
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"18" вересня 2017 р. Справа № 817/217/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи: Пенсійний фонд України , Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов'язання вчинити певні дії, ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії, зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у 10-денний строк з набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10.05.2017 визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3 В задоволенні решти вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що Міністерство виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, повідомивши про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, зокрема, щодо позивача, який відноситься до осіб зазначеної категорії.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що ОСОБА_3 з 28.12.2002 призначено пенсію за вислугу років у відповідності до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII).
27.12.2016 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою щодо пояснення причин нездійснення йому перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, надання відомостей стосовно повідомлення, згідно вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку позивачу пенсії.
Листом від 31.01.2017 №22/6-С-101 Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, оскільки положення частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, з урахуванням внесених Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ змін, застосовуються виключно до правовідносин, що виникли після набрання ними чинності, тобто після 29.12.2015. Крім того, факт прийняття Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. При цьому, вказана постанова не є актом, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, за змістом норми статті 63 Закону, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше.
Позивач звернувся із заявою від 27.12.2016 аналогічного змісту також до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, на яку отримав відповідь від 17.01.2017 №С-570/07-1-15 про те, що з 01.01.2016 будь-яких повідомлень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-XII не надходило.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на допущення Міністерством внутрішніх справ України протиправної бездіяльності, яка полягала у неповідомленні Пенсійного фонду України у визначені законодавством строки про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, зазначена норма визначає, що підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 було внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (надалі - Закон №580-VIII) (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015, (надалі - Закон №900-VIII) статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що обов'язок направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, покладено саме на Міністерство внутрішніх справ України, при цьому, для виконання даного обов'язку визначено чіткий строк - п'ять днів з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, що відповідачем у справі дотримано не було.
Встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій за вих. №1461/05/22-2017 від 03.02.2017, в якому, керуючись п. 2 Порядку 45, зазначило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством.
Також, як вбачається з відомостей з офіційного веб-сайту МВС України, Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з листом №4133/02-23 від 14.02.2017, в якому, вказуючи на необхідність додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій, просив надати відповідні на ряд питань, зокрема, щодо того: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про розгляд листа №4133/02-23 від 14.02.2017 та роз'яснило, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) повинен здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських" з 01.01.2016.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Міністерством внутрішніх справ України допущено протиправну бездіяльності, яка полягала у неповідомленні Пенсійного фонду України, у визначені законодавством строки про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії.
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" травня 2017 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачум: Міністерство внутрішніх справ України вул. Богомольця, 10,м. Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601
4-третій особі: Пенсійний фонд України - вул. Бастіонна, 9,м.Київ-14,01601,
5 - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028,