Ухвала суду № 68946327, 11.09.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2017
Номер справи
823/971/17
Номер документу
68946327
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/971/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.

У Х В А Л А

Іменем України

11 вересня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,

за участі секретаря: Козлової І.І.

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Агрорось» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Агрорось» до Державного інспектора в сфері контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Лавріненка Олега Миколайовича, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Агрорось» звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державного інспектора в сфері контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Лавріненка Олега Миколайовича про визнання протиправними дії державного інспектора в сфері контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Лавріненка Олега Миколайовича щодо проведення перевірки вимог земельного законодавства СТОВ "Агрофірма "АгроРось" та складання акту перевірки дотримання вимог законодавства за об'єктом земельної ділянки № 95-ДК/95/АП/09/01/-17 від 14.06.2017, акту обстеження земельної ділянки № 95-ДК/17/АО/10/01/-17 від 14.06.2017 та розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самостійного зайняття земельної ділянки; визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень земельного законодавства № 95-ДК/0031Пр/03/01/-17 від 14.06.2017.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 11.07.2017 та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Згідно матеріалів справи 26.05.2017 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області винесено наказ № 95-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", яким зокрема доручено головному спеціалісту відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Лавріненку О.М. у термін з 29.05.2017 по 15.06.2017 здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки використання земель в адміністративних межах Тарасівської, Гудзівської, Чемериської, Шевченківської сільських рад Звенигородського району (а.с. 70).

14.06.2017 у відповідності до акту обстеження земельної ділянки № 95-ДК/17/АО/10/01/-17 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Лавріненком О.М., за участю юрисконсультів СТОВ "Агрофірма "АгроРось" ОСОБА_3 і ОСОБА_4, проведено обстеження земельної ділянки, яка розташована в адмінмежах Тарасівської сільської ради Звенигородського району, державної власності історико-культурного призначення, загальною площею 8,9633 га (а.с. 71).

За результатами обстеження встановлено, що вказана земельна ділянка використовується СТОВ "Агрофірма "АгроРось" під вирощування сільськогосподарських культур без правовстановлюючих документів, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України. Акт підписаний представниками СТОВ "Агрофірма "АгроРось", без заперечень.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 95-ДК/95/АП/09/01/-17 від 14.06.2017 (а.с. 74), державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Лавріненком О.М., у присутності представників за довіреністю СТОВ "Агрофірма "АгроРось"" ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства СТОВ "Агрофірма "АгроРось".

В результаті проведеної перевірки встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме статей 125, 126 Земельного кодексу України, що полягає у використанні СТОВ "Агрофірма "АгроРось" земельних ділянок історико-культурного призначення загальною площею 8,9633 га державної власності в адмінмежах Тарасівської сільської ради Звенигородського району під вирощування сільськогосподарських культур без правовстановлюючих документів. Копію акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки, отримав представник за довіреністю ОСОБА_3 14.06.2017.

Також, 14.06.2017 на директора СТОВ "Агрофірма "АгроРось" - ОСОБА_5, внаслідок встановлених порушень статей 125, 126 Земельного кодексу України складено протокол про адміністративне правопорушення № 95-ДК/0022П/07/01/-17 (а.с. 75).

Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Лавріненком О.М. здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, яка становить 41 160, 00 грн (а.с. 76).

Судом першої інстанції встановлено, що СТОВ "Агрофірма "АгроРось" зобов'язано на підставі припису № 95-ДК/0031Пр/03/01/-17 від 14.06.2017 усунути вказані порушення земельного законодавства.

У відповідності до картографічних матеріалів, що містяться в матеріалах справи на території Тарасівської сільської ради наявні: 6 курганів площами 1,6807 га, 1,3965 га, 1,3817 га, 1,5002 га, 15024 га і 1,5018 га.

Відповідно до "Технічної документації" земель Тарасівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області до земель історико-культурного призначення відноситься ділянка 33-41, 45 з відповідними точками: 980-926, 908 (дані відповідно до карт). Зокрема, наявність курганів, чітко вбачається наочно з наданих відповідачем карт. Тому, доводи апелянта про відсутність курганів на території Тарасівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області взагалі згідно відомостей Реєстру колегією суддів не беруться до уваги.

Згідно даних державного земельного кадастру вказані кургани розміщені між земельними ділянками приватної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (паї), які перебувають в оренді СТОВ "Агрофірма "АгроРось" (а.с. 51-58).

Відповідно до ст. 9 Закону України № 963-IV від 19.06.2003 "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.

Згідно ст. 6 цього Закону до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання; розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою; дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків; додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю.

У відповідності до ст. 10 Закону України № 963-IV від 19.06.2003 "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Лавріненко О.М., як посадова особа Головного управління діяв в межах визначених повноважень.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

При цьому, суд звертає увагу, що перевірка проведена уповноваженою особою ГУ Держгеокадастру в Черкаській області здійснена не суб'єкта господарювання - СТОВ "Агрофірма "АгроРось", а об'єкта - земельна ділянка.

Тому посилання апелянта на приписи Закону № 877 є недоцільними.

Згідно акту перевірки при здійсненні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства, представником СТОВ "Агрофірма "АгроРось", який був присутній при складені акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки, не надано жодних документів, які могли б свідчити про відсутність факту самовільного зайняття земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України № 963-IV від 19.06.2003 самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Статями 125, 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно державного земельного кадастру, СТОВ "Агрофірма "АгроРось" має право користування (оренди) на земельні ділянки приватної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (паї), які приреглі до вказаних курганів, оскільки розміщені між ними та розорюються суцільним масивом.

Таким чином, пояснення представника позивача, що зазначені земельні ділянки ними не використовуються є безпідставними.

Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок є: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки. Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії по складанню розрахунку розміру шкоди є правомірними.

Посилання апелянта в своїй апеляційній скарзі на відсутність в адміністративних межах Тарасівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області курганів колегія суддів оцінює критично, оскільки наявність таких курганів підтверджуються картографічними матеріалами, що містяться в матеріалах справи.

З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Агрорось» залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено: 18.09.2017.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна

Головуючий суддя Кучма А.Ю.

Судді: Аліменко В.О.

Безименна Н.В.