ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2017 року Чернігів Справа № 825/989/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Андрушко І.М.,
представника позивача - Соколенка Т.В.,
представника відповідача - Шелеста С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юкрейн-Спектор" до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області і просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення відповідача № 0003964000 від 22.12.2016; стягнути з Чернігівської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області судові витрати.
Свої вимоги мотивує тим, що нарахування позивачу штрафних санкцій є протиправним, оскільки несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулася не з вини ТОВ «Юкрейн-Спектор». Контрагент позивача - ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ», після реалізації пального, вчасно не надало отримувачу пального - ТОВ «Юкрейн-Спектор» акцизних накладних, як це передбачено ст. 231 ПК України. Реєстрація ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» акцизних накладних на адресу ТОВ «ЮКРЕЙН-СПЕКТОР» не відбувалася з причин відсутності в системі електронного адміністрування реалізації необхідного обсягу пального (пального в розрізі УКТЗЕД, що було реалізоване ТОВ «ЮКРЕЙН-СПЕКТОР»), на який ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» мало право зареєструвати акцизні накладні. ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» повідомило позивача, що вжило всіх заходів щодо отримання права зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального, зокрема контрагент позивача, як платник акцизного податку, відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX ПК України, підготувало та направило за місцем податкового обліку Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 20.03.2016 відповідно до квитанції №2. Однак податковий орган в порушення ПК України не врахував обсяг залишків пального у Формулі, визначеній п.232.3 ст.232 ПК України.
Позивач наполягає на тому, що з 31.05.2016 ТОВ «Юкрейн-Спектор» складало акцизні накладні та вживало заходи з їх реєстрації у встановлені строки (у межах 15 днів), але по результатах вказаних дій позивач отримував Квитанції №2 щодо не прийняття документа у зв'язку із тим, що обсяг пального за відповідним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД в документі не може перевищувати залишок продавця. Враховуючи наведені обставини, позивач вважає, що ним не було допущено порушень закону, належно та своєчасно вживалися всі заходи щодо реєстрації акцизних накладних, а несвоєчасне надання Товариству акцизних накладних з боку ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» не залежало від волі позивача. У зв'язку з наведеним ТОВ «Юкрейн-Спектор» зауважує, що у відповідача відсутні правові підстави для застосування до ТОВ «Юкрейн-Спектор» відповідальності у вигляді штрафу. Крім того, позивач вважає, що розрахунок штрафних санкції, зроблений відповідачем, не відповідає вимогам Податкового кодексу та сума штрафних санкцій має становити 153 044,27 грн. замість 486882,08 грн. Враховуючи зазначені обставини, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, пояснив, що Чернігівською ОДПІ правомірно за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в ЄРАН проведено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій із визначенням сум акцизного податку за ставкою згідно п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України для кожного товару (продукції) за кодом УКТ ЗЕД, з урахуванням офіційного курсу євро, встановленого НБУ на 01.04.2016 та на 01.07.2016. Щодо самого порушення, відповідач зазначає, що дані акта інвентаризації можуть бути перевірені контролюючим органом протягом шести календарних місяців з дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у Акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних на підставі даних акта перевірки, тобто строк внесення даних Акта передує строку здійснення коригування відповідно до акта перевірки контролюючого органу. Пунктом 231.10 статті 231 Податкового кодексу України передбачено, що у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне. Чернігівська ОДПІ наполягає на тому, що ТОВ «Юкрейн-Спектр» не подавалась Заява зі скаргою на постачальника пального ТОВ «Старт Лімітед Компані». Враховуючи вищевикладене, Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області вважає що податкове повідомлення-рішення є правомірним та таким, що повністю відповідає нормам чинного податкового законодавства.
Представник третьої особи - ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» в судове засідання не з'явився, в письмовому клопотанні пояснив, що товариством своєчасно вживалися заходи щодо реєстрації акцизних накладних в адресу позивача, а саме відповідно до п. 9 підрозділу 5 розділу ЧЧ ПК України підготувало та направило за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 20.03.2016 відповідно до Квитанції № 2. Однак незважаючи на своєчасне подання акту інвентаризації податковим органом лише 12.08.2016 було складено акт № 39676319 про результати проведення перевірки акту інвентаризації та підтверджено залишки пального станом на 01.03.2016. Лише після відображення необхідного об'єму пального в системі електронного адміністрування ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» отримало можливість здійснити реєстрацію акцизних накладних. Враховуючи наведене, третя особа вважає, що несвоєчасне відображення податковим органом об'ємів пального стало причиною несвоєчасної реєстрації акцизних накладних на адресу ТОВ «Юкрейн-Спектор».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Встановлено, що працівниками Чернігівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області було проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податкових деклараціях акцизного податку, щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТОВ «Юкрейн-Спектор».
