
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
08 вересня 2017 р. справа 804/5711/17
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турлакова Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій, -
в с т а н о в и в:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі-ФОП ОСОБА_1А.) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України із позовними вимогами щодо:
визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення №0011701305 від 28.08.2017р.;
визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення №0011711305 від 28.08.2017р.;
визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення №0011731305 від 28.08.2017р.;
визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення №0011721305 від 28.08.2017р.;
визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення №0010891305 від 28.08.2017р.;
визнання неправомірною та скасування податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0011681305 від 28.08.2017р.;
визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №0011691305 від 28.08.2017р.
Згідно із ч. 1ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. 105-107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд доходить висновку, що вона подана з порушенням вимог закону, оскільки позивачем не надано документу, який підтверджує сплати судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
За правилами ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України - до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно ч.2 ст.87 Кодексу адміністративного судочинства України - розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України Про судовий збір, в редакції, чинній на момент звернення до суду.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" N 3674-VI від 08.07.2011р.).
У відповідності до положень Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та перераховується у безготівковій або готівковій формі.
Пунктом 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. №2 на підставі аналізу практики застосування адміністративним судами окремих положень Закону України "Про судовий зібр" від 08.07.2011р. №3674-VI у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" рекомендовано суддям адміністративних судів враховувати під час ухвалення рішень у справах відповідної категорії, що у справах щодо оскарження податкових повідомлень-рішень судовий збір сплачується за ставкою, передбаченою для майнового спору. До позовних заяв немайнового характеру необхідно відносити вимоги, які не підлягають вартістній оцінці.
Відповідно до п.п. 14.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України: податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, перебачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків.
Так, виходячи з суми податкових повідомлень-рішень, вимогу про сплату боргу, рішення про застосування штрафних санкцій, спір по даній справі має майновий характер.
Суд звертає увагу, що з 01 січня 2017 року набрав законної чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, згідно з яким внесено зміни до Закону України Про судовий збір, в тому числі щодо ставок судового збору.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" - судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" №1801-VIII від 21.12.2016р. визначено, що у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року становить 1600, 00 грн.
Розміри ставок судового збору визначені у ст. 4 Закону України Про судовий збір.
Згідно із приписами ст. 4 Закону України "Про судовий збір" - ставка судового збору за подання фізичною особою або фізичною особою-підприємцем адміністративного позову майного характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, з урахування положень ст. 7 Закону України "Про державний бюджет на 2017 рік" - 640, 00 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто, з урахування положень ст. 7 Закону України "Про державний бюджет на 2016 рік" - 8000, 00 грн.).
Так, адміністративний позов ФОП ОСОБА_1. звернений до суб'єкта владних поноважень має майновий характер, оскільки позивач просить суд визнати протиправними та скасувати:
-податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0011701305 від 28.08.2017р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем -податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, 11010500, на загальну суму 16 916, 76 грн. (в т.ч.: за основним зобов'язанням - 13 533, 41 грн. та за штрафними санкціями - 3383, 35 грн.);
-податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0011711305 від 28.08.2017р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - військовий збір, 11011000, на загальну суму 1433, 32 грн.(в т.ч.: за основним зобов'язанням - 1146, 66 грн. та за штрафними санкціями - 286, 66 грн.);
-податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0011721305 від 28.08.2017р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - Адміністративні штрафи ті інші санкції (надходження коштів, контроль за справляннм яких закріплено за Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, 21081103, шляхом застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій на загальну суму 510, 00 грн.;
-податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0011731305 від 28.08.2017р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, 11010100, шляхом застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій на загальну суму 510, 00 грн.;
-податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0010891305 від 28.08.2017р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), шляхом застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій на загальну суму 223, 33 грн.;
-вимогу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0011681305 від 28.08.2017р., якою позивачу встановлено суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 29 441, 60 грн.;
-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0011691305 від 28.08.2017р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 5712, 64 грн.
Так, загальна сума поданого ФОП ОСОБА_1 адміністративного позову складає 154 747, 65 грн., що є сумою оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій тому із цієї суми варто вираховувати стаку судового збору, що підлягає сплаті при поданні даного позову до суду.
Отже, з урахуванням положень ст. 4 Закону України "Про судовий збір", 1 % від суми даного адміністративного позову становить 547, 48 грн., однак мінімальна ставка судового збору за подання фізичною особою-підприємцем адміністративного позову майнового характеру складає 0, 4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто - 640, 00 грн.
Натомість ФОП ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає, що він, як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", що також підтверджується наданими до позовної заяви копіями Довідки військового комісару Верхньодніпровського об'єднаного районного військового комісаріату за вих. №56 від 25.03.2015р. та посвідчення учасника бойових дій серії АА №096021, виданого 02.09.2015р. військовим комісаром Верхньодніпровського об'єднаного районного військового комісаріату майором ОСОБА_2
З цього приводу суд зазначає наступне.
Законом України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Статтею 2 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду.
У відповідності до положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, учасники бойових дій, Герої України - у справах, повязаних з порушенням їхніх прав.
Так, у позовній заяві ФОП ОСОБА_1 зазначено, що позивач, як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом.
Згідно із ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22.10.1993р. - учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Слід зазначити, що на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Водночас, зазначене положення застосовується у справах, пов'язаних з порушенням прав учасників бойових дій та Героїв України, а вказана справа не стосується порушення прав заявника, як учасника бойових дій, тому він не звільнений від сплати судового збору.
Статтею 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
При цьому, як вбачається зі змісту позовної заяви ФОП ОСОБА_1 та доданих до не матеріалів, позивач звернувся до суду із даним позовом саме як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець з метою відновлення порушених, на його думку, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області майнових прав по сплаті податків та обов'язкових внесків згідно норм чинного законодавства.
Таким чином, зважаючи на той факт, що у даному випадку ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом з метою захисту власних майнових прав, як суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, та не пов'язаний з порушенням прав позивача, як учасника бойових дій, суд доходить до висновку, що позивач у даному випадку не відноситься до осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору згідно п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону "України "Про судовий збір".
Доказів того, що позивач відноситься до іншої категорії осіб, яким встановлено пільги щодо сплати судового збору згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI - до суду не надано.
Натомість у матеріалах позовної заяви ФОП ОСОБА_1 відсутні докази оплати судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому згідно з ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Таким чином, недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення звязку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) за подання адміністративного позову майнового характеру у відповідності до Закону України Про судовий збір у розмірі 640, 00 грн. за наступними розрахунковими реквізитами для перерахування судового збору:
Отримувач коштів: УДКСУ у Чечелівському районі м.Дніпропетровська, 22030001, код ЄДРПОУ отримувача - 37989253, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, рахунок отримувача - №31210206784008, код класифікації доходів бюджету - 22030001.
Призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення.
На підставі наведеного та керуючись ст.106, ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій залишити без руху.
Встановити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом надання оригіналу квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру у розмірі 640, 00 грн. (шістсот сорок гривень).
Розяснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.В.Турлакова