конституція України (статті 13, 14) визначає, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Підстави та порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами встановлено Земельним кодексом України.

За нормами частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина перша ст. 122 Земельного кодексу України).

Отже, повноваження щодо розпорядження землями із земель комунальної власності та передачу їх у власність, закріплено за сільськими, селищними, міськими радами. Такі повноваження також закріплені статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", підпунктом 1 пункту а частини першої, якої, визначено, що підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, як власних (самоврядних) повноважень.

Судом встановлено, що згідно копії заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та опису з реєстраційної справи, ОСОБА_3 26.09.2016 року звернувся до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряного Олега Анатолійовича із заявою про реєстрацію права власності на земельну ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1, що розташована в АДРЕСА_1 (а.с. 25-27).

26 вересня 2016 року приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряним Олегом Анатолійовичем за ОСОБА_3 було зареєстровано право власності на земельну ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2 га. для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1, номер запису про право власності 16620882, що підтверджується копією Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно...> за №69301159 від 29.09.2016 року (а.с. 42).

Реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку за ОСОБА_3 було проведено на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряного О.А., індексний номер 31605303; підставою виникнення права власності зазначено рішення Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №349 від 25.02.2015 року та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП "ГЕОПРОЕКТ" від 29.08.2014 року.

Як вбачається з копії довідки Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №150 від 10.03.2017 року та копії протоколів засідань Грузької сільської ради від 06.02.2015 року та 16.02.2015 року (а.с. 12, 16-21), Грузькою сільською радою засідання 25 лютого 2017 року не проводилося, рішення за номерами від 348 по 354 не приймались, тоді як 06.02.2015 року проводилось засідання шістдесят четвертої сесії шостого скликання Грузької сільської ради, 16.02.2015 року - шістдесят п'ятої сесії шостого скликання, а 03.03.2015 року - шістдесят шостої сесії шостого скликання.

Згідно з копією витягу з журналу реєстрації рішень сесій Грузької сільської ради, жодного рішення від 25.02.2017 року не зареєстровано (а.с. 22-23).

Окрім того, як вбачається з копії витягу з журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян, з 13.02.2015 року по 25.02.2015 року, заяви від ОСОБА_3 не реєструвались (а.с. 14-15).

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які посилається заступник керівника прокуратури, як на підставу своїх вимог підтверджених доказами, перевіреними в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, суд встановив, що відповідач ОСОБА_3 не звертався до Грузької сільської ради із клопотанням про надання йому у власність земельної ділянки в АДРЕСА_1, Грузька сільська рада не розглядала таке клопотання у місячний строк і не надавала дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не приймала рішення про надання земельної ділянки у власність ОСОБА_3

Враховуючи викладене, земельна ділянка площею 2 га., розташована в АДРЕСА_1, незаконно вибула з володіння Грузької сільської ради та незаконно, без відповідної правової підстави перейшла у власність ОСОБА_3

За нормами частин 2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Перший протокол ратифікований Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року й із огляду на приписи частини першої статті 9 Конституції України, статті 10 ЦК України застосовується судами України як частина національного законодавства. При цьому розуміння змісту норм Конвенції та Першого протоколу, їх практичне застосування відбувається через практику (рішення) Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка згідно зі статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовується українськими судами як джерело права.

Відповідно до сталої практики ЄСПЛ (серед багатьох інших, рішення ЄСПЛ у справі «Щокін проти України» від 14 жовтня 2010 року, «Сєрков проти України» від 7 липня 2011 року напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.

ЄСПЛ, оцінюючи можливість захисту права особи за статтею 1 Першого протоколу, загалом перевіряє доводи держави про те, що втручання в право власності відбулося в зв'язку з обґрунтованими сумнівами щодо законності набуття особою права власності на відповідне майно, зазначаючи, що існують відмінності між тією справою, в якій законне походження майна особи не оспорюється, і справами стосовно позбавлення особи власності на майно, яке набуте злочинним шляхом або стосовно якого припускається, що воно було придбане незаконно (наприклад, рішення та ухвали ЄСПЛ у справах «Раймондо проти Італії» від 22 лютого 1994 року, «Філліпс проти Сполученого Королівства» від 5 липня 2001 року, «Аркурі та інші проти Італії» від 5 липня 2001 року, «Ріела та інші проти Італії» від 4 вересня 2001 року, «Ісмаїлов проти Російської Федерації» від 6 листопада 2008 року).

Таким чином, стаття 1 Першого протоколу гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання «справедливого балансу» в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.

В даній справі, з огляду на характер спірних правовідносин, установлені судом обставини, не вбачається невідповідності заходу втручання держави в право власності ОСОБА_3 критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, сформованим у сталій практиці ЄСПЛ, оскільки він неправомірно заволодів земельною ділянкою, без волі органу місцевого самоврядування, який мав виключне право щодо надання земельної ділянки у власність громадян, і про таке заволодіння сільська рада не знала, рішень про надання земельної ділянки у власність ОСОБА_3 не приймала.

Згідно ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Ст. 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи на підставі наданих сторонами доказів.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання двічі не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, не скористався своїм правом на подачу заперечення щодо позовних вимог та доведення правомірності набуття права власності, яке оспорюється та не надав жодних доказів на підтвердження цьому, а тому суд, за наявними доказами приходить до висновку про неправомірне набуття ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку площею 2 га., яка розташована в АДРЕСА_1.

З метою захисту права власності Грузької сільської ради, реєстрація права власності на земельну ділянку за ОСОБА_3 має бути скасована, а земельна ділянка повернута до законного власника, тобто до Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею та документально підтверджені судові витрати.

Як вбачається з наданого платіжного доручення, прокуратурою Кіровоградської області за подання даного позову до суду, сплачено судовий збір в розмірі 3200 грн. (а.с. 1), що підлягає відшкодуванню.

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка, вказують на наявність підстав для задоволення позову та стягнення на користь прокуратури Кіровоградської області судового збору в сумі 3200 грн., сплаченого при подачі позовної заяви до суду, виходячи з розміру, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 10, 11, 15, 58-60, 88, 212-215 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Задовольнити позов заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області до ОСОБА_3, приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряного Олега Анатолійовича та Голованівської селищної ради Кіровоградської області про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування запису про державну реєстрацію права власності, витребування земельної ділянки з незаконного володіння та повернення її на користь Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.

Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №31605303 від 28.09.2016 року про право власності та запис про державну реєстрацію права власності, внесеного приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряним Олегом Анатолійовичем до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 2 га., що розташована в АДРЕСА_1 за кадастровим номером НОМЕР_1.

Витребувати з незаконного володіння ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2 га., що розташована в АДРЕСА_1 за кадастровим номером НОМЕР_1 та повернути земельну ділянку на користь Грузької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.

Стягнути з ОСОБА_3, приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Задніпряного Олега Анатолійовича та Голованівської селищної ради Кіровоградської області понесені позивачем судові витрати в сумі по 1066 (одній тисячі шістдесят шість) грн. 67 коп. з кожного.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Кіровоградської області через Голованівський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення складено 19 вересня 2017 року.

Суддя: Гарбуз О. С.