За результами перевірки податковим органом було складено акт № 318/40/39749994 від 09.12.2016.
Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Відповідальність платника передбачена підпунктом 120-2.1. ст. 120 ПК України.
А саме перевіркою встановлено порушення абз.1 п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України щодо граничних термінів реєстрації акцизних накладних №47 від 31.07.2016, №21 від 30.06.2016, №26 від 30.06.2016, №23 від 30.06.2016, №33 від 30.06.2016, №3 від 31.05.2016, №7 від 31.05.2016, №2 від 31.05.2016, №15 від 31.05.2016, та №6 від 31.05.2016 в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Кількість днів затримки склала від 30 до 91 календарного дня.
На підставі акту перевірки Чернігівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.12.2016 №0003964000, яким до ТОВ «Юкрейн-Спектор» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 486882,08 грн.
ТОВ «ЮКРЕЙН-СПЕКТОР», не погоджуючись з висновками, викладеними у вищезазначеному акті камеральної перевірки та податковим повідомленням-рішенням від 22.12.2.016 №0003964000, скористалося правом на адміністративне оскарження зазначених рішень до контролюючого органу вищого рівня. Рішенням ГУ ДФС у Чернігівській області про результати розгляду скарги від 06.03.2017 №844/10/25-01-10.01-05, та ДФС України про результати розгляду скарги від 18.05.2017 №10491/6/99-99-11- 03-01-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Чернігівської ОДПІ від 22.12.2016 № 0003964000, а скарги Товариства - без задоволення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 231.1, 231.3 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.5 ст. 231 ПК України).
Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25.02.2016 № 218, передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (еАНакл), обчислений за такою формулою:
УАНакл = УАНаклОтр + УАМитн + УЗаявкиПоповн - УКоригЗаявкиПоповн - УАНаклВид - УВтрат,
де:
УАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
УАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
УЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;
УКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
УАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
УВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Пунктом 9 підрозділу 5 розділу ЧЧ Перехідні положення Податкового кодексу України передбачено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Позивач наполягає на тому, що ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ», після реалізації пального, вчасно не надало отримувачу пального - ТОВ «Юкрейн-Спектор» акцизних накладних, як передбачено ст. 231 ПК України.
Затримка у реєстрації акцизних накладних виникла у зв'язку з відсутністю в системі електронного адміністрування реалізації пального необхідного обсягу пального, на який ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» мало право зареєструвати акцизні накладні.
Матеріали справи свідчать про те, що ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX ПК України, підготувало та направило за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 20.03.2016 відповідно до Квитанції №2 (а.с. 91-114).
Головним управлінням ДФС у Чернігівській області 12.08.2016 було складено акт про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального № 39676319 (а.с. 115-117). Зазначеною перевіркою підтверджено відображені ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016, що відображено в системі електронного адміністрування.
Однак протягом періоду з 01.03.2016 по 12.08.2016 податковий орган не приймав до реєстрації акцизні накладні на придбане ТОВ «Юрейн-Спектор» пальне у ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ», про що свідчать квитанції № 1, № 2 та акцизні накладні (а.с. 42-85, 118-126). Причиною відмови стало те, що обсяг пального не може перевищувати залишок продавця.
Судом встановлено, що акцизні накладні: № 9 від 31.05.2016 (граничний термін реєстрації 15.06.2016) було зареєстровано 15.07.2017; № 3 від 31.05.2016 (граничний термін реєстрації 15.06.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 7 від 31.05.2016 (граничний термін реєстрації 15.06.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 2 від 31.05.2016 (граничний термін реєстрації 15.06.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 15 від 31.05.2016 (граничний термін реєстрації 15.06.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 6 від 31.05.2016 (граничний термін реєстрації 15.06.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 21 від 30.06.2016 (граничний термін реєстрації 15.07.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 26 від 30.06.2016 (граничний термін реєстрації 15.07.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 23 від 30.06.2016 (граничний термін реєстрації 15.07.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 33 від 30.06.2016 (граничний термін реєстрації 15.07.2016) було зареєстровано 14.09.2016; № 47 від 31.07.2016 (граничний термін реєстрації 15.08.2016) було зареєстровано 14.09.2016.
Суд зазначає, що аналіз пункту 9 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України свідчить про те, що ним встановлено термін подання до контролюючого органу акта інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, а саме протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року.
Однак, ані Податковий кодекс, ані Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 та Порядок заповнення та подання акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №219 не визначають термінів внесення до системи електронного адміністрування реалізації пального даних про обсяги залишку пального, зазначених у поданому до контролюючого органу акті.
При цьому, дані акту інвентаризації можуть бути перевірені контролюючим органом протягом шести календарних місяців з дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних на підставі даних акта перевірки, тобто строк внесення даних Акта передує строку здійснення коригування відповідно до акта перевірки контролюючого органу.
