
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"12" вересня 2017 р.Справа № 916/1226/16
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі Г.С. Граматик
за участю представників:
від позивача (стягувача-заявника) ОСОБА_1,
від відповідача (боржника) не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Приватного підприємства „Ремерцентр поновлення троку для предявлення наказу суду до виконання в порядку ст. 119 Господарського процесуального кодексу України по справі № 916/1226/16 за позовом Приватного підприємства „Ремерцентр до Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області, про стягнення 1925936,77 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство „Ремерцентр звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості в загальній сумі 1925936,77 грн., що складається з 3% річних в розмірі 333980,80 грн. та інфляційних втрат в сумі 1591955,97 грн., нарахованих за період з 03.01.2016 р. по 10.05.2016 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.05.2016 р. позовну заяву ПП „Ремерцентр прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 916/1226/16, при цьому розгляд справи призначено в засіданні суду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.06.2016 р. до участі у справі № 916/1226/16 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області.
Рішенням господарського суду Одеської області від 07.07.2016 р. у справі № 916/1226/16 позов ПП „Ремерцентр було задоволено повністю та на користь останнього стягнуто з Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації 3% річних в сумі 333980,80 грн., інфляційні втрати в сумі 1591955,97 грн., витрати на оплату судового збору в сумі 28889,05 грн.
25.07.2016 р. на виконання вказаного рішення суду господарським судом Одеської області було видано наказ про його примусове виконання щодо стягнення з Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації на користь ПП „Ремерцентр 3% річних в сумі 333980,80 грн., інфляційних втрат в сумі 1591955,97 грн., витрат на оплату судового збору в сумі 28889,05 грн.
15.08.2017 р. Приватне підприємство „Ремерцентр (стягувач) звернулось до господарського суду Одеської області зі скаргою на дії ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вх. № 2-4349/17) в порядку ст. 1212 Господарського процесуального кодексу України щодо відмови у виконання рішення суду у даній справі та повернення без виконання наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2017 р. у цій справі.
Зокрема, стягувач вказує, що виданий господарським судом Одеської області наказ про примусове виконання рішення господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. по справі № 916/1226/16 про стягнення з Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації на користь ПП «Ремерцентр» 3% річних в сумі 333980,80 грн., інфляційних втрат в сумі 1591955,97 грн., витрат на оплату судового збору в сумі 28889,05 грн. було передано ПП «Ремерцентр» 24 липня 2017 року до ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України для виконання, що підтверджується відповідною заявою про виконання судового рішення з відміткою про отримання.
03 серпня 2017 року на адресу ПП «Ремерцентр» надійшов лист ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області № 16-08/1955-5003 від 26.07.2017 р., яким Головне управління Державної казначейської служби, керуючись п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 повернув наказ господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. по справі № 916/1226/16 без виконання, як такий що видано або оформлено з порушенням установлених вимог. Таке рішення про повернення наказу ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області вмотивовано тим, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним у виконавчому документі кодом ЄДРПОУ 33659544 зареєстрований Департамент житлово-комунального господарства та енергоефективності Одеської обласної державної адміністрації, а не Департамент розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації.
Між тим стягувач зазначає, що Департамент розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації було перейменовано в Департамент житлово-комунального господарства та енергоефективності Одеської обласної державної адміністрації пунктом 2 Розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 26.01.2017 р. № 47/А-2017 «Про заходи щодо упорядкування структури Одеської обласної державної адміністрації», а відповідні зміни зареєстровано 03.04.2017 року. Тобто, на момент винесення рішення господарського суду Одеської області по справі № 916/1226/16 від 07.07.2016 р. та на момент видачі наказу господарського суду Одеської області від 25 липня 2016 року по справі № 916/1226/16 згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним у виконавчому документі кодом ЄДРПОУ 33659544 був зареєстрований саме Департамент розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації. Відтак, на думку стягувача, ніякої помилки в рішенні суду та наказі по справі № 916/1226/16 немає.
Наразі в скарзі ПП «Ремерцентр» зазначає, що Головне управління державної казначейської служби в Одеській області в даному випадку діє як орган, на який відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або божників покладений обовязок з виконання рішення суду, а тому останній в силу вищезазначених пунктів 4 та 5 Порядку повинен був вжити всіх відповідних заходів для виконання наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р, який виданий та оформлений без порушень встановлених вимог. Однак, позиція ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби в Одеській області призводить фактично до ухилення з виконання судового рішення. Відтак, стягувач просив суд визнати неправомірними дії ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області, які полягають у відмові від виконання рішення господарського суду Одеської області від 07 липня 2016 року та у поверненні без виконання наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. по справі № 916/1226/16, а також зобовязати Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області прийняти до виконання наказ господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. по справі № 916/1226/16.
