
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/2775/17
Провадження 2-а/279/304/17
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2017 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Коваленко В.П.
з участю секретаря Комарової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Коростені Житомирської області справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради до Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконних дій державного виконавця,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що 18.07.2017 року УПСЗН виконавчого комітету Коростенської міської ради було отримано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області ОСОБА_1 про відкриття виконавчого провадження № 54277243 від 11.07.2017 року за виконавчим листом по справі № 279/14034/14 а, виданого 28.10.2015 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області, одним із пунктів якої постановлено стягнути з управління на користь держави виконавчий збір в розмірі 12800,00 грн. Вважає, що постанова в частині стягнення з управління виконавчого збору винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права.
В судове засідання сторони не зявились, представник позивача направив до суду листа, в якому просить справу розглянути в його відстуності, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з,явився, про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином - судовою повісткою, заперечень стосовно позову не надав. Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з,явилась, про день і час розгляду справи була повідомлена належним чином - судовою повісткою, причини неявки не повідомила. За таких обставин справу розглянуто в письмовому провадженні, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що 11.07.2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_1 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по справі №279/14034/14-а, виданого 28.10.2015 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 допомогу в зв,язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у розмірах, визначених ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" урозмірі 30%
мінімальної заробітної плати за період з 25.05.2014 року по 03.08.2014 року, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період, якою стягнуто з боржника виконавчий збір в сумі 12800,00 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст.3 Закону №1404-У111 підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів : постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Відповідно до п.1ч.1ст.26 Закону №1404-19 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частинами п"ятою та шостою ст.26 Закону № 1404-19 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обовязок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Відповідно до ст.27 Закону №1404-19виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Витрати органів державної виконавчої служби, повязані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, які використовуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною п"ятою статті 27 Закону №1404-У111 визначено, що виконавчий збір не стягується:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов"язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно ст.18 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов"язаний вжити передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
У відповідності до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року за №845 (далі Порядок виконання рішень), рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунок підприємств, установ, організацій).
Згідно вимог ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ст.3 Закону №1404 підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів : постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Отже, державний виконавець при винесенні постанови про стягнення виконавчого збору діяв на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, оскільки виконавчий лист у справі № 279/1417/15-а носить зобов"язальний характер. Вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом прийняття, реєстрації, розрахункового листа та подачі органам Державного казначейства відповідних платіжних документів, а не стягнення періодичних платежів.
Окрім того, є безпідставними доводи позивача щодо застосування до спірних правовідносин п.3ч.5ст.27 Закону України №1404-У111, оскільки рішення суду не виконувалося в порядку встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження», суд
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради в задоволенні позову до Головного територіального управлінння юстиції у Житомирській області, третя особа - ОСОБА_2, про визнання незаконними дій державного виконавця, за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: Коваленко В.П.