Ухвала суду № 68978449, 19.09.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2017
Номер справи
815/2910/17
Номер документу
68978449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2910/17

УХВАЛА

19 вересня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.;

за участі:

секретаря судового засідання - Кушкань Т.В.;

представника позивача - Доброва Ю.І. (довіреність від 24.12.2016 року);

представника відповідача, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, - Садчикова М.В. (довіреність від 15.08.2017 року);

представника відповідача, Одеської обласної ради, - Самофалова Р.О. (довіреність від 22.02.2017 року);

представника третьої особи, Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району, - Турченка О.В. (довіреність від 10.01.2017 року);

представника третьої особи, Оперативного командування «Південь», - Кучеренко Ю.М. (довіреність від 05.12.2016 року);

представника третіх осіб, Татарбунарської районної громадської екологічної організації «Відродження» та Національного природного парку «Тузловські лимани», - Абрамова М.В. (довіреність від 15.08.2017 року та від 05.10.2016 року);

представників третьої особи, Національного природного парку «Тузловські лимани», - Попова М.В. (довіреність від 05.10.2016 року), Русєва І.Т. (наказ від 15.12.2015 року);

представника третьої особи, Татарбунарської районної громадської екологічної організації «Відродження», - Вихристюк І.М. (виписка з ЄДР),

представника третьої особи, Громадської організації «Одеська обласна організація «Зелений лист», - Балинський В.М. (виписка з ЄДР);

представників третьої особи, Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, - Попової О.М. (довіреність від 03.07.2017 року), Кюссе І.Г. (посвідчення),

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації про залишення без розгляду адміністративного позову Міністерства оборони України до Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, треті особи: Оперативне командування «Південь», Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району, Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», Національний природний парк «Тузловські лимани», Громадська організація «Одеська обласна організація «Зелений лист», Тарутинська районна державна адміністрація Одеської області, Веселодолинська сільська рада Тарутинського району Одеської області, Відділ Держгеокадастру у Тарутинському районі Одеської області, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», про визнання неправомірною бездіяльність, визнання неправомірним та скасування рішення від 26.04.2012 року № 445-VI, визнання неправомірним та скасування наказу від 09.03.2017 року № 8, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Міністерства оборони України до Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, треті особи: Оперативне командування «Південь», Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району, Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», Національний природний парк «Тузловські лимани», Громадська організація «Одеська обласна організація «Зелений лист», Тарутинська районна державна адміністрація Одеської області, Веселодолинська сільська рада Тарутинського району Одеської області, Відділ Держгеокадастру у Тарутинському районі Одеської області, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», про визнання неправомірною бездіяльність, визнання неправомірним та скасування рішення від 26.04.2012 року № 445-VI, визнання неправомірним та скасування наказу від 09.03.2017 року № 8.

В судовому засіданні представник відповідача, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, заявив клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском строків звернення до суду.

Позивач в судовому засіданні заперечував проти задоволення зазначеного клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском строків звернення до суду.

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання представника Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском строків звернення до суду належить до часткового задоволення з огляду на наступне.

Згідно з ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В адміністративному позові позивач просить суд: визнати неправомірною бездіяльність Одеської обласної ради щодо ненадання відповіді у визначений законом строк по суті звернення заступника Міністра оборони України від 14.12.2016 року № 220/11789; визнати неправомірним та скасувати рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ»; визнати неправомірним та скасувати наказ Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 09.03.2017 року № 8 «Про затвердження Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ».

Також, в адміністративному позові позивач зазначає, що про факт та обставини, які послугували підставою для винесення рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI позивачу стало відомо лише з листа отриманого від Голови Одеської обласної ради Урбанського А.І. від 22.11.2016 року № 4517/01/03-37/2210, а про затвердження наказом Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 09.03.2017 року № 8 Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ» стало відомо лише в квітні 2017 року. З метою досудового врегулювання спору заступником Міністра оборони України на адресу Одеської обласної ради був направлений лист від 14.12.2016 року № 220/11789, який було отримано радою 16.12.2016 року, з пропозицією скасувати прийняте рішення, але відповіді по суті не було надано.

Разом з цим, під час розгляду справи суд встановив, що листом від 10.08.2016 року № 03-23/3495 Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації повідомляв Білгород-Дністровську квартирно-експлуатаційну частину району Міністерства оборони України про порушення законодавства України про природно-заповідний фонд, в якому є посилання на рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ», у відповідь на який Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району Міністерства оборони України направила лист від 25.08.2016 року № 1460.

Також, листом від 17.10.2016 року № 4651/03/4674 Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації надіслав додаткову інформацію до Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району Міністерства оборони України, в якому також є посилання на рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ».

