
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2017 р. м.ОдесаСправа № 815/5908/15Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача -Косцової І.П. суддів -Кравченка К.В. Лук'янчук О.В. за участю: секретаря -Стефанцевої Ю.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив: 1) визнати неправомірними дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області щодо не надіслання стягувачу постанови про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по адміністративній справі №815/4221/14 та зобов'язати відповідача надати таку постанову під час судового засідання, 2) визнати незаконною та скасувати постанову Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області від 28.01.2015 року про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по адміністративній справі №815/4221/14.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач у встановленому законом порядку не повідомив його про закінчення виконавчого провадження, а також не вжив усіх необхідних заходів, спрямованих на виконання рішення суду, у зв'язку з чим оскаржувана постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 березня 2017 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправною та скасував оскаржувану постанову. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
В апеляційній скарзі Головне територіальне управління юстиції в Одеській області зазначило, що рішення суду не виконано Відділом Держземагенства у Біляївському районі Одеської області з поважних причин, у зв'язку з чим державним виконавцем не застосовувались до нього заходи примусового виконання, а саме, винесення постанов про накладення штрафу та направлення подання (повідомлення) до правоохоронних органів. Отже, на думку відповідача, оскаржувана постанова винесена у відповідності до вимог чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 10 листопада 2014 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 815/4221/14 про зобов'язання Відділу Держземагенства України у Біляївському районі Одеської області скасувати в поземельній книзі та в книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі в паперовому вигляді, реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,25 га серії НОМЕР_1, виданого 16 травня 2005 року на ім`я ОСОБА_6, за адресою: АДРЕСА_1, за реєстраційний номером №01.05.516.00114 та державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,075 га для ведення особистого селянського господарства, серії НОМЕР_2, виданого 16 травня 2005 року на ім`я ОСОБА_6, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, Біляївського району Одеської області за реєстраційний номером №01.05.516.00115. Стягувачем зазначено ОСОБА_5
25 грудня 2014 року на підставі вказаного виконавчого листа головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Щегловою Є.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №45910625.
28 січня 2015 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №815/4221/14, виданого 10 листопада 2014 року, з посиланням на те, що згідно листа Відділу Держземагентства у Біляївському районі Одеської області від 19 січня 2015 року за вих. №1502-0.3/104/2-15, у зв'язку зі змінами в законодавстві, вказане рішення не може бути виконано Відділом з поважних причин.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо закінчення виконавчого провадження, та неповідомлення його про наявність такого рішення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно закінчено виконавче провадження з примусового виконання відповідного виконавчого листа, у зв'язку з чим вказана постава підлягає скасуванню. В задоволені іншої частини позовних вимог суд відмовив з посиланням на те, що скасування оскаржуваної постанови є належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача.
Колегія суддів вважає вірним такий висновок суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" № 606-XIV від 21.04.1999 року (Далі - Закон №606-XIV) (в редакції, що діяла в період виникнення спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону №606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ст. 27 Закону №606-XIV у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Пунктом 11 ч.1 ст.49 Закону №606-XIV визначено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону.
Частиною 3 ст.75 Закону №606-XIV передбачено, що у разі, якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави для висновку, що державний виконавець може прийняти рішення про закінчення виконавчого провадження за п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" лише у передбачених законом випадках за умовою попереднього настання та вчинення певних дій. Зокрема, прийняттю такого рішення має передувати відмова боржника самостійно виконати судове рішення, накладення на боржника штрафу, а також внесення правоохоронним органам відповідного подання (повідомлення). Лише після вжиття усіх передбачених законом заходів, за умов неможливості виконати рішення суду, державний виконавець має право закінчити виконавче провадження.
Між тим, як вірно встановлено судом першої інстанції, підставою для закінчення відповідачем оскаржуваного виконавчого провадження став лише лист Відділу Держземагентства у Біляївському районі Одеської області від 19.01.2015 року про неможливість виконання судового рішення у зв'язку з відсутністю у нього належних повноважень, який не може розцінюватися як відмова у самостійному виконанні судового рішення, проте свідчить про наявність обставин, що ускладнюють виконання цього рішення.
В даному випадку відповідач, користуючись повноваженнями, наданими йому законом, мав можливість звернутися до суду із заявами про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, або про заміну сторони виконавчого провадження, але, в будь-якому випадку, не мав підстав закривати виконавче провадження.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку, порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
Оскільки постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують, підстави для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги - відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її постановлення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня отримання копії ухвали апеляційного суду.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лук'янчук