Рішення № 68971045, 12.09.2017, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
12.09.2017
Номер справи
908/1465/17
Номер документу
68971045
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 12/101/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2017 Справа № 908/1465/17

Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,

За участю секретаря судового засідання Бамбизова М.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/1465/17

за позовом: Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом в особі Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція

до відповідача: Запорізького обласного військового комісаріату

про стягнення 29467,50 грн.

за участю представників:

від позивача ОСОБА_1, довіреність № НВА 530097 від 08.12.2016 року

від відповідача ОСОБА_2, довіреність № 55 від 10.01.2017 року

СУТЬ СПОРУ: Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом в особі Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Запорізького обласного військового комісаріату з позовними вимогами про стягнення виплаченої середньої заробітної плати військовозобовязаним і витрат нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 29467,50 грн.

08.08.2017 року на адресу суду від позивача надійшли пояснення згідно ст. 22 ГПК України, в яких останній зазначає наступне:

- ч. 13 ст. 29 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» передбачає, що виплата середньої заробітної плати військовозобовязаним за весь період зборів та резервістам за час виконання ними обовязків служби у військовому резерві здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобовязаних» № 1644 від 23.11.2006 року та п. 11 Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобовязаних виплата середнього заробітку військовозобовязаним, призваним на збори, проводиться підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, з подальшим відшкодуванням цих витрат військовими комісаріатами;

- у відповідності з п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, обласні військові комісаріати забезпечують, зокрема, здійснення передбачених законодавством виплат;

- в якості доказу нарахування та виплати середньої заробітної плати військовозобовязаним працівникам позивач надає завірені копії розрахункових листів на виплату заробітної плати по кожному працівнику окремо за червень грудень 2015 року з відображенням виду та коду нарахування і виплати.

Відповідач у справі - Запорізький обласний військовий комісаріат, 28.08.2017 року надав суду в порядку ст. 59 ГПК України, відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує, мотивуючи свою позицію наступним:

- рахунок та відомості на військовозобовязаного ОСОБА_3 за проходження зборів у 2015 році не відповідають вимогам, через невідповідність періоду перебування на зборах, а саме: в документах позивача вказано період перебування на навчальних зборах ОСОБА_3 з 03.10.2015 року по 12.10.2015 року, а фактичне перебування на зборах з 02.10.2015 року по 12.10.2015 року, що було повідомлено листом військового комісара Енергодарського ОМВК;

- позивачем було надіслано вимогу про відшкодування коштів за вих. № 28-23/11498 від 09.06.2017 року, на яке Запорізьким ОВК надано відповідь за вих. № 394/ф від 21.06.2017 року про неможливість виплати у звязку з невідповідністю періодів навчальних зборів та про відсутність фінансування для здійснення виплат за минулі періоди;

- відповідно до ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року, згідно з ч. 12 ст. 23 вказаного кодексу усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим кодексом;

- так як документи на відшкодування витрат на виплату середньої заробітної плати військовозобовязаним працівникам ВП «Запорізька АЕС», які брали участь у навчальних зборах у Енергодарському ОМВК у 2015 році надійшли уже після закінчення відповідного бюджетного періоду (у 2016 році), на підставі чого Запорізький ОВК не може взяти зобовязання та сплатити кошти за минулий період, крім того через розбіжності відповідач не може сформувати пакет документів, необхідний для здійснення виплати;

- відповідачем неодноразово було направлено до вищого керівництва запити на вирішення питання щодо додаткового фінансування для покриття виплат минулого періоду, зокрема телеграми Запорізького ОВК № 19535/537/ф від 08.02.2015 року, № 1935/1527/ф від 16.03.2016 року, № 1991/585/ф від 13.05.2016 року, № 2070/499/ф від 27.10.2016 року, але фінансування за відповідними статтями видатків бюджету вищою інстанцією не проводилось;

- вважає, що вимога позивача про стягнення з Запорізького ОВК 29467,50 грн. та судового збору в сумі 1600,00 грн. не підлягає задоволенню. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні 12.09.2017 року підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача в судовому засіданні 12.09.2017 року проти позову заперечив.

Зясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача та заперечення відповідача, суд встановив:

Позов мотивовано тим, що на виконання військового обовязку, відповідно до Закону України Про військовий обовязок і військову службу, працівник Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом ОСОБА_4 з 24.06.2015 року по 27.06.2015 року перебував на навчальних зборах у Енергодарському об'єднаному міському військовому комісаріаті, що підтверджується повісткою Енергодарського ОМВК № 00/182А, а також наказом генерального директора Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом № 2051-к від 24.07.2015 року про направлення ОСОБА_4 до Енергодарського ОМВК для проходження навчальних зборів з 24.06.2015 року по 27.06.2015 року.

На підставі листа № 2956 від 30.11.2015 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату працівник ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» (сторож підрозділу охорони об'єктів управління будівництва) ОСОБА_4 наказом № 2690-к від 21.09.2015 року (з урахуванням наказу генерального директора Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом № 3774-к від 17.12.2015 року) був звільнений від виконання обов'язків для проходження навчальних військових зборів в період з 01.09.2015 року по 10.09.2015 року.

На підставі листа № 2291 від 31.08.2015 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату було повідомлено ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» про призив військовозобовязаного ОСОБА_3, працівника ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом», на учбові збори з 01.09.2015 року по 10.09.2015 року.

Згідно вказаного листа-повідомлення Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату генеральним директором Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом виданий наказ № 2711-к від 22.09.2015 року, яким звільнено від виконання обовязків для проходження навчальних військових зборів ОСОБА_3 слюсара з ремонту парогазотурбінного устаткування, зайнятого на ремонті устаткування турбінних (машинних) цехів 5 розряду дільниці з ремонту теплообмінного устаткування турбінного відділення енергоремонтного підрозділу з 01.09.2015 року по 10.09.2015 року.

В подальшому листом № 2610 від 09.10.2015 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату було повідомлено ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» про призив військовозобовязаного ОСОБА_3, працівника ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом», на учбові збори з 03.10.2015 року по 12.10.2015 року.

Згідно вказаного листа-повідомлення Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату генеральним директором Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом виданий наказ № 3056-к від 20.10.2015 року, яким звільнено від виконання обовязків для проходження навчальних військових зборів ОСОБА_3 слюсара з ремонту парогазотурбінного устаткування, зайнятого на ремонті устаткування турбінних (машинних) цехів 5 розряду дільниці з ремонту теплообмінного устаткування турбінного відділення енергоремонтного підрозділу з 03.10.2015 року по 12.10.2015 року.

Разом з тим листом № 1178 від 29.05.2017 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату у звязку зі змінами планів та перенесення дат навчальних зборів було повідомлено генерального директора Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом про скасування листа № 2610 від 29.10.2015 року, та зазначено, що вірним слід вважати строк проходження військових зборів з 02.10.2015 року по 10.10.2015 року.

На підставі листа № 2955 від 30.11.2015 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату працівник ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» (начальник зміни турбінного відділення, блочного щита керування БЩК-6 блоку №6 експлуатаційного підрозділу) ОСОБА_5 наказом № 2712-к від 22.09.2015 року (з урахуванням наказу генерального директора Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом № 3774-к від 17.12.2015 року) був звільнений від виконання обов'язків для проходження навчальних військових зборів в період з 01.09.2015 року по 10.09.2015 року.

На підставі листа № 2958 від 30.11.2015 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату працівник ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» (електромонтер з експлуатації електролічильників 3 розряду інспекції та абонентської служби цеху електричних мереж) ОСОБА_6 наказом № 2654-к від 16.09.2015 року (з урахуванням наказу генерального директора Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом № 3774-к від 17.12.2015 року) був звільнений від виконання обов'язків для проходження навчальних військових зборів в період з 01.09.2015 року по 10.09.2015 року.

На підставі листа № 2957 від 30.11.2015 року військового комісару Енергодарського об'єднаного міського військового комісаріату працівник ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» (конструктор 2 категорії групи розробки пристроїв, спеціального оснащення та проектів проведення робіт відділу планування ремонтів) ОСОБА_7 наказом № 2562-к від 09.09.2015 року (з урахуванням наказу генерального директора Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом № 3774-к від 17.12.2015 року) був звільнений від виконання обов'язків для проходження навчальних військових зборів в період з 01.09.2015 року по 10.09.2015 року.

