Ухвала суду № 68945470, 18.09.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2017
Номер справи
804/1413/17
Номер документу
68945470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

18 вересня 2017 року

справа № 804/1413/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 р. в справі № 804/1413/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біотрейд» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Біотрейд» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі – ДПІ у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська) про визнання протиправною бездіяльності щодо неподання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення позивачу надміру сплаченого грошового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 1721628 грн. згідно із заявою позивача від 18.01.2016 р. № 16; зобов’язання подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок щодо повернення ТОВ «Біотрейд» надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток в сумі 1721628 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 р. позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Апелянтом вказано, що на наказом ГУ ДФС від 16.01.2017 р. № 13 «Про індикативні показники доходів» визначено, що податкові інспекції повинні здійснювати повернення надміру сплачених зобов’язань виключно за погодженням з ГУ ДФС. На виконання цього наказу відповідачем направлено ГУ ДФС у Дніпропетровській області звернення щодо погодження повернення позивачу надміру сплачених сум, проте відповідь не отримана.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з’явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв’язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Біотрейд» є платником податку на прибуток.

Протягом 2012-2015 років у позивача виникла переплата з податку на прибуток приватних підприємств всього у сумі 3215807,86 грн., понад нараховані суми грошових зобов’язань з податку на прибуток за період 2012-2015 р.р., у тому числі за 2013 рік - в сумі 1721628 грн. за податковою декларацією з податку на прибуток за 2013 рік ( №9090944583 від 28.02.2014), уточнюючою декларацією з податку на прибуток за 2013 рік (№9091436180 від 14.08.2014) та уточнюючою декларацією з податку на прибуток за 2012 рік (№9087798583 від 14.08.2014).

Позивачем сплачено авансові внески з податку на прибуток у 2013 р. в розмірі 1721628 грн., що підтверджено відповідними платіжними документами, копії яких містяться в матеріалах справи.

ТОВ «Біотрейд» звернулося до відповідача із заявою від 18.01.2017 р. вих. №16 про повернення надміру сплаченої суми грошових зобов’язань, в якій просило повернути на рахунок платника суму надмірно сплаченого до бюджету грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1721628,00 грн.

Листом від 03.02.2017 р. вих. №284/10/04-61-07-34 відповідачем повідомлено позивача, що питання погодження повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов’язань за податками надано на розгляд ГУ ДФС у Дніпропетровській області листом від 24.01.2017 р.

Зважаючи на ненадання відповідачем доказів підтвердження факту складання та подання до органу казначейства висновку про повернення надміру сплачених ТОВ «Біотрейд» грошових коштів у розмірі 1721628,00 грн., а також належних доказів на підтвердження факту наявності у контролюючого органу правових підстав для відмови у наданні висновку про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податку на прибуток з бюджету, суд першої інстанції дійшов висновку про невиконання контролюючим органом обов’язку, встановленого статтею 43 Податкового кодексу України, щодо підготовки та направлення органу ДКС висновку про повернення позивачу суми надміру сплачених зобов’язань з податку на прибуток, у зв’язку з чим задовольнив позов.

Колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ «Біотрейд» є платником податку на прибуток.

Протягом 2013 та 2014 років у позивача виникла переплата з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств.

Так, позивачем у 2013-2014 роках сплачено до бюджету грошові зобов’язання з податку на прибуток в загальній сумі 3215807,86 грн.

За податковою декларацією з податку на прибуток за 2013 рік (звітна) позивачем нараховано податок на прибуток за 2013 р. в розмірі, меншому ніж сплачені у 2013 р. авансові внески з податку на прибуток. Уточнюючою декларацією з податку на прибуток за 2013 р. від 14.08.2014 р. позивачем визначено від'ємне значення об’єкта оподаткування податку на прибуток за 2013 р. та зменшено раніше нарахований податок на прибуток за 2013 р., а уточнюючою декларацією з податку на прибуток за 2012 р. від 14.08.2014 р. визнано від'ємне значення об’єкту оподаткування за 2012 р. та зменшено раніше нарахований податок на прибуток за 2012 р.

ТОВ «Біотрейд» звернулося до відповідача з заявою від 18.01.2017 р. вих. № 16 про повернення частини надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток підприємств за 2013 р. у розмірі 1721628,00 грн.

Листом від 03.08.2017 р. № 284/10/04-61-07-37 відповідачем повідомлено позивача про надання висновку про повернення позивачу надміру сплачених сум грошового зобов’язання з податку на прибуток на розгляд ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Не є спірним питанням факт наявності у позивача переплати (надміру сплачених) грошових зобов’язань з податку на прибуток, яка утворилась внаслідок того, що сума сплачених авансових внесків протягом 2013-2015 років перевищила сумарне значення податку на прибуток.

Предметом доказування в цій справі є наявність у контролюючого органу обв’язку зі складання висновку про повернення платнику податку надміру сплаченої суми грошового зобов’язання та його направлення до органу державної казначейської служби.

Як встановлено пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно з пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, відповідно до якої помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Процедуру повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентує Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. за № 1650/24182, (далі - Порядок № 787).

Пунктом 3 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).

Відповідно до п. 5 вказаного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 р. № 1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 р. за № 1679/28124, (далі - Порядок № 1146).

За змістом п. 5 названого Порядку повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.

Пунктом 7 Порядку № 1146 передбачено, що після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Відповідно до п. 8 Порядку № 1146 у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку; два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку; три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011р. № 1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

За платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за дев'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, для погодження вiдповiдному мiсцевому фiнансовому органу.

Відповідний мiсцевий фiнансовий орган протягом двох робочих днiв погоджує отримані висновки шляхом засвідчення пiдписом керiвника мiсцевого фiнансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, вiдповiдному органу ДФС.

Відповідний орган, визначений відповідно до ч.1 ст. 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, у строк протягом двох робочих днiв погоджує отримані висновки шляхом засвідчення пiдписом керiвника відповідного органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, вiдповiдному органу ДФС.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня вiд дати отримання висновку, погодженого мiсцевим фiнансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до ч.1 ст. 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

На пiдставi отриманих висновків вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п.11 Порядку №1146).

Відтак, контролюючий орган за результатами розгляду заяви платника податків про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань та у разі відсутності підстав для відмови у задоволенні такої заяви зобов'язаний підготувати висновок за формою, передбаченою Порядком №1146, а органи Державної казначейської служби зобов'язані здійснити повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань.

В даному випадку відповідачем не надано доказів складання та подання до органу державної казначейської служби висновку про повернення позивачу надмірно сплачених грошових зобов’язань у розмірі 1721628,00 грн., а також відмови у наданні висновку про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податку на прибуток з бюджету, що свідчить про наявність протиправної бездіяльності з боку контролюючого органу.

Відповідно, є правильним висновок суду першої інстанції, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача надати висновок про повернення коштів на рахунок позивача до органів державної казначейської служби.

Доводи апелянта є аналогічними доводам заперечення про позову. Апелянт не спростовує факт наявності у позивача переплату податку на прибуток, а також обов’язку надати до органу державної казначейської служби висновку про повернення позивачу надміру сплачених сум грошового зобов’язання. Єдиним доводом апелянта є неможливість надання висновку без погодження з ГУ ДФС, що безперечно свідчить про наявність протиправної бездіяльності з боку відповідача, з огляду на приведені вище приписи законодавства.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 р. в справі № 804/1413/17 залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 р. в справі № 804/1413/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біотрейд» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко