Постанова № 68978150, 13.09.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
808/2340/17
Номер документу
68978150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2017 року о/об 15 год. 03 хв.Справа № 808/2340/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємць ОСОБА_1 (надалі - позивач або ФОП ОСОБА_1В.) звернувся із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001814001 від 30.06.2017, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 6800 грн. 00 коп.

Позивачем у позові зазначено, що 12.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області складено Акт за фактом перевірки ФОП ОСОБА_1 №0300/08/01/40/НОМЕР_1. На підставі Акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення №0001814001 від 30.06.2017, яким застосовані штрафні санкції у сумі 6800 грн. 00 коп. Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №0001814001 від 30.06.2017 таким, що підлягає скасуванню через наступне. У п.10 Акту зазначені наступні обставини: "… У ФОП ОСОБА_1 було придбано бокал пива "Оболонь" ємкістю 0,5 літра та тару ємкістю 1 літр, при цьому у ФОП ОСОБА_1 відсутній статус та документи підтверджуючі статус підприємства громадського харчування". Акт перевірки містить відомості про чек, який було видано на загальну суму 34 грн. 00 коп. Так, відповідно до Акту перевірки позивач надав пояснення стосовно того, що пиво на розлив не продавав, адже фактично продано скляну тару ємкістю 0,5 літра пива "Оболонь" та пластикову пляшку ємкістю 1л. Жодних бокалів продано на місці не було. Зазначає, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований як підприємець і провадить господарську діяльність згідно КВЕД 18.13 "Виготовлення друкарських форм і надання інших поліграфічних послуг (основний)", КВЕД 47.11 "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами", КВЕД 47.19 "Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах", КВЕД 47.25 "Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах". Діяльність по видам КВЕД 47.11, 47.19, 47.25 позивач проводить за адресою село Володимирівське, вул.Шкільна 2, 1 лінія 2 ділянка. Позивач продав пиво саме у тарі, а не у бокалі, адже позивач придбав пиво за вищевказаним найменуванням (оболонь 0,5 літра) чек від 09.06.2017 №0001 у Запорізька пивна компанія. Дана обставина підтверджується видатковою накладною №100000100 від 01.06.2017. Тобто відповідач на підтвердження своїх доводів, що позивач продав пиво на місці не в закритій тарі, а у бокалі наводить лише чек та Акт при цьому не надає жодних фотографій або відео фіксацій на підтвердження продажу позивачем саме у бокалі. Згідно зі ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів. У ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є поняття, яке дає право підприємцю торгувати алкогольними напоями на місці, а саме підприємства з універсальним асортиментом товарів. Так, в жодному нормативно-правовому акті не існує процедури отримання статусу підприємства з універсальним асортиментом товарів, так само не існує терміну, який визначав би, що є підприємством з універсальним асортиментом товару, а тому відповідно до ст.4 Податкового кодексу України позивач посилається на презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, норму закону необхідно трактувати на користь ФОП ОСОБА_1 так як фактично ФОП ОСОБА_1 є підприємцем з універсальним асортиментом товару.

Позивач, представник позивача на задоволенні позову наполягали, просили задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити. Пояснив, що перевірка позивача проведена відповідно до приписів нормативно-правових актів, а податкове повідомлення-рішення прийняте за її наслідками є обґрунтованим.

Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадских формувань, Витягу з Реєстру платників єдиного податку позивач як фізична особа-підприємець зареєстрований за адресою: 69106, АДРЕСА_1. ФОП ОСОБА_1 має ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с.9).

Судом досліджено видану позивачу ОСОБА_4 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (пиво) №179 від 28.04.2017 дійсну до 01.05.2018 (а.с.10). У цій ОСОБА_4 зазначено місце торгівлі: Запорізька область, Запорізький район, с.Володимирівське, вул.Шкільна, 2, станція "Будівельник" 1 лінія, 2 участок, кіоск.