Згідно розрахункових листів на виплату заробітної плати, нарахованої військовозобовязаним, призваним на збори:

- ОСОБА_4 нарахована середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 24.06.2015 р. - 27.06.2015 р. (14 годин) в сумі 284,17 грн., а також середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 01.09.2015 р. 10.09.2015 р. (52 години) у сумі 1197,18 грн.;

- ОСОБА_3 нарахована середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 01.09.2015 р. 10.09.2015 р. (8 днів) в сумі 3192,33 грн., а також середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 02.10.2015 р. 10.10.2015 р. в сумі 2496,70 грн.;

- ОСОБА_5 нарахована середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 01.09.2015 р. 10.09.2015 р. (7 днів, 57,71 година) в сумі 8616,13 грн.;

- ОСОБА_6 нарахована середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 01.09.2015 р. 10.09.2015 р. (8 днів) в сумі 2074,80 грн.;

- ОСОБА_7 нарахована середня зарплата на час перебування на військових зборах за період: 01.09.2015 р. 10.09.2015 р. (8 днів) в сумі 3817,92 грн.

Таким чином, загальна сума нарахованої середньої зарплати на час перебування на військових зборах вказаних військовозобовязаних складає 21679,23 грн.

Як зазначено у рахунку (а. с. 34) сума відшкодування середньої заробітної плати, в тому числі сума відшкодування витрат нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на середню заробітну плату, нараховану військовозобовязаним, призваним на збори в розмірі 7788,27 грн., всього складає 29467,50 грн.

При цьому розмір нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на середню заробітну плату військовозобовязаних в сумі 7788,27 грн. підтверджується довідками про стан заборгованості, які містяться в матеріалах справи (а.с. 36 42).

Таким чином, позивачем була здійснена виплата середньої заробітної плати за період перебування на навчальних зборах вказаних працівників у сумі 29467,50 грн., яка складається з 21679,23 грн. нарахування середньої заробітної плати та 7788,27 грн. єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Листом № 06-164/30722 від 22.12.2015 року Відокремленим підрозділом Запорізька атомна електрична станція направлено на адресу Енергодарського ОМВК відомість на виплату середньої заробітної плати, нарахованої військовозобовязаним, призваним на збори, а також рахунок на відшкодування витрат з проханням погодити вказані документи та повернути.

Разом з тим листом № 06-175/22296 від 21.09.2016 року Відокремленим підрозділом Запорізька атомна електрична станція повторно було направлено на адресу Енергодарського ОМВК рахунок на відшкодування витрат, які пов'язані з виплатою середньої заробітної плати працівникам ВП «Запорізька АЕС», призваним на військові збори. Копію вказаного листа також було направлено на адресу Запорізького обласного військового комісаріату.

Запорізьким обласним військовим комісаріатом на адресу позивача направлено лист-відповідь № 777/ф від 21.10.2016 року, в якому повідомлено, що витрати позивача не були відшкодовані у звязку з відсутністю наприкінці 2015 року фінансування вищими інстанціями. Також у відповіді було зазначено про розбіжності у періоді проходження навчальних зборів військовозобов'язаного ОСОБА_3 з 02.10.2015 року по 10.10.2015 року включно (а не з 03.10.2015 р. по 12.10.2015 р., як зазначалось в листі №2610 від 29.10.2015р.).При цьому в листі зазначено про право на подання Відокремленим підрозділом Запорізька атомна електрична станція документів до органів судочинства згідно з чинним законодавством.

Матеріали справи свідчать, що на адресу відповідача позивачем була направлена вимога № 28-23/11498/11498 від 09.06.2017 року (разом з довідкою про стан заборгованості), в якій останній вимагав у семиденний строк з моменту її отримання перерахувати 29467,50 грн. нарахованої середньої заробітної плати та витрат нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на поточний рахунок ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК» «Енергоатом» № 26001212001241 в ПАТ «Укргазбанк», МФО 320478, код ЄДРПОУ 19355964. Факт направлення вказаної вимоги підтверджується описом вкладення від 09.06.2017 року (а.с. 45). Вказана вимога була отримана відповідачем 19.06.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 45).

У листі-відповіді вих. № 394/ф від 21.06.2017 року на вимогу відповідач повідомив, що рішення з приводу виплати витрат минулого періоду не прийнято. При цьому зазначив про право на подання Відокремленим підрозділом Запорізька атомна електрична станція документів до органів судочинства згідно з чинним законодавством.

