
Справа № 815/1284/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2017 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” до ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування ОСОБА_2 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., та Постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р., -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просять суд визнати протиправними та скасувати ОСОБА_2 ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., та Постанови ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що фахівцям контролюючого органу під час проведення перевірки надавалися робочі креслення з написами про відповідність виконаних у натурі робіт. Також, жодною частиною п.4.3 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» не передбачено складання журналів реєстрації інструктажів, оскільки питання фіксації у журналі проведених інструктажів з техніки безпеки на будівництві врегульовано п.4.4 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва». Крім того, на об'єкті будівництва проводився інструктаж з техніки безпеки та видавалися працівникам необхідні засоби індивідуального захисту, що підтверджується підписами працівників в журналі інструктажів та журналі видачі засобів індивідуального захисту. Також, позивач зазначає, що контролюючим органом порушено порядок проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, оскільки означена перевірка проведена без залучення уповноваженої особи ТОВ “Південна будівельна група компаній”.
Відповідач – ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 22.03.2017р. вхід.№8593/17), наголошуючи, зокрема, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” під час виконання будівельних робіт на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7» виконавча документація велася з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, внаслідок чого порушено вимоги п.1.17 «Загальні положення» ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва». Також, в акті перевірки зазначено, що одним із документів, який відноситься до виконавчої документації являється журнал інструктажів по техніці безпеки під час виконання будівельних робіт. Зважаючи на те, що зазначений журнал відсутній, техніку безпеки під час будівництва індивідуального зблокованого житлового будинку за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7 дотримано не було. Відповідач стверджує, що під час проведення перевірки виконавча документація на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7» була відсутня, оскільки під час складання матеріалів перевірки, розгляду справи про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності виконавча документація Товариством позивача до контролюючого органу не надавалася. Крім того, додані позивачем до матеріалів справи ОСОБА_3 огляду прихованих робіт, складені за формою ДБН А.3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва», які на час складання, та виконання будівельних робіт були нечинними, оскільки діяли ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що від позивача – Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Південна будівельна компанія” до суду надійшла заява (вхід.№25108/17 від 12.09.2017р.) про розгляд справи без участі представника Товариства в порядку письмового провадження, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 07.02.2017року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4, у присутності голови Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» ОСОБА_3, відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, на підставі Наказу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №4П6 від 20.01.2017р., та звернення мешканців сіл Крижанівка та Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району від 26.12.2016р. №Кол-2670, проведено позапланову перевірку Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті будівництва: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7».
За наслідками вказаної перевірки ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено ОСОБА_3 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 07.02.2017р., у якому встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” під час виконання будівельних робіт на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7» виконавча документація велася з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, внаслідок чого порушено вимоги п.1.17 «Загальні положення» ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва». Також, в акті перевірки зазначено, що одним із документів, який відноситься до виконавчої документації являється журнал інструктажів по техніці безпеки під час виконання будівельних робіт. Зважаючи на те, що зазначений журнал відсутній, техніку безпеки під час будівництва індивідуального зблокованого житлового будинку за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7, дотримано не було.
З матеріалів справи також вбачається, що головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4 07.02.2017р. відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №533, Товариству з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” видано ОСОБА_2 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, яким з 08.02.2017р. зупинено виконання будівельних робіт на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7».
Судом встановлено, що 07.02.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4, у присутності директора ТОВ “Південна будівельна група компаній” ОСОБА_5, відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у якому встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” під час виконання будівельних робіт на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7» виконавча документація велася з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, внаслідок чого порушено вимоги п.1.17 «Загальні положення» ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва». Також, у акті перевірки зазначено, що одним із документів, який відноситься до виконавчої документації являється журнал інструктажів по техніці безпеки під час виконання будівельних робіт. Зважаючи на те, що зазначений журнал відсутній, техніку безпеки під час будівництва індивідуального зблокованого житлового будинку за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7Ю, дотримано не було.
07.02.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4, у присутності директора ТОВ “Південна будівельна група компаній” ОСОБА_5, відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у якому встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” виконувалися будівельні роботи без належним чином розробленої та затвердженої проектної документації, що призвело до порушення вимог ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Судом з’ясовано, що 17.02.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4, за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності – акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 07.02.2017р., протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 07.02.2017р., складено Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46, в якій зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” під час виконання будівельних робіт на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7» виконавча документація велася з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, внаслідок чого порушено вимоги п.1.17 «Загальні положення» ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва». Також, одним із документів, який відноситься до виконавчої документації являється журнал інструктажів по техніці безпеки під час виконання будівельних робіт. Зважаючи на те, що зазначений журнал відсутній, техніку безпеки під час будівництва індивідуального зблокованого житлового будинку за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7 дотримано не було, у зв’язку з чим Товариство з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 28800грн.
17.02.2017р. головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_4, за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності – акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 07.02.2017р., протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 07.02.2017р., також складено Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №47, в якій зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” виконувалися будівельні роботи без належним чином розробленої та затвердженої проектної документації, що призвело до порушення вимог ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», у зв’язку з чим ТОВ “Південна будівельна група компаній” визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 72000грн.
