
Справа № 234/13802/17
Провадження № 1-кс/234/4923/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
18 вересня 2017 року Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Лутай А.М.,
при секретарі - Пагуліч Д.Г.,
за участю: слідчого - Левандовського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей та документів по матеріалам кримінального провадження №42017050000000686 від 04.09.2017р, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.366? та ч.2 ст.368? КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий в ОВС першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радник юстиції ОСОБА_1 15.09.2017р звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, мотивувавши клопотання тим, що першим слідчим відділом слідчого управління прокуратури Донецької області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017050000000686 від 04.09.2017р, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.366? та ч.2 ст.368? КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що згідно повідомлення народного депутата України ОСОБА_2 від 26.07.2017р, за даними опублікованими засобами масової інформації (https://bihus.info/polkovnik-goluban-ne-zadeklaruvav-novu-kvartiru-u-kievi-donecku-prodav-za-kopiiki), зокрема інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта, ОСОБА_3 07.12.2015р набув право власності на земельну ділянку за адресою: Луганська область, Троїцький р-н, Тарасівська с/р. Загальна площа земельної ділянки за даними Реєстру становить 2га, кадастровий номер 4425486500:06:002:0140, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства.
Аналізуючи зміст електронної декларації, розміщеної на сайті Національного агентства з питань запобігання і протидії корупції, поданою ОСОБА_3 13.07.2017р, у графі «Обєкти нерухомості» відсутній запис про право власності на вказану земельну ділянку.
При цьому ні в Декларації за 2015 рік, ні в виправленій декларації за 2015 рік, поданих до Національного агентства з питань запобігання і протидії корупції повідомлення 29.10.2016р та 01.11.2016р відповідно, відсутні відомості про право власності на вищевказану земельну ділянку.
Окрім цього, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта, ОСОБА_3 10.05.2017р набув у власність трьохкімнатну квартиру загальною площею 93,1м2, за адресою: м.Київ, вул.Урлівська, буд.4.
Відповідно до вимог ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані субєкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений субєкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобовязаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Як вбачається з інформації, розміщеної на сайті Національного агентства з питань забігання і протидії корупції відсутні відомості щодо суттєвої зміни у майновому стані субєкта декларування ОСОБА_3
Відсутність в електронній декларації ОСОБА_3 за 2015 та 2016 роки інформації щодо зазначеної вище земельної ділянки, та щодо суттєвої зміни майнового становища у звязку з придбанням вказаної вище трьохкімнатної квартири, свідчить про можливе вчинення командиром батальйону Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3 кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.366?, 368? Кримінального кодексу України.
ОСОБА_4 з тим, вказані декларації ОСОБА_3, які містяться на сайті Єдиного державного реєстру декларацій за посиланням https://public.nazk.gov.ua/search не містять усіх даних декларації, які необхідні для проведення подальшого розслідування у даному кримінальному провадженні, прийнятті законного та обґрунтованого рішення.
Для доказування вищевказаних фактів, виникла необхідність в отриманні належним чином завірених копій декларацій, які подавав ОСОБА_3 до Єдиного державного реєстру декларацій шляхом заповнення електронної декларації із використанням спеціального електронного ключа та електронного підпису.
Отримання належним чином завірених копій декларацій ОСОБА_3 із заповненими відомостями надасть змогу проаналізувати внесені ним відомості, прийняти законне та обґрунтоване рішення у даному кримінальному провадженні.
Згідно ст.4 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції (далі Національне агентство) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про запобігання корупції», до повноважень Національного агентства належать здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або повязані з корупцією правопорушення.
Згідно ст.47 Закону України «Про запобігання корупції», подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством. Зазначені в декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження обєктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться обєкт), є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Отже, у слідства достатньо підстав стверджувати, що місцем зберігання електронних декларацій ОСОБА_3 є Національне агентство з питань запобігання корупції.
Відповідно до даних про контакти на офіційному сайті НАЗК, адресою для листування є: Україна, м.Київ, бульвар Дружби народів, 28. ОСОБА_4 з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, НАЗК зареєстровано за адресою: 01008, м.Київ, вул.Грушевського, буд.12/2.
Оскільки інформація, зазначена у декларації ОСОБА_3 є інформацією із обмеженим доступом, здобути її в інший спосіб, крім вилучення із НАЗК, і, відповідно, довести обставини, які мають значення для кримінального провадження, неможливо.
Вищевказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами та документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочинів, надати їм належну правову оцінку.
Зазначає, що приймаючи до уваги, що доступ до вищевказаних документів, їх вилучення в сукупності з іншими доказами, негативно вплине на інтереси особи, яка вчинила правопорушення та у володінні якої вони знаходяться, судовий виклик представників НАЗК може створити загрозу зміни чи знищення документів, у зв?язку з чим, з метою отримання інформації про протиправні дії вказаних осіб, встановлення інших важливих обставин вчинення зазначених кримінальних правопорушень, які мають суттєве значення для повного, всебічного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції, зокрема, до належним чином завірених копій поданих ОСОБА_3 декларацій за 2015 рік, які він подав 26.10.2016р та 01.11.2016р, за 2016 рік, яку він подав 23.03.2017р, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, яке він подав 11.08.2017р.
Вислухавши слідчого, ознайомившись із матеріалами кримінального провадження, вважаю, що клопотання обґрунтоване і підлягає задоволенню.
Частиною 1 статті 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадженнямають право звернутися дослідчого судді під часдосудового розслідування чи суду під чассудового провадження із клопотаннямпро тимчасовий доступдо речей і документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною пятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документиів.
Частиною 5 та 6 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляєухвалу про наданнятимчасового доступу доречей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ціречі або документи:перебувають або можуть перебувати у володіннівідповідної фізичноїабо юридичної особи;самі по собі або в сукупностіз іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєвезначеннядля встановленняважливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою та не включаютьречей і документів, які містятьохоронюванузаконом таємницю.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.162 КПК України, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відноситься до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до ст.159 ч.2 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Беручи до уваги вищевикладене, для всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин кримінального провадження, зареєстрованого в ЄРДР за №42017050000000686 від 04.09.2017р, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не можливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, вважаю необхідним клопотання слідчого про тимчасовий доступ задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-166 КПК України слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в ОВС першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей та документів по матеріалам кримінального провадження №42017050000000686 від 04.09.2017р, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.366? та ч.2 ст. 368? КК України - задовольнити.
Надати у кримінальному провадженні №42017050000000686 від 04.09.2017р, за ст.366? та ч.2 ст.368? КК України слідчим першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 або іншим уповноваженим законом особам за їх дорученням тимчасовий доступ до речей та документів, які становлять інформацію з обмеженим доступом та перебувають у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції (код ЄДРПОУ 40381452, м.Київ, 01103, б-р Дружби народів, 28, або м.Київ, 01008, вул.Грушевська, буд.12/2), зокрема до: належним чином завірених копій поданих ОСОБА_3 декларацій, як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2015 рік, які він подав 26.10.2016р та 01.11.2016р; за 2016 рік, яку він подав 23.03.2017р, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, яке він подав 11.08.2017р, а також до профайлу користувача ОСОБА_3, шляхом зобовязання посадових осіб НАЗК надати належним чином завірені копії (витяги з електронної системи) декларацій із повним обсягом інформації, яка зазначається декларантом ОСОБА_3 за 2015, 2016 та 2017 роки, а також відомостях, зазначених у профайлі останнього.
Строк дії ухвали 30 днів з дня винесення.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів підлягає обов'язковому виконанню.
У випадку невиконання ухвали слідчого судді слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: А.М.Лутай