Згідно з наданим позивачем ОСОБА_5 купівлі-продажу, укладеного 05.04.2017 між ОСОБА_1 (покупець) та ОСОБА_6 (продавець), покупцем придбано у продавця мобільний кіоск Ізотерм 5м, обладнаний кондиціонером, технічні характеристики якого зазначені у Паспорті кіоску (а.с.15).

Суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством (ч.1 ст.55 Господарського кодексу України).

Відповідно до п.2 ч.2 ст.55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Судом досліджено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №0300/08/01/40/НОМЕР_1 від 12.06.2017 згідно з яким 09.06.2017 співробітниками ГУ ДФС у Запорізькій області о/об 13:38 год. проведено фактичну перевірку за місцем здійснення ФОП ОСОБА_1 господарської діяльності (місцем торгівлі), під час якої встановлено наступне: "… на момент перевірки - 09.06.2017 здійснено реалізацію пива "Жигулівське" 1 літр кегове за ціною 18,00 грн. з вмістом спирту 4,5% та бокал пива "Оболонь Жигулівське" кегове 0,5 літра з вмістом спирту 3,3% за ціною 16,00 грн. на розлив для споживання на місці, без наявності статусу громадського харчування …" (а.с.18-20, 35, 69-70).

Відповідно до висновку Акту про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №0300/08/01/40/НОМЕР_1 від 12.06.2017: "… ФОП ОСОБА_1 … порушено вимоги ч.6 ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів" …".

У зауваженнях до Акту про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №0300/08/01/40/НОМЕР_1 від 12.06.2017 ФОП ОСОБА_1 зазначено наступне: "… не погоджуюсь з Актом, заперечення надам пізніше, не згоден з продажем пива на місці (у бокалі), я продавав закриту тару, а клієнт сам забажав випити на місці …" (а.с.35, 70).

При цьому, Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №0300/08/01/40/НОМЕР_1 від 12.06.2017 не містить у собі даних про вчинення фото-відео фіксації процесу перевірки.

Відповідачем надано до суду Запрошення позивача (як Додаток до Акту перевірки) з підписом ФОП ОСОБА_1 про його отримання, в якому зазначено про виклик для: "… підписання матеріалів перевірки, надання вмотивованих пояснень, складання протоколу про адміністративне правопорушення …" (а.с.28).

Судом досліджено супровідний лист до податкового повідомлення-рішення №0001814001 від 30.06.2017 (вих.№1574/14/08-01-40-00-16 від 30.06.2017), Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) до податкового повідомлення-рішення №0001814001 від 30.06.2017 (а.с.29-30, 72-73).

Згідно з податковим повідомленням-рішенням №0001814001 від 30.06.2017 Форми "С" до ФОП ОСОБА_1 за порушення ч.6 ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів" на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, абз.10 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 6800 грн. 00 коп. (а.с.17, 73).

Судом досліджені письмові Заперечення до акту перевірки від 12.06.2017 (з відміткою ГУ ДФС у Запорізькій області про отримання 15.06.2017), в яких позивач викладає доводи, аналогічні зазначеним в адміністративному позові (а.с.31-33, 82-83).

До письмових Заперечень до акту перевірки від 12.06.2017 позивачем додано Видаткову накладну №100000100 від 01.06.2017 про одержання для реалізації пива "Жигулівське" склопластик 0,5л. (а.с.34, 16, 83).

Сторонами надано до суду фіскальні чеки за 09.06.2017 про придбання: "ПИВО ЖИГУЛЬ" на суму 18 грн. 00 коп.; "ПИВО ОБОЛ ЖИГУЛ 0,5" на суму 16 грн. 00 коп.; "БАКЛАЖКА" на суму 04 грн. 00 коп. (а.с.12, 68, 71).

Фіскальних чеків про продаж 09.06.2017 позивачем бокалів для вказаного пива до суду не надано.

У ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зазначено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: 1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років; 3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; 4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; 5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); 6) з торгових автоматів; 7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); 8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); 9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; 10) з рук; 11) у невизначених для цього місцях торгівлі. (…) Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

У п.2 "Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями", затверджених 30.07.1996 постановою Кабінету Міністрів України №854 (надалі - "Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями"), зазначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями - це діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.

