Ухвала суду № 68979877, 19.09.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2017
Номер справи
803/1249/16
Номер документу
68979877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/47/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 17 серпня 2016 року звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України , в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадіслання повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні співробітників МВС відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393» до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу; зобов`язати відповідача надіслати до ПФУ інформацію про зміни у грошовому забезпеченні співробітників МВС. У судовому засіданні суду першої інстанції позивач збільшив позовні вимоги та просив суд зобов`язати МВС надіслати до ПФУ повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні співробітників МВС протягом п`яти днів з дня набрання постановою законної сили.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року у справі №803/1249/16 заявлений позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність МВС щодо ненадіслання ПФУ повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС відповідно до Постанови № 45 та Постанови № 988 для перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано МВС надіслати до ПФУ повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС для перерахунку пенсії ОСОБА_1. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити. У поданій апеляційній скарзі зазначає, що Постанова № 988 не може розглядатись як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки цим нормативно-правовим актом було встановлено види і розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції. Вказує, що до 07.11.2015 такої категорії працівників як «поліцейські» в Україні не існувало, тому грошове забезпечення для таких встановлювалось вперше. Відтак, Постанова №988 не може слугувати підставою для перерахунку пенсії, зазначеною в п.1 Порядку, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських. Окрім цього, покликається на порушення судом першої інстанції вимог законодавства щодо предметної підсудності даної справи, оскільки вважає, що така повинна розглядатись у місцевому загальному суді, як адміністративному.

Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» .

Позивач звертався до Головного управління ПФУ у Волинській області щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам органів МВС у зв'язку із створенням Національної поліції України. Листом від 12.01.2016 №83/Б-01 Управління повідомило позивача про те, що відповідно до Порядку у разі прийняття КМУ рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв`язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством проводиться перерахунок раніше призначених пенсій. Надалі силові міністерства та відомства про такі рішення КМУ повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ, який в свою чергу повідомляє головні управління ПФУ в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Проте, жодних повідомлень про перерахунок пенсій від ПФУ до Управління не надходило . 23.02.2016 позивач звернувся до МВС з проханням надати письмову відповідь із зазначенням причини невиконання останнім вимог чинного законодавства в частині ненадіслання до ПФУ повідомлення про відповідну постанову КМУ, якою змінено грошове забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII .

Департаментом фінансово-облікової політики МВС листом від 28.03.2016 №15/2-Б-391 позивача повідомлено про відсутність законних підстав для здійснення перерахунку пенсій особам, з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону № 2262-XII . Надалі, 11.07.2016 позивач звернувся із заявою до МВС про направлення до ПФУ повідомлення (інформації) про встановлення (зміни) грошового забезпечення відповідних категорій працівників органів внутрішніх справ МВС, передбачених Постановою №988. Листом Департаменту від 29.07.2016 №15/2-Б-1044 позивачу надано відповідь про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсій особам, з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону № 2262-XII, аналогічну за змістом тій, що направлялась останньому листом від 28.03.2016 №15/2-Б-391 Вважаючи такі дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать приписам чинного законодавства., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Задовольнячи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на МВС покладений обов'язок інформування безпосередньо ПФУ про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб. Таким чином відповідач не виконав свої зобов'язання щодо надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії колишнім працівниками органів МВС.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та є вірними з таких міркувань.

Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію», при цьому підлягали ліквідації органи міліції, а така категорія осіб, як працівники органів внутрішніх справ для цілей застосування Закону № 2262-ХІІ перестала існувати.

Водночас Законом №580-VIII введено нову категорію осіб, пенсійне забезпечення, яких здійснюється за Законом №2262-ХІІ, поліцейські, проте Закон №580-VIII не поширив гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції.

Як наслідок, у подальшому з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 (далі - Закон №900-VIII) внесено зміни до п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII та ст.63 Закону № 2262-XII.

Так, відповідно до абз.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Разом з тим, Законом № 900-VIII ст.63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 ст.63 цього ж Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

За змістом п.1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Отже, підставою для перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII є прийняття КМУ рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, у даному випадку поліцейських.

Грошове забезпечення поліцейських визначено Постановою №988, якою підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром. Отже, після прийняття цієї Постанови №988 відбулася зміна грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ згідно з Порядком.

Таким чином, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови № 988.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення КМУ Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, нормами Порядку передбачено наступний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсій: - МВС повідомляє ПФУ про наявність рішення КМУ про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням ПФУ; - Головні управління ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи, суд апеляційної інстанції вважає, що обов'язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС. При цьому, апеляційний суд звертає увагу на те, що МВС лише повідомляє ПФУ про підстави такого перерахунку, однак не зазначає в такому повідомленні про конкретні особи, зокрема й щодо позивача, не формує списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та не видає довідок про розмір грошового забезпечення конкретної особи.

Враховуючи приписи чинного законодавства та з огляду на встановлені обставини, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльності МВС в частині не надіслання до ПФУ інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, зокрема, позивача, яка б надалі слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії.

На правильність вказаної позиції вказує й лист, розміщений на офіційному сайті МВС від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 «Про розгляд листа», зі змісту якого вбачається, що у МВС розглянуто лист ПФУ від 14.02.2017 №4133/02-23 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Повідомлено, що 15.03.2017 за №348/30216 у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ МВС від 17.02.2017 №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

Колегія суддів вважає безпідставними покликання апелянта на порушення судом першої інстанції правил предметної підсудності, оскільки спірні правовідносини пов'язані з оскарженням дій державного органу і лише передують перерахунку і одержанню пенсійних виплат (фактично є передпенсійними).

Частиною 2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, зокрема, якщо однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

З урахуванням вказаного вище, передчасним є залучення до участі у справі ПФУ, про що зазначає апелянт, оскільки ПФУ не є учасником спірних правовідносин, ніяка інформація йому ще не направлялась і оскаржуваним рішенням на нього не покладено жодних обов'язків. Не можуть бути взяті до уваги й доводи апелянта з приводу невірного трактування судом першої інстанції поняття «зворотна дія нормативно-правового акта в часі», з огляду на те, що Закон № 900-VIII набув чинності після прийняття Постанови № 988, а тому не має зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин, оскільки на день набрання чинності №900-VIII Постанова № 988 не була скасована, діяла і є чинною.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апелянта висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС, суд,

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. В. Ніколін судді В. Я. Качмар О. М. Гінда