
Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2017 року справа №805/1758/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Компанієць І.Д.
Ястребової Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного від 26 червня 2017 року у справі №805/1758/17-а (головуючий І інстанції Кошкош О.О.) за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкових повідомлень-рішень, а саме №0001084200 від 23.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 7628,75 грн., №0001094200 від 23.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 2191,21 грн., №0001104200 від 23.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1638,23 грн., №000114200 від 23.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 75437,30 грн., №0001144200 від 29.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 126228,47 грн., №0001124200 від 29.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 804,81 грн., №0001134200 від 29.11.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 801,56 грн., №0001154200 від 06.12.2016 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1348,44 грн., №0000154612 від 10.01.2017 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10224,55 грн., №0000134612 від 10.01.2017 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 6212,78 грн., №0000144612 від 10.01.2017 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 3466,69 грн., №0000114612 від 10.01.2017 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 553,83 грн., №0000104612 від 10.01.2017 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10757,95 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" до Дніпропетровського управління офісу великих платників податків ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень роз'єднати та виділити в окреме самостійне провадження позовні вимоги щодо: - визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 листопада 2016 року №0001124200, №0001144200, №0001134200, що прийняті на підставі акту перевірки від 09 листопада 2016 року № 709/28-01-42-131268; - визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 грудня 2016 року №0001154200, що прийняте на підставі акту перевірки від 14 листопада 2016 року № 712/28-01-42-131268; - визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10 січня 2017 року №0000154612, №0000144612, №0000134612, що прийняті на підставі акту перевірки від 19 грудня 2016 року № 814/28-01-42-131268; - визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10 січня 2017 року №0000114612, №0000104612, що прийняті на підставі акту перевірки від 19 грудня 2016 року № 815/28-01-42-131268. Справу в частині заявлених позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23 листопада 2016 року №0001084200, №0001094200, №0001104200, №0001114200, що прийняті на підставі акту перевірки від 27 жовтня 2016 року № 683/28-01-42-131268 залишено за № 805/808/17-а.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року позов задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення Дніпропетровського управління офісу великих платників податків ДФС від 06 грудня 2016 року №0001154200.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що ним правомірно застосовано до позивача штрафні санкції, оскільки актом камеральної перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних. Застосування судом першої інстанції Закону №1669 відповідач вважає безпідставним. Суд не звернув увагу, що перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО, затверджено розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Відповідно до Наказу ДФС України від 07.11.2014 року №256 «Про переміщення та закінчення простою» Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального управління Міндоходів було переміщено у м.Маріуполь. Згідно з розпорядженням №1085-р м.Маріуполь не відноситься до населеного пункту, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) зареєстроване у якості юридичної особи 12.11.1998 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис, взято на податковий облік у Дніпровському управлінні Офісу великих платників податків ДФС.
Відповідачем проведена камеральна перевірка даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами якої складено акт від 14.11.2016р. № 712/28-01-42-131268 та згідно п.120-1.1 ст.120 ПК України прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.12.2016р. №0001154200, яким за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 1348,44 грн.
У відповідності до п.120-1.1.ст.120 ПК України (в редакції чинній на момент реєстрації податкових накладних) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: - 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; - 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; - 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; - 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Позивачем не заперечується встановлене актом перевірки порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Разом з цим, позивач зазначив, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних зумовлена настанням обставин непереборної сили (форс-мажору) внаслідок проведення на території Донецької області антитерористичної операції.
У п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення,02 вересня 2014 року прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII (надалі Закон №1669), згідно до ст. 1 якого період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; - територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року. На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 р. та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Краматорськ.
Згідно із ст. 10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Сертифікатом (висновок) Торгово-промислової палати України № 2888/05-4 від 05.09.2014 року позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 року внаслідок проведення на території Донецької області антитерористичної операції.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що в силу норм ст..10 Закону №1669 позивач, в даному випадку, звільнений від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, а тому правомірно скасовано спірні рішення.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Посилання відповідача на Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затв. розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. №1085-р, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки встановлене ст..10 Закону №1669 звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань пов'язано з настанням обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце саме на території проведення антитерористичної операції. Такий Перелік затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 р. та від 02.12.2015р. №1275-р.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного від 26 червня 2017 року у справі №805/1758/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного від 26 червня 2017 року у справі №805/1758/17-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Компанієць І.Д.
Ястребова Л.В.