
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2017 р. Справа №805/2473/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алябєва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С.,
за участі представників:
позивачаОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничі машини Дружківський машинобудівний завод" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и в:
У липні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Гірничі машини Дружківський машинобудівний завод" (далі - Товариство) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі Управління ДФС), у якому просить скасувати податкове повідомлення рішення Управління ДФС від 15 червня 2017 року № НОМЕР_1, щодо нарахування Товариству земельного податку у сумі 480 955,20 гривень та штрафу у розмірі 120 408,80 гривень.
В обгрунутування позову зазначають, що на підставі акту перевірки № 4/05-99-14-11/37696092 від 31 травня 2017 року винесено спірне податкове повідомлення-рішення. Згідно з висновками акту перевірки Товариством занижено земельний податок з юридичних осіб за період з січня по грудень 2014 року у сумі 480 955,20 гривень та нараховано штрафні санкції у сумі 120 408,80 гривень.
Вважають, що податковим органом неправомірно здійснено нарахування податкового зобовязання з земельного податку, оскільки нараховано на загальну площу 92/100 частини, натомість позивачу належить 45/100 частини. Також зазначають, що відповідачем здійснено невірний розрахунок земельного податку із застосуванням підзаконного акту, який не діяв на момент виникнення спірних правовідносин. Крім того, позивач зауважує, що у період з 2014 року по теперішній час Товариство перебуває у м. Дружковці, та відповідно до Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VII) його звільнено від сплати за користування земельними ділянками.
Також, Позивач наголошує на тому, що податковим органом невірно використана площа земельної ділянки при розрахунках земельного податку, виходячи з загальної площі будівель та споруд. Враховуючи зазначене вважають, що спірне податкове повідомлення рішення про нарахування земельного податку з юридичних особі підлягає скасуванню.
Відповідачем надані заперечення на адміністративний позов, вмотивовані тим, що відповідно до договору купівлі - продажу обєктів нерухомості від 30 грудня 2013 року, посвідченого приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованому у реєстрі нотаріальних дій за № 8055, згідно якого ТОВ "ГІРНИЧІ МАШИНИ- ДРМЗ" (код ЄДРПОУ 37696092) є власником 45/100 частини всього нерухомого майна за адресою: м. Дружківка, вул. (Леніна) Соборна, 7 за період з 30 грудня 2013 року по 25 грудня 2014 року.
Згідно договору купівлі - продажу обєктів нерухомості від 25 грудня 2014 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованому у реєстрі нотаріальних дій за № 10279, продавець ТОВ "ГІРНИЧІ МАШИНИ-ДРМЗ" передає належне йому на праві приватної спільної часткової власності нерухоме майно, а саме: обєкти нерухомості, які розташовані за адресою: Донецька область, місто Дружківка, вулиця Леніна, 7 покупцю ТОВ "КОРУМ ДРУЖКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД" (код ЄДРПОУ 37295825, м.Київ).
Загальна площа, яка знаходилась в період часу з січня по грудень 2014 року під нерухомим майном ТОВ "ГІРНИЧІ МАШИНИ-ДРМЗ", що перейшла у власність від ПАТ "ДРУЖКІВСЬКИЙ МАШЗАВОД", згідно договору купівлі-продажу від 30 грудня 2013 року становить 183 601,4 кв.м. або 18,36014 га.
Таким чином, відповідач вважає, що Товариство, як набувач права власності на обєкти розташовані на земельній ділянці, автоматично став користувачем цих земельних ділянок, отже повинен сплачувати земельний податок.
Враховуючи те, що Позивачем не було виконано обовязку щодо державної реєстрації користування земельною ділянкою, до податкового органу не надавалась декларація з податку на землю, суми податку Товариством не сплачені у податкового органу наявні підстави для винесення спірного податкового повідомлення рішення.
Крім того, Відповідач зазначає, що посилання позивача на норми Закону № 1669 не підтверджені доказами, а саме сертифікатом Торгово-промислової палати, а відтак у Управління ДФС відсутні правові підстави для звільнення Товариства від сплати земельного податку на період проведення антитерористичної операції. Враховуючи зазначене вважають, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представників сторін, встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Гірничі машини «Дружківський машинобудівний завод" (код ЄДРПОУ 37696092, вул. Соборна, б. 7, м. Дружківка, 84205) є юридичною особою.
30 грудня 2013 року між ПАТ Дружківський машинобудівний завод та ТОВ Гірничі машиниДружківський машинобудівний завод укладено договір купівлі - продажу обєктів нерухомості, згідно якого ТОВ "ГІРНИЧІ МАШИНИ- ДРМЗ" набуло прав власності 45/100 частини всього нерухомого майна за адресою: м. Дружківка, вул. (Леніна) Соборна, 7.
В подальшому, між ТОВ «Гірничі машиниДружківський машинобудівний завод» та ТОВ "КОРУМ ДРУЖКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД" укладено договір купівлі - продажу обєктів нерухомості від 25 грудня 2014 року, згідно якого продавець ТОВ "ГІРНИЧІ МАШИНИ-ДРМЗ" передає належне йому на праві приватної спільної часткової власності нерухоме майно, а саме: обєкти нерухомості, які розташовані за адресою: Донецька область, місто Дружківка, вулиця Леніна, 7 покупцю ТОВ "КОРУМ ДРУЖКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД".
З наведеного вбачається, що в період з 30 грудня 2013 року по 25 грудня 2014 року Позивач був власником нерухомого майна, придбаного у ПАТ Дружківський машинобудівний завод за договором від 30 грудня 2013 року. Ці обставини також підтверджені Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (дата реєстрації 30 грудня 2013 року, номер запису про право власності 4151688). Відповідно до вказаної Інформаційної довідки право власності припинено 25 грудня 2014 року.
Судом також встановлено, земельна ділянка за кадастровим номером 1411700000:00:008:0137, розташована за адресою вул. Леніна, 7 та вул. Привокзальна м. Дружківка, Донецької області, загальною площею 105,4656 га, на якій розташовані обєкти нерухомості Товариства, згідно договору оренди землі від 23 березня 2005 року перебуває у користуванні ПАТ «Дружківський машзавод» (код ЄДРПОУ 00165669).
31 травня 2017 року Головним Управлінням ДФС у Донецькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ Гірничі машини Дружківський машинобудівний завод з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині повноти і правильності визнання, нарахування та сплати земельного податку за період з 30 грудня 2013 року по 25 грудня 2014 року за результатами якої складено акт № 4/05-99-14-11/37696092.
Висновки акту полягають у порушені позивачем вимог п. 287.1, п. 287.6 статті 287 ПК України, в результаті чого занижено земельний податок за 2014 рік у сумі 480 955,20 гривень та вимог п. 285.1 статті 285, п. 286.2 статті 286 ПК України щодо не надання підприємством податкової декларації з плати за землю за 2014 рік.
Таким чином, податковим органом встановлено, що Позивачем за 2014 рік не подавалась декларація з земельного податку та Товариством не сплачено до бюджету відповідних сум земельного податку.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 15 червня 2017 року № НОМЕР_1, яким Товариству збільшено суму грошового зобовязання з земельного податку з юридичних осіб на суму 480 955,20 гривень та за штрафними санкціями 120 408,80 гривень за період з січня 2014 року по грудень 2014 року.
Розглянувши матеріали справи, надавши правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 14.1.72 п.14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 статті 14 ПК України, визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 269 ПК України визначено, що платником земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
У статті 270 ПК України, передбачено, що об'єктом оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Як встановлено судом, на підставі договору купівлі-продажу від 30 грудня 2013 року Позивач став власником 45/100 частки нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці за адресою Донецька область, м. Дружківка, вул. Леніна, 7, з кадастровим номером 1411700000:00:008:0137 площею 105,4656 га, які не були виділені внатурі та перебували у спільній частковій власності з ТОВ Гірничі машинидружківський машинобудівний завод.
В той же час, земельна ділянка за кадастровим номером 1411700000:00:008:0137, розташована за адресою вул. Леніна, 7 та вул. Привокзальна м. Дружківка Донецької області загальною площею 105,4656 га, на якій розташовані обєкти нерухомості Товариства, згідно договору оренди землі від 23 березня 2005 року перебуває у користуванні ПАТ «Дружківський машзавод» (код ЄДРПОУ 00165669). Договір було укладено строком на 50 років.
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (статті 287 ПК України).
Положеннями п. 287.6 статті 287 ПК України визначено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Згідно статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Суд критичного ставиться до розрахунку земельного податку здійсненого податковим органом, який міститься в ОСОБА_2 перевірки, адже податковий орган при визначені розміру земельної ділянки площею 18,36014 га виходив з загальної площі нерухомого майна, яке було придбано Позивачем, що суперечить приписам податкового законодавства та фактичним обставинам справи.
Як вбачається з пояснень представника Позивача, податковим органом при розрахунку суми земельного податку використана загальна площа будівель та споруд, які розташовані на земельної ділянці, а не площа самої ділянки (під забудовою).
Так, наприклад, у акті перевірки податковий орган зазначає площу будівель та споруд відповідно до договору купівлі продажу від 30 грудня 2013 року, зокрема, «будівля центральної заводської лабораторії, 10137 3В-2, загальною площею 1 883,5 кв.м.», проте відповідно до експлікації внутрішніх площ до плану будівлі площа під забудовою становить 1 231,2 кв.м.
Так, згідно копій зведено - оцінювальних актів, експлікацій наданих позивачем вбачається, що загальна площа будівель значно відрізняється від площі забудови (площі земельної ділянки під забудовою), що тягне неправомірне збільшення розміру земельного податку.
Суд не приймає до уваги доводи зазначені відповідачем у запереченнях на адміністративний позов, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Також, суд не погоджується із висновками податкового органу щодо нормативної грошової оцінки за 1 кв.м. земельної ділянки, розташованої за адресою: Донецька область, м. Дружківка, вул. Леніна, 7 з посиланнями на вимоги наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів».
В акті позапланової виїзної перевірки розрахунок нормативної грошової оцінки землі зроблено згідно наказу № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року.
Суд звертає увагу Відповідача на те, що цей наказ зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 19 грудня 2016 року за № 1647/29777, при цьому зазначений наказ набрав чинності 27 грудня 2016 року, а застосовується з 01 січня 2017 року (п. 3 наказової частини наказу).
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
За правилами частин першої та шостої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог статті 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничі машини - Дружківський машинобудівний завод" - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 15 червня 2017 року № НОМЕР_1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничі машини - Дружківський машинобудівний завод" (код за ЄДРПОУ 37696092) судові витрати у розмірі 9 020 (дев`ять тисяч двадцять) гривень 46 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Аляб'єв І.Г.