Суд зазначає, що відповідно до п. 231.10 ст. 231 ПК України у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання такого пального.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Юкрейн-Спектр» не подавалась заява зі скаргою на постачальника пального ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ».
За порушення термінів реєстрації акцизних накладних Податковим кодексом України передбачено накладення штрафних санкцій.
Так, пунктом 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України, визначено, що Порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Відповідно до вимог ст. 232 Податкового кодексу України, згідно якої встановлено порядок електронного адміністрування реалізації пального, та наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016р. №218 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної нав ладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального» передбачено застосування суми акцизного податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, розрахованого за ставкою акцизного податку, передбаченою пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України.
Ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, встановлена згідно п.п.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2017р.) застосовується для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу - при здійсненні реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно вимог п.п.212.3.11 п.212.3 ст.212, п.223.2 ст.223 Податкового кодексу визначено, що особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів (контролюючими органами, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти роздрібного продажу підакцизних товарів). Суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації (тобто за місцем розташування пункту продажу підакцизних товарів) декларацію акцизного податку. Суми податку перераховуються до бюджету за місцем здійснення реалізації таких товарів.
Отже ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро встановлюється для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі. Як свідчать акцизні накладні, надані позивачем до матеріалів справи, ТОВ «СТАРТ ЛІМІТЕД КОМПАНІ» не здійснювало роздрібного продажу ПММ ТОВ «Юкрейн-Спектор».
Таким чином, ставка акцизного податку на паливно матсильні матеріали встановлюється п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України для кожного товару (продукції) за кодом УКТ ЗЕД.
Враховуючи вищевказане, Чернігівською ОДПІ правомірно за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в ЄР АН проведено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій із визначенням сум акцизного податку за ставкою згідно п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України для кожного товару (продукції) за кодом УКТ ЗЕД, з урахуванням офіційного курсу євро, встановленого НБУ на 01.04.2016 та на 01.07.2016.
За результатом розрахунку визначено наступне:
акцизна накладна №9 виписана 31.05.2016р., зареєстрована з порушенням терміну реєстрації 30 календарних днів, сума акцизного податку для застосування штрафних санкцій становить 32530,23 грн. (за ставкою 0,095 євро за 1л) сума штрафу - 3 253,02 грн. (10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального);
акцизні накладні №3 та №7 виписані 31.05.2016р., зареєстровані з порушенням терміну реєстрації 91 календарний день, суми акцизного податку для застосування штрафних санкцій становлять 83181,75 грн. та 123860,22 грн. (за ставкою 0.095 євро за 1л), суми штрафу - 33272,70 грн. та 49544,09 грн. (40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального);
акцизні накладні №2, №15, №6 виписані 31.05.2016р., зареєстровані з порушенням терміну реєстрації 91 календарний день, суми акцизного податку для застосування штрафних санкцій становлять 67997,59 грн., 185694,77 грн., 63543,80 грн. (за ставкою 0,1715 євро за 1л), суми штрафу - 27199,03 грн., 74277,91 грн. та 25417,52 грн. відповідно (40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального);
акцизні накладні №21 та №26 виписані 30.06.2016р., зареєстровані з порушенням терміну реєстрації 61 календарний день, суми акцизного податку для застосування штрафних санкцій становлять 274679,74 грн. та 9864,34 грн. (за ставкою 0,095 євро за 1л), суми штрафу - 82403,92 грн. та 2959,30 грн. (30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального);
акцизні накладні №23 та №33 виписані 30.06.2016р., зареєстровані з порушенням терміну реєстрації 61 календарний день, суми акцизного податку для застосування штрафних санкцій становлять 288714,45 грн. та 339619,61 грн. (за ставкою 0,1715 євро за 1л), суми штрафу - 86614,33 грн. та 101885,88 грн. (30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального);
акцизна накладна №47 виписана 31.07.2016р., зареєстрована з порушенням терміну реєстрації 30 календарних днів, сума акцизного податку для застосування штрафних санкцій становить 543,64 грн. (за ставкою 0,1715 євро за 1л), сума штрафу - 54,36 грн. (10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального).
Згідно складеного Чернігівською ОДПІ розрахунку визначено загальну суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 486882,08грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що оскільки позивачем не було здійснено своєчасну реєстрацію акцизних накладних та не було подано скаргу на дії постачальника пального щодо несвоєчасного надання акцизних накладних, Чернігівською ОДПІ за наявних підстав у відповідності до Податкового кодексу України нараховано штрафні санкції, виходячи із ставок акцизного податку, визначених п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України. За таких обставин суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, а відповідачем обґрунтована правомірність нарахування штрафних санкцій за вчинення податкового правопорушення, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від № 0003964000 від 22.12.2016 не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Товариству з обмеженою відповідальністю "Юкрейн-Спектор" відмовити в задоволенні позову.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур