Ухвала суду № 68979774, 14.09.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
826/620/16
Номер документу
68979774
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/620/16 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Файдюка В.В.

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, питання про поновлення провадження у справі за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові ресурси» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові ресурси» до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання незаконними дій, стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И Л А:

У січні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

1) визнати незаконними дії Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві щодо повернення подання Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві для здійснення перерахування коштів у сумі 64 142 грн 59 коп. з рахунку 31117073700003 на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові ресурси» №26007455043 в Публічному акціонерному товаристві «Райффайзен Банк Аваль» у місті Києві без виконання:

2) стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові ресурси» з рахунок Державного бюджету України грошові кошти у розмірі 64 142 грн 59 коп.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Позивач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газові ресурси» зареєстроване в Головному управлінні юстиції у місті Києві 18.10.2012 №10621020000016384 та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Дарницькому районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві. Основними видами діяльності товариства є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, оптова торгівля хімічними продуктами, роздрібна торгівля пальним. Відповідно, позивач є платником збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Згідно Акту звірки розрахунків платника від 18.08.2015 №7294-20 за вказаним збором (1706000030 Державний бюджет) у ТОВ «Газові ресурси» за період з 01.01.2015 по 17.08.2015 рахувалася переплата у розмірі 64 482 грн 59 коп. (а.с. 8).

10 листопада 2015 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві з листом №10/11-03 щодо зарахування переплати зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Листом від 05.01.2016 №27/10/26-51-07-02-42 від 05.01.2016 податковий орган повідомив позивача про те, що на виконання листа від 10.11.2015 №10/11-03 та після отримання відповідного заключення, Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві сформовано висновок від 11.11.2015 №10187-20 для здійснення перерахування коштів в сумі 64 482 грн 59 коп. з рахунку 31117073700003 на рахунок позивача 26007455043 в Публічному акціонерному товаристві «Райффайзен Банк Аваль» у місті Києві та наданий до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (а.с. 9).

Однак, листом Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві від 04.12.2015 №06-08/5341-16559 повернуто Державній податковій інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві вказаний висновок без виконання на доопрацювання та зазначено, що відповідно до Наказу Державної казначейської служби України від 30.05.2014 №133 «Про затвердження змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету» рахунки, що були відкриті за ККДБ 17060000 заблоковано з 10.06.2014 у зв'язку з введенням в дію рахунків за ККДБ 17060100, 17060200, 17060300 (а.с. 10).

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідачів та з метою їх відновлення суб'єкт господарської діяльності звернувся за захистом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки згідно направленого Головним управлінням Державної казначейської служби України у місті Києві Державній податковій інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві листа від 04.12.2015 №06-08/5341-16559 оригінал висновку повернуто саме на доопрацювання, а не без виконання, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені положеннями статті 43 Податкового кодексу України, Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013 №882/1188 (далі - Порядок №882/1188) (чинним на момент виникнення спірних правовідносин), та Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013 (далі - Порядок №787).

За правилами пункту 43.3-43.4 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Згідно п.43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

У відповідності до п.43.6 статті 43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

За правилами пункту 3 Розділу I Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).

Відповідно до п.15 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з бюджетним законодавством не передбачений серед джерел надходжень бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090000) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.

Відповідно до Закону України від 27.03.2014 №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11 «Про бюджетну класифікацію» та Порядку відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій в системі Державної казначейської служби України, затверджено наказом Державної казначейської служби України 27.12.2013 №217, Наказом Державної казначейської служби України від 30.05.2014 №133 затверджено Зміни до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 15.01.2007 №5.

Згідно вказаних змін, органам Казначейства при відкритті рахунків слід враховувати, що рахунки за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», кодами класифікації доходів бюджету 17060100 «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів», 17060200 «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за імпортований суб'єктами господарювання природний газ для споживання ними як палива або сировини» та 17060300 «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за видобутий суб'єктами господарювання та спожитий ними природний газ як паливо або сировина», символами звітності відповідно 172-174 вводяться в дію з 10.06.2014.

Починаючи з 10.06.2014 рахунки, що були відкриті з початку року за кодом класифікації доходів бюджету 17060000 «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», символом звітності 073 мають бути заблоковані.

Як свідчать матеріали справи, листом Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві від 04.12.2015 №06-08/5341-16559 оригінал висновку Державної податкової інспекції у Дарницькому районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 25.11.2015 №10187-20 про перерахування коштів з рахунку №31117073700003 за кодом класифікації доходів бюджету 17060000 «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності» повернуто на доопрацювання, оскільки відповідно до Наказу Державної казначейської служби України від 30.05.2014 №133 «Про затвердження змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету» рахунки, що були відкриті за кодом класифікації доходів бюджету 17060000 заблоковано з 10.06.2014 у зв'язку з введенням в дію рахунків за кодом класифікації доходів бюджету 17060100, 17060200, 17060300 (а.с. 10).

При цьому, пунктом 11 Розділу І Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду повертаються відповідними органами Казначейства надавачам без виконання у таких випадках:

1) перевищення встановлених законодавством строків подання заяви та подання до органу Казначейства;

2) невідповідність заяви та подання визначеним формі та/або змісту;

3) невідповідність інформації, викладеної у заяві платника, даним, наведеним у поданні або ухвалі суду, або даним органу Казначейства про зарахування коштів до бюджету;

4) подання заяви та подання або ухвали суду не за призначенням.

У той же час, листом від 04.12.2015 №06-08/5341-16559 оригінал висновку повернуто саме на доопрацювання через невідповідність даних рахунків, що були відкриті за кодами класифікації доходів бюджету, а не без виконання до податкового органу.

При цьому, вказані дії не перешкоджають належному оформленню податковим органом висновку й поверненні позивачу переплати по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за період з 01.01.2015 по 17.08.2015 у сумі 64 482 грн 59 коп. на рахунок 26007455043 в Публічному акціонерному товаристві «Райффайзен Банк Аваль» у місті Києві.

У даному випадку при поверненні позивачу помилково або надміру сплачених коштів мала місце помилка з боку податкового органу в частині зазначення у висновку останньої невірного коду класифікації доходів бюджету, з огляду на що, такий висновок було повернуто на адресу контролюючого органу без задоволення на доопрацювання.

Таким чином, повертаючи такий висновок контролюючого органу без задоволення, Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві діяло правомірно та у межах наданих йому повноважень.

Разом з тим, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що правовідносини між позивачем та Головним управлінням Державної казначейської служби України у місті Києві, не виникли, оскільки з висновком про повернення коштів до відповідача звернулась Державна податкова інспекція у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.

При цьому, дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві в частині формування та направлення висновку про повернення позивачу коштів, останнім не оскаржуються.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що що Головним управлінням Державної казначейської служби України у місті Києві не порушено прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а лише направлено на доопрацювання до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві висновок про повернення позивачу коштів, що не перешкоджає повторному його поданню, що свідчить про відсутність в оскаржуваних діях відповідача протиправності.

Крім того, позовна вимога про стягнення грошових коштів, є похідною від вимоги, яка розглянута вище, тому задоволенню також не підлягає.

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права до спірних правовідносин, тому апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Згідно із частиною першою ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові ресурси» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М. Троян

Судді: Н.П. Бужак,

В.В. Файдюк

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Файдюк В.В.

Бужак Н.П.