Постанова № 68944117, 14.09.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
803/1005/17
Номер документу
68944117
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 року Справа № 803/1005/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Дея М.І.,

представника відповідача Федорчук І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СБЕ Україна Рівне» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СБЕ Україна Рівне» (далі - позивач, ТзОВ «СБЕ Україна Рівне», товариство) звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Волинській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 03.08.2017 №0006891402 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 2840434,50 грн. (в тому числі: 1893623,00 грн. - за податковим зобов'язанням, 946811,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)).

В обгрунтування позовних вимог товариство вказує на хибність висновків контролюючого органу, викладених в акті перевірки від 17.07.2017 №6536/14-01/34337505, яким встановлено порушення вимог податкового законодавства в частині несплати податку на доходи, отримані нерезидентом, компанією «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH», із джерелом їх походження з України у 2014 році в сумі 1893623,00 грн., оскільки на підтвердження наявності підстави для застосування пільгової ставки податку надало контролюючому органу довідку за 2014 про статус вказаної компанії як резидента Федеративної Республіки Німеччина.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, просив їх задовольнити.

Відповідач в поданих суду запереченнях (а.с.112-113) позовні вимоги ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» не визнав та зазначив, що між позивачем та компанією «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) укладено договір позики від 25.03.2008 №3, відповідно до умов якого позика надається з метою поповнення обігових коштів в розмірі 5000000,00 Євро, процента ставка 6%. Згідно додатку №11 від 30.05.2011 сума позики збільшена до 10000000,00 Євро. За період з 01.09.2014 по 31.12.2016 ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» перерахувало по договору позики на рахунок нерезидента «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) відсотки в сумі 979719,75 Євро, що по курсу НБУ становить 18936231,22 грн., сплативши при цьому податок на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 5% від суми виплат. В ході перевірки позивач не надав довідку, яка б підтверджувала, що компанія «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, виплаченого їй ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» у вигляді відсотків за користування позикою, а також інформацію про сплачені нерезидентом податки з отриманого доходу, тому позивач безпідставно утримав в неповному обсязі податок на прибуток іноземних юридичних осіб.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала подані заперечення в повному обсязі та просила відмовити в задоволенні позовних вимог товариства.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає з огляду на таке.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Волинській області з 19.06.2017 по 10.07.2017 проведено документальну планову виїзну дперевірку ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.09.2014 по 31.12.2016, валютного - за період з 01.09.2014 по 31.12.2016, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.09.2016 по 31.12.2016, за наслідками якої складено акт від 17.07.2017 №6536/14-01/34337505 (а.с.14-49). За висновками даного акта перевірки контролюючим органом встановлено порушення товариством, зокрема, п.103.1, 103.2 ст.103, п.160.1, 160.2 ст.160 (в новій редакції п.141.4.2 ст.141) Податкового кодексу України, ст.11 Конвенції між Урядом України і Урядом Федеративної Республіки Німеччина про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно, внаслідок чого ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» несплачено податок на доходи отримані нерезидентом у 2014 році із джерелом їх походження з України в сумі 1893623,00 грн.

На підставі акта перевірки від 17.07.2017 №6536/14-01/34337505 відповідач виніс податкове повідомлення-рішення від 03.08.2017 №0006891402, яким ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» визначено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 2840434,50 грн. (в тому числі: 1893623,00 грн. - за податковим зобов'язанням, 946811,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)) (а.с.12).

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що між компанією «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) та ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» 25.03.2008 укладено договір позики №3, за яким позикодавець надає позичальнику грошові кошти в сумі 5000000,00 Євро зі сплатою процентної ставки за кристування позикою у вигляді 6% річних. Повернення позики здійснюється до 31.03.2018. Додатковою угодою №3 від 24.03.2011 до договору позики суму позики збільшено до 10000000,00 Євро (а.с.58-70).

Як свідчить акт перевірки відповідача, товариство у 2014 році виплатило на користь нерезидента дохід (відсотки за користування позикою) в загальній сумі 979719,75 Євро, що еквівалентно 18936231,22 грн., при цьому сплатило податок на прибуток іноземних юридичних осіб за пільговою ставкою 5% в сумі 946812,00 грн. Вказані обставини також підтверджуються платіжними дорученнями про перерахування податку до бюджету (а.с.70-75) та платіжними дорученнями в іноземній валюті про сплату процентів за користування позикою (а.с.118-123).

На підтвердження правомірності застосування пільгової ставки податку на прибуток іноземних юридичних осіб товариство надало довідку від 04.11.2014, видану податковою службою міста Швабіш Халь про те, що компанія «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) є резидентом Федеративної Республіки Німеччина (а.с.76-83).

