
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2017 р. Справа № 804/8634/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
05.12.2016 року Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1), в якому просить суд: стягнути з відповідача заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 5013,80 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг, який виник в період з 20.04.2014 року по 26.05.2015 року у загальному розмірі 5013,80 грн. ОСОБА_1 зазначене податкове зобовязання, штраф в необхідних розмірах та у встановлений законом термін, не сплатила, а тому підлягає примусовому стягненню.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Сторони у судове засідання не зявилися, про дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Від представника Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до суду подано клопотання про розгляд справи без участі представника ОДПІ.
Відповідач заперечень на позовну заяву не надав. Ухвалу про відкриття провадження у справі разом з судовою повісткою направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням, але конверт повернуто на адресу суду з відміткою "адресат не проживає".
У відповідності до вимог ст. 128 КАС України, справу розглянуто без участі сторін, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
За даними контролюючого органу ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності Криворізькою районною державною адміністрацією Дніпропетровської області від 21.11.2000р. ,та перебуває на податковому обліку у Криворізькій північній ОДПІ від 10.01.2008р.
Згідно довідки, стан платника податків припинено, але не знято з обліку (КОР не пусті).
Відповідно до вимог чинного законодавства ОСОБА_1 є платником податків, зборів та інших обов'язкових платежів та згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, поданої власноруч до позивача здійснює свою діяльність за спрощеною системою оподаткування (ІІ-га група) шляхом сплати єдиного податку.
За даними контролюючого органу станом на 23.11.2016р. у відповідача утворилась недоїмка по сплаті єдиного податку на загальну суму - 5013,80 грн.
Вказана заборгованість, згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012 р., складається з щомісячного нарахування єдиного податку, зокрема:
- 20.04.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.04.2014 у сумі 163,10 грн.;
- 20.05.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.05.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.06.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.06.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.07.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.07.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.08.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.08.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.09.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.09.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.10.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.10.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.11.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.11.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.12.2014 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.12.2014 у сумі 243,60 грн.;
- 20.01.2015 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.01.2015 у сумі 243,60 грн.;
- 20.02.2015 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.02.2015 у сумі 243,60 грн.;
- 20.03.2015 нарахування єдиного податку 1,2 групи на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №28/10 від 05.01.2012р. терм.сплати 20.03.2015 у сумі 243,60 грн.;
Загальна сума по єдиному податку складає 2842,70 грн.
Згідно розрахунку №3514/10/04-18-00 від 24.11.2016 року, 26.07.2015 року нараховано штраф за порушення платником термінів сплати єдиного податку на підставі статті 126 Податкового кодексу, на підставі податкового повідомлення-рішення форма "Ш" №0003201700 від 09.07.2015 року, терм.сплати 26.07.2015 року у сумі 2171,10 грн.
У встановлені законодавством граничні строки вищезазначені податкові зобов'язання відповідачем у добровільному порядку сплачено не було.
Таким чином, податкове зобов'язання по єдиному податку з фізичних осіб, яке підлягає сплаті відповідачем складає 5013,80 грн.
Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК).
Згідно п. 15.1. ст. 15 ПК - платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 ПК, встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені главою 1 Розділу XIV ПК (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п.п.291.2-291.3 ст. 291 ПК).
Згідно із приписами п. 291.4 ст. 291 ПК, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;
4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до п.293.1 ст.293 ПК, ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до п. 293.2 ст. 293 ПК - фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;
2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Розмір фіксованої ставки єдиного податку на календарний місяць у відсотках визначено в Додатку №1 та №2 до рішення міської ради від 28.12.2011 року №8/19 та розраховується з урахування мінімальної заробітної плати.
Відповідно пункту 294.2 статті 294 ПК України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Таким чином загальна сума боргу відповідача по єдиному податку з фізичних осіб складає 5013,80 грн., що підтверджено розрахунком податкового боргу станом на 23.11.2016р.
Зазначена сума єдиного податку встановлений законодавством строк та в повному обсязі сплачена не була.
Відповідно до пункту 295.1 статті 295 ПК - платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Відповідно до п. 295.2 ст. 295 ПК - нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ст. 295 ПК).
У разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобовязання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому до контролюючого органу подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у звязку з припиненням провадження господарської діяльності або анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (п. 295.8 ст. 295 ПК).
Згідно з п.300.1 ст.300 ПК - платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Підпунктом 14.1.175 ст.14 ПК передбачено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Суми заборгованості з єдиного податку, є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК).
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК).
На виконання вимог зазначеної норми, Криворізькою північною ОДПІ було сформовано та направлено на адресу платника податкову вимогу №2599-04 від 13.08.2014р. на суму650,30 грн., яку отримано відповідачем 10.11.2014 року.
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 ПК - у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 ПК, податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Зазначена податкова вимога відповідачем залишилася не виконана у встановлені законодавством строки.
Докази оскарження зазначеної вимоги у матеріалах справи відсутні.
Таким чином, загальна сума податкового боргу ОСОБА_1 по єдиному податку з фізичних осіб становить 5013,80 грн. та у добровільному порядку відповідачем не погашена.
Згідно п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК - контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК - стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направлено до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, позов Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) податковий борг з податку з фізичних осіб у розмірі 5013,80 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_2