Крім того, 10.11.2016 року в Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулася нарада про забезпечення дотримання природоохоронного законодавства в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Тарутинський степ», в якій приймали участь представники Міністерства оборони України, під час якої було відмічено, що ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ» є складовою частиною природо-заповідного фонду України та оголошений рішенням Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI, що підтверджується протоколом.

В листі Південного територіального юридичного відділу Міністерства оборони України від 10.11.2016 року № 315 вказано, що з доповіді начальника Південно-Східного територіального КЕУ в листопаді 2016 року стало відомо про прийняте ще 26.04.2012 року рішення Одеською обласною радою № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ».

У рішенні Господарського суду Одеської області від 19.10.2016 року по справі № 916/1439/16, що набрало законної сили 04.11.2016 року, у справі за позовом Тарутинської районної державної адміністраціі Одеської області про визнання недійсним договору № 5-20015 від 17.04.2015 року про сумісну діяльність, який укладений між Білгород-Дністровською КЕЧ району та ТОВ «Агро-Альянссервіс», в якій Міністерство оборони України приймало участь в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, неодноразово здійснюється посилання на рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ».

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що позивач ще до 10.11.2016 року дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав щодо вимоги про визнання неправомірним та скасування рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ».

При цьому, адміністративний позов позивач подав до суду 23.05.2017 року, тобто після спливу передбаченого законом шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду.

Таким чином, з сукупного аналізу матеріалів справи та з урахуванням встановлених законодавством приписів щодо строку звернення до суду, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом в частині позовних вимог про визнання неправомірним та скасування рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ».

Крім того, клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними від позивача до суду не надходило.

Також, з огляду на зміст позовної заяви та доданих до неї документів суд не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Суд зазначає, що дотримання строків звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.

Не вирішення питання про можливість застосування строків звернення до суду може свідчити про порушення права на справедливий суд, яке закріплене у ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс та інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії», справа «Голдер проти Сполученого Королівства»).

Показовою в питанні застосування строку позовної давності в контексті ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є справа «Gradescolo S.R.L. проти Молдови». У цій справі Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпретації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обов'язком для країн, які підписали Конвенцію. Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов'язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Згідно ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

На підставі встановлених вище фактів суд дійшов висновку, що адміністративний позов Міністерства оборони України до Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, треті особи: Оперативне командування «Південь», Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району, Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», Національний природний парк «Тузловські лимани», Громадська організація «Одеська обласна організація «Зелений лист», Тарутинська районна державна адміністрація Одеської області, Веселодолинська сільська рада Тарутинського району Одеської області, Відділ Держгеокадастру у Тарутинському районі Одеської області, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», в частині позовних вимог про визнання неправомірним та скасування рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ» слід залишити без розгляду.

Адміністративний позов Міністерства оборони України до Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, треті особи: Оперативне командування «Південь», Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району, Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», Національний природний парк «Тузловські лимани», Громадська організація «Одеська обласна організація «Зелений лист», Тарутинська районна державна адміністрація Одеської області, Веселодолинська сільська рада Тарутинського району Одеської області, Відділ Держгеокадастру у Тарутинському районі Одеської області, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», в частині позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльність Одеської обласної ради щодо ненадання відповіді у визначений законом строк по суті звернення заступника Міністра оборони України від 14.12.2016 року № 220/11789, а також в частині позовних вимог про визнання неправомірним та скасування наказу Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 09.03.2017 року № 8 «Про затвердження Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Тарутинський степ» поданий в межах шестимісячного строку звернення до суду, а тому у суду відсутні підстави для застосування до цих позовних вимог передбачених ст.155 КАС України наслідків.

Керуючись ст.ст.128, 155, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити частково клопотання представника Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском строків звернення до суду.

2. Залишити без розгляду адміністративний позов Міністерства оборони України до Одеської обласної ради, Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, треті особи: Оперативне командування «Південь», Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району, Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», Національний природний парк «Тузловські лимани», Громадська організація «Одеська обласна організація «Зелений лист», Тарутинська районна державна адміністрація Одеської області, Веселодолинська сільська рада Тарутинського району Одеської області, Відділ Держгеокадастру у Тарутинському районі Одеської області, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», в частині позовних вимог про визнання неправомірним та скасування рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-VI «Про оголошення природної території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району ландшафтним заказником місцевого значення «Тарутинський степ».

3. В задоволенні клопотання в інший частині відмовити.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.

Повний текст ухвали складений 20 вересня 2017 року.

Суддя М.М. Кравченко