Поряд із зазначеним стягувач вказує, що у звязку з неправомірною відмовою ОСОБА_2 управління державної казначейської служби в Одеській області у прийнятті до виконання зазначеного наказу, строк предявлення наказу господарського суду Одеської області від 25 липня 2016 року по справі №916/1226/16 сплинув. Так, наказ господарського суду Одеської області від 25 липня 2016 року по справі № 916/1226/16 був дійсний для предявлення до виконання у строк, передбачений ст. 12 закону України «Про виконавче провадження». ПП «Ремерцентр» було предявлено до виконання вищезазначений наказ 24 липня 2017 року, про що свідчить відмітка ГУДКСУ в Одеській області на відповідній заяві, тобто в межах строку, встановленого ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження». У звязку з вчасним предявленням ПП «Ремерцентр» наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. по справі № 916/1227/16 до виконання, та у звязку з неправомірною відмовою ГУДКСУ в Одеській області у прийнятті зазначеного наказу до виконання, стягувач у поданій скарзі, крім іншого, просить суд визнати поважною причиною пропуску строку предявлення зазначеного наказу до виконання та поновити строк для предявлення наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. по справі №916/1226/16.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.08.2017 р. по справі № 916/1226/16 скаргу ПП „Ремерцентр прийнято до провадження та розгляд скарги призначено в засіданні суду на 12.09.2017 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.09.2017 р. по справі № 916/1226/16 скаргу ПП „Ремерцентр задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо відмови від виконання рішення господарського суду Одеської області по справі № 916/1226/16 від 07.07.2016 р. та повернення наказу господарського суду Одеської області по цій справі від 25.07.2016 р., у задоволенні решти частини вимог в скарзі ПП „Ремерцентр на дії ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області відмовлено.
Разом з тим, розглянувши клопотання Приватного підприємства „Ремерцентр про поновлення строку для предявлення до виконання наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. у справі № 916/1226/16, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 119 Господарського процесуального кодексу України у разі пропуску строку для пред'явлення наказу до виконання з причин, визнаних господарським судом поважними, пропущений строк може бути відновлено. Заява про відновлення пропущеного строку подається до господарського суду, який прийняв судове рішення. Заява розглядається у засіданні господарського суду, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач і боржник. Неявка боржника і стягувача у судове засідання не є перешкодою для розгляду заяви.
Згідно з частиною 1 статті 21 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. (в редакції на момент видачі судом наказу) виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Так, в наказі господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. на примусове виконання рішення суду по справі № 916/1226/16 щодо стягнення з Департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства Одеської обласної державної адміністрації на користь ПП «Ремерцентр» 3% річних в сумі 333980,80 грн., інфляційних втрат в сумі 1591955,97 грн., витрат на оплату судового збору в сумі 28889,05 грн. зазначено, що це наказ дійсний для його предявлення до виконання по 26.07.2017 р.
25 липня 2017 року стягувачем - ПП «Ремерцентр» вказаний наказ суду був предявлений до виконання до ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області, що підтверджується заявою позивача про виконання судового рішення з відміткою казначейської служби про отримання.
ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Одеській області № 16-08/1955-5003 від 26.07.2017 р. наказ господарського суду від 25.07.2016 р. у справі № 916/1226/16 повернуто стягувачу без виконання як такий, що видано або оформлено з порушенням установлених вимог, на підставі п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.
Як зазначено в абз. 7 п. 6 вказаного Порядку, виконавчі документи пред'являються до виконання у строки, встановлені статтею 12 Закону України "Про виконавче провадження". Строки пред'явлення виконавчих документів перериваються в разі пред'явлення їх до виконання, відстрочки або розстрочки виконання рішень про стягнення коштів в установленому порядку.
Згідно п. 10 вказаного Порядку стягувач має право повторно надсилати органові Казначейства повернутий виконавчий документ у встановлений п. 6 цього Порядку строк, перебіг якого починається з дня отримання стягувачем виконавчого документа.
Положеннями ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р., який набрав чинності з 05.10.2016 р., виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
При цьому відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про виконавче провадження від 02.06.2016 р. виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Згідно ч. 4, 5 ст. 12 вказаного Закону строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки або розстрочки виконання рішення. У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Так, приймаючи до уваги те, що виданий господарським судом 25.07.2016 р. виконавчий документ по справі № 916/1226/16 наказ був предявлений стягувачем до виконання, але повернуто останньому без виконання згідно листа ГУ ДКСУ в Одеській області № 16-08/1955-5003 від 26.07.2017 р., відповідно строк предявлення вказаного наказу суду перервався. В свою чергу, з огляду на вищенаведені положення чинного законодавства, зазначений наказ по справі № 916/1226/16, який було видано судом до набрання чинності Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р., може бути повторно пред'явлений стягувачем до виконання протягом трьох років згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про виконавче провадження, перебіг яких починається з моменту отримання стягувачем наказу після його повернення ГУ ДКСУ в Одеській області. Отже, виходячи з вищевикладеного, господарський суд доходить до висновку, що строк пред'явлення наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. у даній справі не сплинув.
За таких обставин, суд не вбачає правових підстав для відновлення строку для предявлення до виконання наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. на виконання рішення господарського суду Одеської області від 07.07.2016 р. у справі № 916/1226/16, оскільки вказаний строк не є пропущеним. Тому вказане клопотання Приватного підприємства „Ремерцентр, на думку суду, є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 119, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні клопотання Приватного підприємства „Ремерцентр про поновлення строку для предявлення до виконання наказу господарського суду Одеської області від 25.07.2016 р. у справі № 916/1226/16.
Суддя В.С. Петров