
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А ДУМКА
13 вересня 2017 р. Справа № 821/408/17Категорія №6.3 Головуючий І інстанції суддя - Кузьменко Н. А.Колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, розглянувши справу в порядку письмового провадження за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "БАСМАТІ" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області Крамаренко Тетяни Анатоліївни, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "БАСМАТІ" про визнання протиправним та скасування рішення, скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, винесла постанову від 13.09.2017 року, якою апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "БАСМАТІ" - задоволено, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року - скасовано, прийнято у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно та їх обтяжень відділу державної реєстрації Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області Крамаренко Тетяни Анатоліївни про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Задовольняючи апеляційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку про те, що існування договору оренди від 01.09.2011 року не давало державному реєстратору підстав для відмови у проведенні за ТОВ "СП "БАСМАТІ" державної реєстрації права оренди землі за договорами оренди від 21.09.2016 року.
Не погоджуюся з мотивами, які стали підставою для скасування постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року, натомість вважаю рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим та таким що не підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" нерухоме майно, за цим законом визначається як земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Пунктом 2 ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема право оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Частиною 2 ст. 28-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що орган, який здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.
Постановою Кабінету Міністрів України №118 від 22 лютого 2012 року затверджено "Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру" та "Порядок надання органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, органу державної реєстрації прав доступу до перегляду кадастрових карт (планів)", норми яких щодо порядку надання інформації про земельні ділянки кореспондуються із Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Пунктом 1 ч.2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Відповідно до п.8-1 ч.2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
З наведеного слідує, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, а відтак доводи апеляційної скарги щодо відсутності такого обов'язку є повністю безпідставними,.
Більш того, державним реєстратором прав на нерухоме майно та їх обтяжень відділу державної реєстрації Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області Крамаренко Т.А. не заперечується те, що нею не були направлені відповідні запити, а були використані лише витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки, які не містили даних щодо наявності зареєстрованого у встановленому законом порядку права оренди вказаних земельних діялнок за іншою особою.
Проте, як вище зазначено, 01 вересня 2011 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Басматі" був укладений договір оренди землі строком на 5 років, починаючи з дати реєстрації.
Вищезазначений договір був зареєстрований в Відділі Держкомзему у Голопристанському районі Херсонської області за №652230004000563-564, що свідчить про те, що право оренди земельної ділянки у позивачки виникло саме з 15 березня 2012 року.
Відповідно до ч.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрації договору оренди позивача) до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Відповідно до ч.4 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зазначено про те, що права на нерухоме майно та їх обтяження, визнаються дійсними у разі реєстрації прав та їх обтяжень відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Отже, право оренди земельної ділянки, яка є предметом договору оренди землі від 01 вересня 2011 року, було зареєстроване за позивачкою відповідно до законодавства, що діяло на той час, а тому було дійсним до 15 березня 2017 року навіть за відсутності відображення цього права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, на чому наголошує - державний реєстратор прав на нерухоме майно та їх обтяжень відділу державної реєстрації Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області Крамаренко Т.А.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що всупереч чинному законодавству України, відповідач не вчинив жодних дій, які були б спрямовані на отримання інформації про існуючі речові права щодо земельної ділянки, на яку реєструється право оренди землі, тобто відповідач не виконав свого обов'язку щодо перевірки можливої наявності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на орендовану земельну ділянку, у зв'язку з чим було допущено незаконне подвійне зареєстроване право оренди земельної ділянки.
Крім того, як вже було зазначено, станом на день прийняття відповідачем оскаржуваного рішення діяв "Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2012 pоку №118, відповідно до вимог якого передбачається обов'язок обміну інформацією щодо здійснення державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на них між органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру та органами, що здійснюють державну реєстрацію прав.
Таким чином, саме відповідач як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року.
В свою чергу матеріалами справи підтверджено, що відповідний запит до управління Держземагенства у Голопристанському районі Херсонської області відповідачем не надсилався.
Також, не погоджуюсь з висновком колегії суддів, що в даному випадку відсутня реєстрація подвійного речового права, адже всі складові права, які підлягали реєстрації за договорами від 21.09.2016 року були ідентичні праву, яке вже було зареєстровано за договором від 01.09.2011 року, оскільки не в повноваженнях державного реєстратора втручатися в суть самого договору, а саме щодо сторін договору та об'єкту договору.
Крім того, матеріали справи не містять доказів того, що договір оренди землі, укладений 01 вересня 2011 року між Крамаренко Т.А. та ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Басматі" розірвано у передбачений законодавством спосіб чи визнано недійсним у судовому порядку.
Одночасно з викладеним, вважаю безпідставними доводи апеляційної скарги ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Басматі" щодо відсутності факту порушення прав та інтересів позивача з боку відповідача, у зв'язку з прийняттям оскаржуваних рішень, - оскільки, вчинивши дії по реєстрації договору від 21 вересня 2016 року, відповідач фактично припинила дію договору від 01 вересня 2011 року та відповідно допустила подвійну реєстрацію, що і є порушенням прав позивача.
З урахуванням цього, погоджуюся з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправними та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора прав на нерухоме майно Новозбур'ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області Крамаренко Т.А. від 03.10.2016 року за індексними номерами: 31688983, 31689120.
Суддя: О. В. Лук'янчук