
04.09.2017
Справа № 369/5338/17
Провадження № 2/369/2671/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Усатова Д.Д.,
при секретарі Кузьменко П.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2, третя особа: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надміру виплачених грошових коштів у вигляді грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ :
У травні 2017 року позивач Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з даним позовом до ОСОБА_2, третя особа: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про стягнення надміру виплачених грошових коштів у вигляді грошової допомоги.
Свої вимоги мотивував тим, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з 24.12.2014 р. по 08.09.2015 р. як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно із заявами ОСОБА_2 та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, заявниці призначено адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
29.06.2016 року департамент соціальної політики Черкаської міської ради одержав акт документальної планової ревізії Державної фінансової інспекції у Черкаській області № 04-16/11 від 24.06.2016 р., складений за результатами перевірки департаменту за період з 22.03.2016 р. по 16.06.2016 р. з питань використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2016 р.
Під час проведеної Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області перевірки достовірності наданої заявниками інформації відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було встановлено, що ОСОБА_2 має на праві приватної власності квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Так позивач зазначає, що ОСОБА_2 у заявах про призначення грошової допомоги надала недостовірну інформацію про свій майновий стан, тому це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді грошової допомоги за період з 23.12.2014 р. по 24.12.2015 р. на загальну суму 7990,22 гривень.
Вказує, що відповідача було повідомлено про необхідність повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, однак на даний час кошти не повернуто.
З 14.09.2015 р. по 13.08.2016 р. ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Києво - Святошинської РДА Київської області за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1.
Посилаючись на вищевикладене позивач просив суд стягнути з ОСОБА_2 на рахунок департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді грошової допомоги у розмірі 7990,22 гривень за наступними реквізитами: р/р 35210094079620, банк ГУДКСУ у Черкаській області, код 37853109, МФО 820172.
Представник позивача в судове зсідання не з»явився, звернувся до суду із завою про розгляд справи за його відсутності.
У судове засідання відповідач не з'явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причини неявки суду не повідомляла. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не подавала. За таких обставин та за відсутності заперечень позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Представник третьої особи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, причини неявки суду не повідомляла.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
За ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 25.12.2014 року звернулася до управління соціального захисту населення Соснівського району з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг на сім'ю у складі двох осіб, заявниці, сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішенням управління соціального захисту населення Соснівського району від 26.12.2014 року призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг на сім'ю у складі двох осіб, заявниці та її сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 25.12.2014 року по 24.06.2015 року в розмірі 1326,00 грн.
29.06.2016 року департамент соціальної політики Черкаської міської ради одержав акт документальної планової ревізії Державної фінансової інспекції у Черкаській області № 04-16/11 від 24.06.2016 р., складений за результатами перевірки департаменту за період з 22.03.2016 р. по 16.06.2016 р. з питань використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2016 р.
Під час проведеної Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області перевірки достовірності наданої заявниками інформації відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було встановлено, що ОСОБА_2 має на праві приватної власності квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
29.06.2016 року департамент соціальної політики Черкаської міської ради одержав акт документальної планової ревізії Державної фінансової інспекції у Черкаській області № 04-16/11 від 24.06.2016 р., складений за результатами перевірки департаменту за період з 22.03.2016 р. по 16.06.2016 р. з питань використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2016 р.
Під час проведеної Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області перевірки достовірності наданої заявниками інформації відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було встановлено, що ОСОБА_2 має на праві приватної власності квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі»
Ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено поняття внутрішньо переміщеної особи, а саме: внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції на час виникнення спірних правовідносин, внутрішньо переміщена особа зобов'язана і повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів.
Згідно з п.п. 3, 5 підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання або подала завідомо недостовірні відомості.
Відповідно до пункту 12 порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно з пунктом 11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
На підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, що були досліджені в судовому засіданні, судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 у заявах про призначення грошової допомоги надала недостовірну інформацію про свій майновий стан, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді грошової допомоги за період з 23.12.2014 р. по 24.12.2015 р. на загальну суму 7990, 22 гривень, яка підлягає до стягнення з відповідачки на користь позивача департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, оскільки таке не повідомлення перебуває у причино наслідковому зв'язку з виниклою переплатою.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, тому до стягнення з відповідача підлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, суд,
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (р/р № 35210094079620, банк ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 820172, код 37853109) надміру виплачені кошти у вигляді грошової допомоги в розмірі 7990, 22 грн.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1 до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 640 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Києво-Святошинським судом Київської області за письмовою заявою відповідачів протягом 10 днів з моменту отримання копії рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Д.Д.Усатов