
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
18 вересня 2017 р. Справа № 647/1273/17
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Кириленко М.О. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Косцової І. П.
- Кравченка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Бериславської міської ради на ухвалу Бериславського районного суду Херсонської області від 24 липня 2017 року по справі за адміністративним позовом Бериславської міської ради до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, 3-тя особа: ОСОБА_2 про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, визнання протиправним та скасування розпорядження,-
В С Т А Н О В И Л А :
Бериславська міська рада звернулася до суду з адміністративним позовом до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області 3-тя особа: ОСОБА_2 про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, визнання протиправним та скасування розпорядження.
Ухвалою Бериславського районного суду Херсонської області від 24 липня 2017 року позов Бериславської міської ради до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, 3-тя особа: ОСОБА_2 про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, визнання протиправним та скасування розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації залишено без розгляду.
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність судового рішення, у зв'язку з невірним застосуванням норм права, просив суд скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Залишаючи без розгляду адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не наведено обставини, які перешкоджали звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого ч.3 ст. 99 КАС України та не наведено жодних належних та допустимих доводів на обґрунтування поважності причин пропуску строку та не надано доказів на підтвердження таких доводів.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно частин 1, 2 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
З аналізу наведених вище процесуальних норм можна дійти висновку, що для звернення до адміністративного суду з позовом строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому, слід ураховувати, що пропуск цього строку не є безумовною підставою для залишення адміністративного позову без розгляду, оскільки за наявності обґрунтованих підстав такий може бути поновлено.
Крім того в рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Іліан проти Туреччини" зазначено, що правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звернути увагу на обставини справи.
Як вбачається із матеріалів справи, предметом оскарження є розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації від 14.12.2016 року № 780 « Про затвердження акта районної комісії по визначенню розміру збитків власникам землі та землекористувачам» .
15 червня 2016 р. Бериславська міська рада звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
При цьому, Бериславська міська рада отримала розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації від 14.12.2016 року лише 19.12.2017 року. Даний факт підтверджується матеріалами справи, а саме на аркуші справи №17 міститься вищезазначений оскаржуваний акт з відміткою про отримання 19.12.2016 року та вхідним номером 115/02-09/16.
Отже, враховуючи вищевикладене, строк звернення до суду повинен буди відраховано саме з цієї дати ( 19.12.2016 року), що не враховано судом першої інстанції при прийнятті ухвали.
Також колегія суддів звертає увагу, що позивач звертався з вказаним позовом з дотриманням шестимісячного строку на звернення до Херсонського окружного адміністративного суду. Однак, позов було повернуто через порушення предметної підсудності.
Отже, висновок суду першої інстанції про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, не відповідає матеріалам справи та фактичним обставинам.
Із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали порушені норми процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, що відповідно до ст. 204 КАС України, є підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направленню справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 197, 199, 204, 205, 206, 112, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Бериславської міської ради - задовольнити, а ухвалу Бериславського районного суду Херсонської області від 24 липня 2017 року - скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: І. П. Косцова
Суддя: К.В. Кравченко