Постанова № 68944353, 04.11.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2016
Номер справи
804/2917/16
Номер документу
68944353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2016 р. Справа № 804/2917/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Криворізької північної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,

до Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль»,

про стягнення заборгованості

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Криворізької північної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, які перебувають у власності Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» в рахунок погашення податкового боргу:

- з податку на додану вартість у розмірі 11590247,88 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 14010100, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012;

- з податку на прибуток у розмірі 299793,41 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 11020100, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012;

- військового збору у розмірі 7792,66 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 11011000, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012;

- податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 98579,00 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 14010100, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем не здійснювалась у порядку та строки, визначені законодавством, сплата податкового боргу по податку на додану вартість, податку на прибуток, військового збору, податку на доходи з фізичних осіб та за нарахованою пенею.

Позивачем до суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, надав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що позивачем протиправно нараховано пеню на грошові зобовязання зі сплати податку на додану вартість та податку на прибуток, що були розстрочені згідно ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.10.2012р. у справі №2а/0470/7178/12, отже пеня по зобовязанням, до яких встановлено нові граничні строки сплати, не може бути нарахована. Щодо сплати війського збору та ПДФО вказав, що податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій, винесене на підставі акту перевірки №295/04-83-22-02 від 15.09.2015р., контролюючим органом не направлялось. Отже нарахування пені є безпідставним.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.6 зазначеної норми.

Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Згідно з п.п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Згідно з п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» зареєстроване 23.01.1992р., перебуває на податковому обліку в Криворізькій північній обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з 27.10.2005р..

Згідно поданого позову, станом на 11.05.2016р. новоутворений податковий борг відповідача з податку на додану вартість становить 11590247,88 грн, що складається з податкових зобовязань за основним платежем 10995410,20 грн. та нарахованої пені 594837,68 грн.; з податку на прибуток становить 299793,41 грн. (пеня); з податку на доходи фізичних осіб становить 98579,22 грн. (пеня); військового збору 7792,66 грн. (пеня).

20.01.2016р. ДП «Криворізька теплоцентраль» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2015 року, якою відповідачем самостійно розраховано суму податку у розмірі 3668724 грн.

19.05.2015р. ДП «Криворізька теплоцентраль» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року, якою відповідачем самостійно розраховано суму податку у розмірі 4692326 грн.

19.10.2015р. ДП «Криворізька теплоцентраль» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2015 року, якою відповідачем самостійно розраховано суму податку у розмірі 60885 грн.

19.08.2015р. ДП «Криворізька теплоцентраль» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року, якою відповідачем самостійно розраховано суму податку у розмірі 345474 грн.

15.07.2015р. ДП «Криворізька теплоцентраль» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, якою відповідачем самостійно розраховано суму податку у розмірі 975046 грн.

17.06.2015р. ДП «Криворізька теплоцентраль» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року, якою відповідачем самостійно розраховано суму податку у розмірі 2189785 грн.

У період з 20.07.2015р. по 19.08.2015р. Криворізькою північною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено планову виїзну перевірку ДП «Криворізька теплоцентраль» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012р. по 31.12.2014р., за результатом якої складено акт №295/04-83-22-02/00130850 від 15.09.2015р.

Перевіркою встановлено, зокрема, порушення строків сплати узгодженого грошового зобовязання за період серпень-грудень 2014 року в сумі 4492014,25 грн., у звязку з чим відповідно до ст..129, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України нараховано пеню з ПДФО в сумі 98579,22 грн.

Також вказаним актом зафіксовано порушення строків сплати узгодженого грошового зобовязання з військового збору за період серпень-грудень 2014 року, у звязку з чим відповідно до ст.129, ст.168 (п.п.1.4 п.16 прим.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України) ПК України нараховано пеню в сумі 7792,66 грн.

Аналізуючи надані відповідачем копії платіжних доручень про сплату податкових зобовязвань та долучені до матеріалів справи роздруківки зворотнього боку облікової картки платника податку з податку на додану вартість та з податку на прибуток вбачається, що сплачені позивачем кошти зараховувались Криворізькою північною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області в рахунок оплати податкового боргу, що виник раніше в порядку черговості.

Так, згідно п. 87.9 ст. 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, судом встановлено, що у позивача крім задекларованих податкових зобовязань з податку на додану вартість, існував податковий борг з податку на додану вартість, що виник раніше, на погашення якого Криворізькою північною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області правомірно зараховувались кошти, які сплачувались ДП «Криворізька теплоцентраль» без врахування визначеного позивачем в платіжних документах призначення платежу.

Також, у звязку із відсутністю вчасного погашення узгодженого грошового зобов'язання, відповідно до ст..129 ПК України, ДП «Криворізька теплоцентраль» була нарахована пеня з податку на додану вартість на загальну суму 594837,68 грн. та з податку на прибуток на загальну суму 299793,41 грн.

Так, відповідно до ст.129. Податкового Кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Кодексу нарахування пені при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, у зв'язку з чим в картки особового рахунку нарахована пеня у сумі 363937,61 грн.

Крім того суд зазначає, що Податковий кодекс України не містить винятків для застосування штрафних санкцій та пені за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в залежності від того, як платник податку її сплатив - добровільно чи на підставі рішення суду, в тому числі і у випадку розстрочення його виконання, отже нарахування пені за порушення граничних строків сплати розстроченого податкового боргу згідно рішення суду є правомірним.

Крім того, суд зазначає, що при нарахуванні пені відповідне рішення не виноситься, отже рішення на підставі акту перевірки №295/04-83-22-02/00130850 від 15.09.2015р. про нарахування пені не приймалось.

Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку податку на додану, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 ПК України).

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5 ст. 59 ПК України).

Оскільки податковий борг ДП «Криворізька теплоцентраль» виник до 2011 року, відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем сформовано першу податкову вимогу форми «Ю1» № 1/60 від 24.10.2001 р. та другу податкову вимогу форми «Ю2» № 2/162 від 24.11.2001 р. про обовязок відповідача сплатити податковий борг за узгодженим грошовим зобовязанням у розмірі 412333,68 грн. та 951096,23 відповідно.

Доказів оскарження вказаних податкових вимог відповідачем не надано.

Права органів доходів і зборів на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п. 20.1.18 та 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що відповідач правомірно зараховував кошти, що сплачувало ДП «Криворізька теплоцентраль», в рахунок погашення його податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, що і зумовило відсутність сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, розстрочення сплати грошових зобовязань, згідно ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.10.2012р. у справі №2а/0470/7178/12, за яким відповідно до ст.129 здійснено правомірне нарахування відповідачу пені, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків у банках Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль», обслуговуючих такого платника, в рахунок погашення податкового боргу:

- з податку на додану вартість у розмірі 11590247,88 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 14010100, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012;

- з податку на прибуток у розмірі 299793,41 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 11020100, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012;

- військового збору у розмірі 7792,66 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 11011000, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012;

- податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 98579,00 грн. на бюджетний розрахунковий рахунок 31112029700022, код платежу 14010100, одержувач УДКС у Жовтневому районі м.Кривого Рогу, код ОКПО 38031627, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області. м.Дніпропетровськ, МФО 805012.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_1