Втім, вимога позивача про відшкодування витрат по виплаті середньої заробітної плати залишена відповідачем без задоволення, що стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, оцінивши та дослідивши надані до матеріалів справи докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки. Підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Приписами ч. 1 ст. 174 ГК України визначено, що господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю.

Відповідно до ст. 193 ГК України господарські зобовязання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Аналогічне положення закріплено в ст. 526 ЦК України. Так, зобовязання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

У частинах 1, 2 ст. 119 Кодексу законів про працю України зазначено, що на час виконання державних або громадських обовязків, якщо за чинним законодавством України ці обовязки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Працівникам, які залучаються до виконання обовязків, передбачених законами України Про військовий обовязок і військову службу і Про альтернативну (невійськову) службу, Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 29 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу № 2232-ХІІ від 25.03.1992 року військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Про початок та закінчення зборів військовозобов'язаних та резервістів видається відповідний наказ командира військової частини.

Військовозобов'язаними, в розумінні ст. 1 наведеного Закону, є особи, які знаходяться в запасі для комплектування Збройних Сил України і інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт по забезпеченню оборони держави.

Відповідно до ч. 4, 9, 11, 13 ст. 29 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу час і строки проведення навчальних зборів військовозобов'язаних та резервістів визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України та органами управління іншими військовими формуваннями відповідно до цього Закону. Військовозобов'язані, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату (органу Служби безпеки України) на прибуття для призову на збори, зобов'язані прибути в пункт і в строк, зазначені у повістці. Керівники підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття військовозобов'язаних до визначених пунктів збору. За призваними на збори військовозобов'язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності. Виплата середньої заробітної плати військовозобов'язаним за весь період зборів та резервістам за час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1644 від 23.11.2006 року Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобовязаних та резервістів, грошової виплати резервістам виплата середнього заробітку військовозобовязаним, у тому числі резервістам, призваним на збори, проводиться підприємствами, установами та організаціями, в яких працюють призвані на збори громадяни, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на утримання Міністерства оборони та інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Розрахунок середньої заробітної плати проводиться відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України № 100 від 08.02.1995 року, виходячи із заробітку за два останні місяці.

Згідно з п.п. 7, 8 Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів, грошової виплати резервістам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 12.03.2007 року № 80, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 року № 1644, за військовозобов'язаними, призваними на збори, зберігається на весь період зборів, уключаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, місце роботи, займана посада та середній заробіток як на основній, так і на сумісних роботах. Особам, призваним на збори, виплачується заробітна плата за відпрацьований час до дня припинення роботи у зв'язку з від'їздом на збори, а також середня заробітна плата за перші півмісяця зборів. За решту часу перебування на зборах виплата заробітної плати провадиться у звичайні строки, установлені на підприємстві, в установі чи організації, де працює військовозобов'язаний.

Відповідно до п. 11, 12, 13 Інструкції виплата середнього заробітку військовозобовязаним, призваним на збори, провадиться підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, з подальшим відшкодуванням цих витрат військовими комісаріатами. Підприємства, установи та організації для покриття витрат на виплату середньої заробітної плати військовозобовязаним, призваним на збори, подають до районного військового комісаріату, у якому перебувають на обліку військовозобовязані, рахунки, котрі акцептуються і передаються до обласного військового комісаріату для оплати. Відшкодуванню підлягають всі витрати, повязані з виплатою середнього заробітку (у тому числі і єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування). До рахунків додаються відомості на виплату середньої заробітної плати, нарахованої військовозобовязаним, призваним на збори, згідно з цією Інструкцією. Середній заробіток військовозобов'язаних, призваних на збори, розраховується підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, відповідно до чинних нормативно-правових актів (п. 13 Інструкції).

Відповідно до п. 4.6. Інструкції з організації і проведення навчальних зборів з військовозобовязаними у військових частинах і установах Збройних Сил України, затвердженої наказом Міноборони України від 11.11.2009 року № 560 з подальшими змінами та доповненнями, командири військових частин (установ) зобов'язані під час проведення навчальних зборів організувати: видання наказу про зарахування військовозобов'язаних до списків особового складу військової частини (установи), організувати їх облік; внесення відповідних записів про проходження навчальних зборів у військово-облікові документи військовозобов'язаних із зазначенням тривалості і виду навчальних зборів, завіривши їх підписом, скріпленим гербовою печаткою військової частини (установи), тощо.

