Постанова № 68919755, 14.09.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
822/2443/17
Номер документу
68919755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2443/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання прийняти рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд:

- скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, із зміною цільового призначення у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області;

- зобов'язати відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, із зміною цільового призначення у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19.07.2017 року нею подано заяву із доданими до неї документами, до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Вказує, що за результатом розгляду заяви ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою з підстав того, що вказана земельна ділянка не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення.

Також, зазначає, що рішенням Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 01.03.2017 року по справі №689/2285/16-ц, 2/689/53/17 реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, площею 0,6414 га зареєстровану в Головному управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області, як землі громадської забудови, що знаходиться за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області - скасовано.

На думку позивача, відмова у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності прийнята з порушенням вимог чинного законодавства України, яке регулює питання передачі земельної ділянки у власність громадянам із земель сільськогосподарського призначення, а тому звернулась із вказаним позовом до суду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19.07.2017 року позивачем подано до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Разом із заявою як додатки подано: копію паспорту, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копію рішенням Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 01.03.2017 року по справі №689/2285/16-ц.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області своїм листом від 21.08.2017р. №3-18351/0-12005/6-17 повідомило позивача, що зазначена у заяві земельна ділянка не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення, а тому задовольнити заяву не має можливості.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України, зокрема частиною 6 передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною 7 цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 8 ст. 118 ЗК України).

Крім того, ч. 4 ст. 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відтак, суд наголошує, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Матеріали справи свідчать, що відмова у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки аргументована тим, що земельна ділянка площею 0,6414 га, кадастровий номер 6825880400:03:006:0004 не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення.

Разом із тим, судом враховано, що рішенням Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 01.03.2017 року по справі №689/2285/16-ц, 2/689/53/17 за позовом ОСОБА_5 до Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області, відділу Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_7 про скасування розпорядження та скасування рішення про державну реєстрацію позов задоволено. Постановлено визнати недійсним розпорядження першого заступника голови Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області №52/2007-р від 27.01.2007 ""Про надання дозволу ПП ОСОБА_7 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по передачі в оренду на території Антоновецької сільської ради за межами с. Антонівці", скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, площею 0,6414 га, яка знаходиться за межами села Антонівці Ярмолинецького району Хмельницької області, що проведена відділом Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі Хмельницької області 15 квітня 2012 року.

Також, судом взято до уваги довідку №780 від 31.10.2016 року видану виконкомом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, площею 0,6414 га після розпаювання КСП "Україна" була віднесена до земель сільськогосподарського призначення (землі запасу).

Таким чином, відповідач протиправно та необґрунтовано відмовив позивачеві у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, вказуючи на те, що зазначена у заяві земельна ділянка не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення.

Тобто, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовило позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, що не передбачені законодавством.

Відтак, адміністративний позов в частині скасування відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, із зміною цільового призначення у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, слід задовольнити.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, із зміною цільового призначення у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, суд зазначає наступне.

Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом ОСОБА_8 Європи 11.03.1980 р. термін дискреційне повноваження означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Таким чином, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після зясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Суд наголошує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Ці вимоги закріплюють у національному законодавстві положення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, відповідно до якої кожному гарантується право на справедливий судовий розгляд. Кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах особи.

Відтак, суд вважає, що вимогу позивача про зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га з кадастровим номером 6825880400:03:006:0004, із зміною цільового призначення у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Антонівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, слід залишити без задоволення.

Проте з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, при розгляді даної адміністративної справи суд прийшов до висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, шляхом збов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути звернення ОСОБА_5 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414га кадастровий номер 6825880400:03:006:0004 з врахуванням Рішення Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 01.03.2017 року № 689/2285/16-ц, 2/689/53/17.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для часткового задоволення адміністративного позову.

Частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до ч. 1ст. 98 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

В зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, на користь ОСОБА_5 необхідно присудити 640,00 грн. судових витрат.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414 га надану ОСОБА_5 листом від 21.08.2017 року №3-18351/0 -12005/6-17.

Зобов'язати Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути звернення ОСОБА_5 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,6414га кадастровий номер 6825880400:03:006:0004 з врахуванням Рішення Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 01.03.2017 року № 689/2285/16-ц, 2/689/53/17, в решті позову відмовити.

Присудити на користь позивач судові витрати в сумі 640,00 грн. (шістсот сорок грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 38428145).

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 15 вересня 2017 року о 10 год. 00 хв.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1