
Чортківський районний суд Тернопільської області
копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2017 року Справа № 608/1251/17
Номер провадження3/608/220/2017
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З. , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3/Д Тернопільської області, військовозобовязаного, ІНФОРМАЦІЯ_4, одруженого, на утриманні одна неповнолітня дитина, працюючого на посаді директора державного підприємства «Чортківське лісове господарство», не судимого, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
03 серпня 2017 року при проведенні головним державним аудитором контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області ОСОБА_2 планової ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності Державного підприємства «Чортківське лісове господарство» (далі ДП «Чортківське лісове господарство»), яке підпорядковане Державному агентству лісових ресурсів України, за період з 01.09.2015 року по 01.05.2017 року, виявлені порушення законодавства про закупівлі. А саме, ОСОБА_1, будучи посадовою особою допустив порушення щодо здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель. Зокрема, за період з 01.01.2016 року по 30.07.2016 року, з 01.08.2016 року по 31.12.2016 року здійснено закупівлю паливно мастильних матеріалів, послуг з перевезення лісопродукції на загальну суму 10650081,64 гривень. На суму 6291257,00 гривень закуплено паливно мастильні матеріали шляхом укладення чотирьох договорів з: ТзОВ «Авіас»/ТОВ «ВТФ «Авіас» від 05.01.2016 року№10/143, ТОВ «Автотехсервіс» від 12.01.2016 року №12/017, ТОВ «Рітейл» від 04.01.2016 року № БШК 18016, ТОВ «Нафтотрейд ресурс» від 01.03.2016 року №БШК 14045, без проведення встановлених законодавством процедур закупівлі. Крім того, закуплено послуг з перевезення лісопродукції на загальну суму 4358824,64 гривень шляхом укладення додаткових угод до договорів з Галицькою транспортною компанією від 01.12.2015 року (термін дії додаткової угоди до 31.12.2016 року), ТОВ «МЕТРУДТранс» від 13.04.2016 року, 26.10.2016 року та ПАТ «Українська залізниця» від 01.12.2016 року також без проведення встановлених законодавством процедур закупівлі.
Ціна в договорах та в додаткових угодах до них не вказувалася для того, щоб їхня вартість не перевищувала 200000,00 гривень. Вищеперераховані договори та додаткові угоди до них підписувалися директором ДП «Чортківське лісове господарство» ОСОБА_1.
Таким чином, ОСОБА_1 допустив порушення абз. 1 ч.1, ч.7 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року №1197-VІІ (на період чинності) та абз. 2 ч.1, ч.7 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922- VІІ, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 164-14 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у зазначеному правопорушенні не визнав. Його представник адвокат ОСОБА_3 подав письмові пояснення. Суду пояснили, що відповідно до ст. 1 статуту, ДП «Чортківське лісове господарство» створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 року №133 «Про організаційну структуру управління лісового господарство України», засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Так, ДП «Чортківське лісове господарство» є державним унітарним комерційним підприємством та не є замовником товарів, робіт чи послуг в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», а отже вимоги Закону України «Про здійснення державних закупівель» та Закону України «Про публічні закупівлі» на підприємство, яким він керує, не розповсюджуються. Крім того, згідно статуту підприємства, основним показником фінансових результатів його господарської діяльності є прибуток. Фінансування підприємства відбувається від реалізації своєї продукції, послуг, залишків від виробництва за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності, за фіксованими державними цінами. Підприємство самостійно планує свою діяльність, визначає стратегію та основні напрямки свого розвитку. Вважає, що укладення договорів з контрагентами були в інтересах саме господарської діяльності ДП «Чортківське лісове господарство», тому, з огляду на вищенаведене, просить провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
14 вересня 2017 року в суд поступили письмові пояснення в. о. начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області ОСОБА_4, в яких зазначено, що в період проведення ревізії господарської діяльності ДП «Чортківське лісове господарство», діяв Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року №1197-VII та Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VІІІ. Згідно із визначенням п.9 ч.1 ст. 1 Закону №1197-VII, замовниками є всі органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх обєднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. До замовників також належать замовники, визначені в п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності».