Згідно з п. 4.7. вказаної Інструкції обласні військові комісаріати (військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, Київський міський військовий комісаріат) зобов'язані після закінчення навчальних зборів: відшкодувати витрати підприємствам (установам та організаціям), на яких працюють військовозобов'язані, призвані на навчальні збори, з виплатою середнього заробітку за весь період проведення навчальних зборів та урахуванням часу перебування у дорозі до місця проведення навчальних зборів і у зворотному напрямку, тощо.

У відповідності до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, обласні військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, здійснюють відшкодування роботодавцям середнього заробітку військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на утримання Міноборони.

Таким чином, відповідач - Запорізький обласний військовий комісаріат є особою, відповідальною за відшкодування витрат позивача на оплату військовозобовязаним працівникам, які проходили військові збори, середньої заробітної плати.

Матеріали справи свідчать, що позивачем виконано вимоги наведених вище положень чинного законодавства України щодо надання відповідних документів щодо виплати військовозобовязаним працівникам середнього заробітку за період знаходження їх на навчальних зборах.

Втім, всупереч положенням чинного законодавства України відповідачем не здійснено відшкодування витрат позивачеві.

В силу загальної норми, передбаченої у статті 599 ЦК України, та спеціальної норми, визначеної у частині першій ст. 193 ГК України, субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 33 ГПК України зобовязує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Позивачем доведено суду факт порушення з боку відповідача своїх зобовязань щодо не здійснення відшкодування витрат по виплаті заробітної плати (у тому числі і єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) у період перебування працівників позивача на навчальних військових зборах у встановленому законом порядку. Відповідач не надав суду станом на день розгляду справи доказів відшкодування понесених позивачем витрат.

За таких обставин, позовні вимоги Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом в особі Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція про стягнення з Запорізького обласного військового комісаріату витрат з виплаченої середньої заробітної плати військовозобовязаним і витрат нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 29467,50 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Стосовно тверджень відповідача про те, що документи на відшкодування витрат на виплату середньої заробітної плати надійшли після закінчення відповідного бюджетного періоду, слід зазначити, що вперше позивач направив документи на адресу Енергодарського ОМВК листом № 06-164/30722 від 22.12.2015 року, тобто до закінчення бюджетного 2015 року. Разом з тим закінчення бюджетного періоду не є підставою для звільнення відповідача від обовязку з відшкодування витрат позивача на виплату середньої заробітної плати військовозобовязаним і витрат нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Щодо посилання відповідача на відсутність фінансування для покриття витрат суд вважає зазначити, що законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування з державного бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм щодо відшкодування виплат середнього заробітку військовозобовязаним, призваним на збори, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на утримання Міністерства оборони та інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями, чи випадки повного або часткового звільнення від обов'язку здійснення розрахунків з підприємствами, установами та організаціями, які здійснили такі виплати.

Частина 2 ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, яка є підставою для звільнення від відповідальності.

Частиною 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобовязань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України.

Згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Таким чином, відсутність бюджетних коштів у відповідача не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Аналогічна позиція викладена у рішенні Європейського суду з прав людини від 18.10.2005 року по справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України.

Відтак, відповідач відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності третіх осіб.

Стосовно посилання відповідача на невідповідність періоду перебування на зборах ОСОБА_3 слід зазначити, що позивачем в розрахунку суми позовних вимог зазначений вірний період перебування ОСОБА_3 на зборах, а саме: з 02.10.2015 року по 10.10.2015 року.

Витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Запорізький обласний військовий комісаріат, відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулося 12.09.2017 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

На підставі викладеного, керуючись ч. 4, 9, 11, 13 ст. 29 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, ст. ст. 11, 526, 530, 599 ЦК України, ст. ст. 174, 193 ГК України, ст. ст. 42, 43, 33, 34, 43, 44, 49, 82-84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом в особі Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція до Запорізького обласного військового комісаріату задовольнити.

2. Стягнути з Запорізького обласного військового комісаріату, 69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529, на користь:

- Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія Енергоатом в особі Відокремленого підрозділу Запорізька атомна електрична станція, 71504, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Промислова, буд. 133, код ЄДРПОУ 19355964, витрати з виплаченої середньої заробітної плати військовозобовязаним і витрати нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 29467 (двадцять девять тисяч чотириста шістдесят сім) грн. 50 коп., витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення складено 18.09.2017 року

Суддя О.Г.Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.