Не погодившись із означеними ОСОБА_2 ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., Постановами ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р., позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання їх протиправними та скасування.
Так, на думку суду, оскаржувані позивачем ОСОБА_2 ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., а також Постанови ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р., винесені контролюючим органом правомірно, ґрунтовно, та з урахуванням приписів чинного законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, будівельні роботи на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7» виконувалися на підставі Декларації про готовність об’єкта до експлуатації від 11.11.2015р. №ОД 142153151346, у якій зазначено, що замовником будівництва є Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія»; генеральний підрядник - Товариство з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній”.
Судом з’ясовано, що підставою для винесення ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області спірних ОСОБА_2 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., та Постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р., послугувало встановлення, за наслідками проведення перевірки на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7», ведення ТОВ “Південна будівельна група компаній” виконавчої документації з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, а також виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень.
Згідно з п.1.13 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» (чинних на момент виникнення спірних правовідносин) на кожному об’єкті будівництва належить оформляти виконавчу документацію – комплекту робочих креслень із написами, зробленими особами, відповідальними за виконання будівельно-монтажних робіт, про відповідність виконаних у натурі робіт цим кресленням або змінам у них, внесеними за погодженнями із замовником та проектувальником.
Відповідно до п.1.17 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» на кожному об'єкті будівництва належить вести загальний журнал робіт за формою, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлює генпідрядник, виходячи з вимог нормативних документів щодо ведення виконавчої документації за формами, журнал авторського нагляду відповідно до ДБН А.2.2-4; складати акти на закриття прихованих робіт за формую, наведеною у додатку К, ОСОБА_3 проміжного прийняття відповідальних конструкцій за формую, наведеною у додатку М; складати акти індивідуального та комплексного випробування устаткування, інженерних систем, мереж і обладнання; оформляти виконавчу документацію – комплекту робочих креслень із написами, зробленими особами, відповідальними за виконання будівельно-монтажних робіт, про відповідність виконаних у натурі робіт цим кресленням або змінам у них, внесеними за погодженнями із замовником та проектувальником; вести облік збирання та видалення відходів і вторинної сировини.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що обов'язок з ведення виконавчої документації встановлений виключно по відношенню до особи, відповідальної за виконання будівельно-монтажних робіт, тобто підрядної організації, що безпосередньо виконує будівельні роботи,зокрема, у даному випадку - Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній”.
Натомість, судом з’ясовано, що під час проведення фахівцем органу державної архітектурно-будівельної інспекції перевірки на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7», Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” виконавчу документацію не надано.
Згідно з п.4.3 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» охорона праці працівників забезпечується: створенням умов для дотримання комплексної безпеки будівництва; дотриманням з боку генеральної і субпідрядних організацій трудового законодавства, зокрема щодо створення безпечних умов праці, здорових умов відпочинку працівників, тривалості робочого тижня, розпорядку робочого часу тощо; експертизою проектної документації на її відповідність нормативним актам з охорони праці; додержанням заходів із забезпечення безпеки під час облаштування і утримання будівельних майданчиків і виконання будівельно-монтажних робіт, передбачених у нормативних документах з безпеки будівництва (СНиП ІІІ-4, ДБН В.1.2-12) та у ПОБ і ПВР на будівництво об’єкта; організацією технологічних процесів відповідно до вимог діючих санітарних норм, механізацією та автоматизацією важких і небезпечних робіт; видачею працівникам необхідних засобів індивідуального захисту (спеціального одягу, взуття, захисних касок тощо); виконанням заходів з колективного захисту робітників (огородження, природне та штучне освітлення (відповідно до ДБН В.2.5-28), вентиляція, захисні та запобіжні пристрої і пристосування тощо); наданням санітарно-побутових приміщень та обладнання, організацією санітарно-побутового та медичного обслуговування (зокрема, проведенням попередніх та періодичних медичних оглядів) відповідно до діючих норм і характеру виконуваних робіт.
Робітникам створюють необхідні умови праці, харчування (в тому числі, спецхарчування та дієтхарчування) і відпочинку.
В організації праці додержують вимог чинного законодавства та діючих санітарних норм щодо вікової придатності працюючих до виконання тих чи інших робіт на об'єктах будівництва, умов праці жінок, підлітків, пенсіонерів та інвалідів, гранично допустимих норм переміщення вантажів жінками.
В процесі виконання будівельно-монтажних робіт дотримують нормативних вимог щодо запобігання порушенням технологічної дисципліни, та пожежної безпеки у будівництві.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначено Законом України "Про охорону праці" №2694-ХІІ від 14.10.1992року (зі змінами та доповненнями), котрий регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про охорону праці" його дія поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Частинами 1,2,6 статті 18 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
Відповідно до п.п.1.1-1.3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005р. за №231/10511 (зі змінами та доповненнями) Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці встановлює порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності, а також учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів під час трудового і професійного навчання.