Відповідно до п.9 ч.1 ст.1 Закону №922-VIII, замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх обєднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. До замовників також належать юридичні особи та/або субєкти господарювання, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання та відповідають хоча б одній з таких ознак: органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування належить частка у статутному капіталі субєкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи володіють більшістю голосів у вищому органі субєкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради субєкта господарювання; наявність спеціальних або ексклюзивних прав. Отже, згідно вищевказаних Законів поняття «замовник» тотожне. Вважає, що ДП «Чортківське лісове господарство» є замовником товарів, робіт послуг і на нього розповсюджується дія абз. 1 ч. 1 ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» та «Про публічні закупівлі», оскільки, ДП «Чортківське лісове господарство», згідно із його Статутом, створене безпосередньо за участі держави, з метою ефективного та раціонального використання державного і громадського майна, так як держава чи територіальні громади не можуть управляти належними їм цінностями, закріплюючи майно за окремими підприємствами, установами та організаціями. Держава, територіальні громади, як власники, дозволяють їм управляти цим майном, розпоряджатися грошовими коштами, вступати від свого імені в різні правовідносини для реалізації певних інтересів та потреб держави чи територіальної громади. А тому, враховуючи наведене вважає, що директор ДП «Чортківське лісове господарство» допустив порушення, підписуючи договори про закупівлю товарів, послуг, без застосування визначених законодавством процедур закупівель, як для державного підприємства.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1, його адвоката ОСОБА_3, дослідивши матеріали адміністративної справи та письмові пояснення Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області , приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Статтею 33 КУпАП Українипередбачено, що при накладенні адміністративного стягнення суд повинен врахувати цілий ряд обставин, зокрема, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель», цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон 500 тисяч гривень.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі», цей Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Частиною першою ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; не оприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.
Аналізуючи норми Закону, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1, як директор ДП «Чорктівське лісове господарство» порушив визначені законодавством процедури закупівель з таких підстав. Відповідно до ст. 1 Статуту ДП «Чортківське лісове господарство» створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 року №133 «Про організаційну структуру управління лісового господарство України», засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства. Крім того, дане підприємство створене державою для забезпечення відтворення, охорони, захисту, ведення лісового господарства, продуктивності лісів. При визначенні стратегії господарської діяльності підприємство повинно виходити з державних замовлень та контрактів. Що стосується господарської діяльності підприємства, спрямованої на отримання прибутку (комерційної діяльності), то її здійснення не визначено Статутом як мету створення підприємства, крім цього, власне отримання прибутку не визначено і в основних напрямах його діяльності. Разом з тим, Статутом підприємства лише передбачено його право на реалізацію продукції, а отримання ним прибутку визначається основним узагальнюючим показником лише фінансових результатів господарської діяльності підприємства, а не всієї його діяльності. Разом з тим, підприємством закуплено паливно мастильні матеріали, шляхом укладення чотирьох договорів з: ТзОВ «Авіас»/ТОВ «ВТФ «Авіас» від 05.01.2016 року № 10/143, ТОВ «Автотехсервіс» від 12.01.2016 року №12/017, ТОВ «Рітейл» від 04.01.2016 року № БШК 18016, ТОВ «Нафтотрейд ресурс» від 01.03.2016 року №БШК 14045, на загальну суму 6291 257,00 гривень без проведення встановлених законодавством процедур закупівлі. Крім цього, ДП «Чортківське лісове господарство» закуплено послуг з перевезення лісопродукції на загальну суму 4358 824,64 гривень шляхом укладення додаткових угод до договорів з Галицькою транспортною компанією від 01.12.2015 року (термін дії додаткової угоди до 31.12.2016 року), ТОВ «МЕТРУДТранс» від 13.04.2016 року, 26.10.2016 року та ПАТ «Українська залізниця» від 01.12.2016 року також без проведення встановлених законодавством процедур закупівлі.
Оскільки, вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг), згідно із договорами підприємства, перевищує 200 тисяч гривень, підприємством повинні були бути пройдені визначені законодавством процедури закупівель.
Виходячи із наведеного вище, керуючись ст. ст. 283, 284, Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_5/Д Тернопільської області, визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП та накласти стягнення у вигляді штрафу у розмірі семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 11900 (одинадцять тисяч девятсот) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_5/Д Тернопільської області на рахунок Державної судової адміністрації України (р/р 31215256700001, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106) - 320 (триста двадцять) гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга або протест прокурора подаються до апеляційного суду Тернопільської області через Чортківський районний суд Тернопільської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або протесту прокурора.
Суддя (підпис)
Копія вірна
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/1251/17.
Постанова набрала законної сили « » р.
Суддя: Н . З . Коломієць
Строк пред'явлення постанови до виконання " " року