Відповідно до пунктів 160.1, 160.2 статті 160 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в редакції, чинній на момент сплати позивачем відсотків нерезиденту за користування позикою, будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом. Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.7 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Отже, за загальним правилом, визначеним чинним податковим законодавством України, дохід, отриманий нерезидентом із джерелом його походження з України у вигляді процентів за користування позикою, оподатковується за ставкою в розмірі 15 відсотків від суми сплати та сплачується резидентом, який здійснює таку виплату доходу.

Водночас згідно з п.п.103.1-103.5 ст.103 ПК України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.

Бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів. При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Отже, в силу приписів податкового законодавства належним документом, що надає право особі на застосування пільгової ставки податку при виплаті доходу нерезиденту, є довідка, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Як свідчать матеріали справи, позивач в ході перевірки надав контролюючому органу свідоцтво про статус резидента від Податкового управління Німеччини, видане 04.11.2014 податковою службою міста Швабіш Халь, яким підтверджується статус компанії «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) як резидента Федеративної Республіки Німеччина (а.с.80).

Однак, видачі вказаного свідоцтва передувала заява компанії «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) від 03.11.2014, у якій зазначались особиста інформація платника податків (розділ 1.А) та інформація про іноземні доходи, які будуть звільнені від сплати податку (розділ 1.В). Зокрема, компанія «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) повідомляла податкову службу про те, що дохід, отриманий від ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» у 2014 році з рахунку №2600455001873 банку ОТР Банк, адреса: вул.Жилянська, 43, буде звільнений від сплати податку (а.с.79-80).

Отже, надана позивачем довідка про статус компанії «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) як резидента Федеративної Республіки Німеччина підтверджує ту обставину, що саме нерезидент буде звільнений від сплати податку з іноземного доходу, отриманого від ТзОВ «СБЕ Україна Рівне». При цьому ж надані позивачем платіжні доручення в іноземній валюті підтверджують факт перерахування процентів саме з рахунку №2600455001873 в АТ «ОТП Банк».

Водночас твердження позивача про те, що ним сплачено податок у повній відповідності до ст.11 Конвенції між Урядом України і Урядом Федеративної Республіки Німеччина про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно, суд до уваги не бере з огляду на таке.

Так, в силу приписів статті 11 УГОДИ між Україною і Федеративною Республікою Німеччина про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доход і майно від 03.07.1995, ратифікованої відповідним Законом України від 22.11.1995 №449/95-ВР, проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись тільки у цій другій Державі. Однак такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на проценти, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати, зокрема, 5 процентів від валової суми процентів в усіх інших випадках.

Отже, вищевказана Угода передбачає загальне правило, за яким доход за процентами оподатковується у державі нерезидента, при цьому резидент може сплачувати 5% від суми процентів.

Разом з тим, згідно з Протоколом до УГОДИ між Україною і Федеративною Республікою Німеччина про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доход і майно, незважаючи на положення статей 10 і 11, дивіденди і проценти можуть оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають і відповідно до законодавства цієї Держави, а) якщо їх отримують за права або боргові зобов'язання, що дають право на участь у прибутку (включаючи доход, отримуваний негласним компаньйоном від такої його участі, від «partiarisches Darlehen» і від «Gewinnobligationen» у межах значення податкового законодавства Федеративної Республіки Німеччина) і b) за умови, що вони віднімаються при визначенні прибутку боржника із такого доходу.

Таким чином, беручи до уваги положення міжнародного договору України та враховуючи правила чинного податкового законодавства України щодо оподаткування доходів, отриманих нерзидентом із джерелом їх походження з України, слід дійти висновку про те, що оподаткування доходів при виплаті процентів за позикою може здійснюватись як в Україні, та і в Федеративній Республіці Німеччина. Належним доказом звільнення від сплати податку чи застосування пільгової ставки податку в Україні за приписами ст.103 ПК України є довідка про статус нерезидента як резидента Федеративної Республіки Німеччина.

Судом встановлено, що надана позивачем довідка про статус компанії «SBE SUSTAINABLE BIOENERGI HOLDING GMBH» (Німеччина) як резидента Федеративної Республіки Німеччина вказує на факт звільнення останньої від сплати податку на іноземний дохід, отриманий у 2014 році у вигляді процентів від ТзОВ «СБЕ Україна Рівне».

Отже, позивач не довів належними та допустими доказами наявність законних підстав для застосування пільгової ставки податку, утримуваного при виплаті доходу нерезиденту у вигляді сплати процентів за користування позикою, відтак висновок ГУ ДФС у Волинській області про заниження товариством податку на доходи іноземних юридичних осіб в сумі 1893623,00 грн. відповідає фактичним обставинам справи та є правомірним.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03.08.2017 №0006891402 прийняте у відповідності до вимог чинного податкового законодавства України, з огляду на що в задоволенні позовних вимог ТзОВ «СБЕ Україна Рівне» слід відмовити.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СБЕ Україна Рівне» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 18 вересня 2017 року.