Згідно з п.22 "Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями", продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів. (…) Забороняється торгівля алкогольними напоями на розлив у закладах ресторанного господарства за відсутності належних санітарно-гігієнічних умов та обладнання (забезпеченість проточною питною водою, посудом, мірними місткостями, одноразовим посудом тощо, наявність умов для миття посуду) та інших вимог, передбачених законодавством. Забороняється під час продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці мити посуд у тазах, відрах тощо.

Як зазначено у п.1.3 "Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства", затверджених 24.07.2002 наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України №219, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 за №680/6968, у Правилах вживаються терміни в такому значенні: ресторанне господарство - це вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього; заклад ресторанного господарства - це організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.

Відповідно до п.2.2 "Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства", затвердженої 24.10.2005 наказом Держкомстату України №327, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.11.2005 за №1350/11630 (надалі - "Інструкція щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства"), ресторанне господарство - це вид економічної діяльності суб'єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об'єктах) ресторанного господарства (коди згідно з КВЕД - 55.3, 55.4, 55.5).

Згідно з п.2.4 "Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства" об'єкт (заклад) ресторанного господарства - це місцева одиниця (структурний підрозділ) суб'єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення та в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці.

Відповідно до пп.3.1.5 п.3.1 "Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства" за спеціалізацією магазини поділяють на: - спеціалізований - різновид магазину, у якому здійснюється торгівля широким асортиментом товарів однієї або декількох (не більше чотирьох) товарних груп. Можуть продаватись товари інших товарних груп, але кожна з них не повинна перевищувати 5% обсягу роздрібного товарообороту магазину. Вид спеціалізації визначається за найбільшою за обсягом продажу товарною групою; - неспеціалізований (універсальний) - різновид магазину, асортимент якого включає широку (5 і більше) номенклатуру товарних груп.

У п.7 "Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів", затвердженого 15.06.2006 постановою Кабінету Міністрів України №833, зазначено, що торговельними об'єктами є: (…) 2) у сфері роздрібної торгівлі: магазин, який може бути: - продовольчим, непродовольчим, змішаним (за товарною спеціалізацією); - універсальним, спеціалізованим, вузькоспеціалізованим, комбінованим, неспеціалізованим (за товарним асортиментом); - з індивідуальним обслуговуванням, самообслуговуванням, торгівлею за зразками, торгівлею за замовленням (за методом продажу товарів); павільйон; кіоск, ятка; палатка, намет; лоток, рундук; склад товарний; крамниця-склад, магазин-склад.

Як зазначено у ч.1 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно з ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Відповідач документально не довів реалізацію ФОП ОСОБА_1 пива (яке зазначено в Акті фактичної перевірки №0300/08/01/40/НОМЕР_1 від 12.06.2017) саме на розлив для споживання на місці, вже у бокалі (бокалах), а не у зачинених пляшках (на чому наполягає позивач).

Фіскальні документи (фіскальні чеки), досліджені судом, не свідчать про відпуск ФОП ОСОБА_1 09.06.2017 разом з пивом і бокалів для пива.

Звідси, відповідачем не доведено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що тягне за собою застосування фінансових санкцій.

Як зазначено у п.3 "Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"", затвердженого 02.06.2003 постановою Кабінету Міністрів України №790, до суб'єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Оскільки виключно за порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" можлива відповідальність, яка відповідачем не доведена, то відсутні і підстави для застосування ГУ ДФС у Запорізькій області штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у сумі у сумі 6800 грн. 00 коп. (як то зазначено у податковому повідомленні-рішенні №0001814001 від 30.06.2017).

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0001814001 прийнято 30.06.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було саме ГУ ДФС у Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 640 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001814001 прийняте 30.06.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області яким до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 6800 грн. 00 коп.

Присудити на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області судовий збір у розмірі 640 грн. 00 копійок.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 18.09.2017.

Суддя О.О. Прасов