Типове положення спрямоване на реалізацію в Україні системи безперервного навчання з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварій.
Вимоги Типового положення є обов'язковими для виконання усіма центральними, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та суб'єктами господарювання незалежно від форми власності та видів діяльності.
Згідно з п.п.6.1, 6.2, 6.10 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005р., працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.
Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів та їх допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, уносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою (за її наявності).
Пунктом 4 Додатку №1 до Методичних вказівок по визначенню вартості незавершених будівництвом об'єктів, що підлягають приватизації, затверджених Наказом Фонду державного майна України і Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 14 вересня 1995року №1175/189 встановлено перелік виконавчої документації по незавершеному будівництвом об'єкту, що передається за актом приймання-передачі, вказаний у додатку № 5.
В додатку №5 Методичних вказівок по визначенню вартості незавершених будівництвом об'єктів, що підлягають приватизації, затверджених Наказом Фонду державного майна України і Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 14 вересня 1995року №1175/189 зазначено, що до виконавчої документації відносяться, в тому числі, журнали робіт, акти, виконавча схема і т.д.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” до перевірки не надано Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці, суд дійшов висновку щодо правомірності притягнення Товариства відповідача до відповідальності за порушення у сфері містобудівної діяльності.
Також, судом встановлено, що надані позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній”, та наявні у матеріалах справи ОСОБА_3 огляду прихованих робіт, котрі є складовою виконавчої документації, складено згідно форм ДБН А.3.1-5-96 «Організація будівельного виробництва», положення якого на час складення вказаних актів були не чинними, оскільки на момент були чинними ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».
Окрім того, судом з’ясовано, що у ОСОБА_3 огляду прихованих робіт зазначено, що роботи виконані за проектною документацією ПП «Ретроград», при цьому, в Декларації про початок виконання будівельних робіт на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, житлова група «Зелений мис», вул.Парижська,11/7» від 20.03.2014р. №ІУ 022142340189, та у Декларації готовність об’єкта до експлуатації «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, житлова група «Зелений мис», вул.Парижська,11/7», зазначено, що проектна документація розроблена (інформація про генерального проектувальника) Підприємством «Зодчий».
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” на те, що у ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» міститься чітке визначення «виконавча документація», оскільки як встановлено судом вичерпного визначення «виконавча документація» ані ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва», ані будь-якими іншими законодавчими приписами не передбачено.
До того ж, ТОВ “Південна будівельна група компаній” до суду надано не у повному обсязі виконавчу документацію, необхідність ведення котрої було передбачено нормами чинного, на час виникнення спірних правовідносин, законодавства.
Не заслуговують на увагу суду також посилання позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” на те, що позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» на об’єкті: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7», контролюючим органом проведено без залучення уповноваженої особи ТОВ “Південна будівельна група компаній”, оскільки як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 26.12.2016р. №1015-05/1-19074, за підписом заступника директора ОСОБА_1 ОСОБА_6, надісланим на адресу Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» адресата належним чином повідомлено про проведення вищеозначеної перевірки.
ОСОБА_7 ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 26.12.2016р. №1015-05/1-19074 Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» отримано 31.12.2016р., що підтверджується наявною у матеріалах справи роздруківкою зі сторінки пошуку поштових відправлень офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта».
До того ж, судом з’ясовано, що 31.01.2017р. у зв’язку з проведенням ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, на підставі Наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №976 від 08.09.2015р. щодо виконання вимог містобудівного законодавства, відповідно до ОСОБА_1 від 26.12.2016р. №1015-05/1-19074, позапланової перевірки, ТОВ “Південна будівельна група компаній” винесено Наказ №4 від 31.01.2017р., пунктом 1 якого відповідальним за організацію проведення перевірки з наданням необхідної документації призначено директора ТОВ “Південна будівельна група компаній” ОСОБА_5, у присутності якої власне і було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» на об’єкті будівництва: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7», що, серед іншого, відображено у Протоколах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 07.02.2017р., та Направленні для проведення позапланової перевірки від 20.01.2017р. №37.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ “Південна будівельна група компаній” про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Південна будівельна компанія» на об’єкті будівництва: «Будівництво індивідуального зблокованого житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Парижська,11/7», та необхідність надання витребуваних контролюючим органом документів, достеменно було відомо ще 31.01.2017р., водночас виконавча документація до перевірки надана не була.
Згідно з п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки, серед іншого, мають право у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за ведення виконавчої документації з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Згідно з п.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень - у розмірі сорока п'яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Відповідно до ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017рік” 21 грудня 2016року №1801-VIII, з 1 січня 2017року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1600грн.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо правомірності винесення ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області спірних ОСОБА_2 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., та Постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві, та додаткових письмових поясненнях до адміністративного позову.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” до ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування ОСОБА_2 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., та Постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р., не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
У зв’язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, відповідно до положень ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,–
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна група компаній” до ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування ОСОБА_2 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 07.02.2017р., та Постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №46 від 17.02.2017р., №47 від 17.02.2017р., відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС
Суддя Харченко Ю.В.