Постанова № 68919358, 11.09.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2017
Номер справи
809/905/17
Номер документу
68919358
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" вересня 2017 р. Справа № 809/905/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.

за участі:

секретаря судового засідання Цугорки Н.І.,

представника позивача Крайник О.В.,

представника відповідача Дворського В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до Публічного акціонерного товариства "Будівельні матеріали" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,-

ВСТАНОВИВ:

Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася в суд із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Будівельні матеріали» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Публічним акціонерним товариством «Будівельні матеріали» в добровільному порядку не сплачено плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 5189, 20 грн., а тому вказана сума коштів підлягає до стягнення в судовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала з підстав викладених в адміністративному позові. Суду пояснила, що 08.09.2016 Управлінням Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області було зупинено транспортний засіб марки Краз 65055, реєстраційний номер АТ2781АО, який належить Публічному акціонерному товариству «Будівельні матеріали». За результатами зважування зафіксовано перевищення вагових норм, що підтверджується актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Як наслідок, Управлінням сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування із зазначенням перевищення нормативів. Зазначеним розрахунком визначено плату за проїзд в сумі 172, 80 Євро, яка відповідачем не сплачена по даний час. Позов просила задовольнити повністю.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав з підстав, зазначених у поданому запереченні. Суду пояснив, що твердження позивача про перевищення вагових норм транспортним засобом марки Краз 65055, реєстраційний номер АТ2781АО не відповідають дійсності. В акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю, розрахунку плати за проїзд не зазначено, яким саме приладом здійснювалося вимірювання вагових параметрів та про умови їх проведення. При цьому, пересувні ваги автомобільного типу CHEKLODE FREEWEIGH не призначенні для вимірювання точного навантаження на задню залежну підвіску балансирного типу, оскільки таке зважування повинно проводитися коли транспортний засіб знаходиться на вагах одночасно двома мостами, так як осі транспортного засобу марки Краз 65055 є взаємозалежними і вага з однієї осі розподіляється на іншу. Крім іншого, контрольних захід здійснено з порушенням Правил дорожнього руху, так як водія транспортного засобу марки Краз 65055 працівники поліції змусили їх порушити - перетнути суцільну лінію дорожньої розмітки. Службовими особами не був наданий протокол і свідоцтво про метрологічну атестацію на предмет відповідності технічних характеристик ваг вимогам технічної документації виробника саме у режимі зважування у русі. В порушення норм чинного законодавства при габаритно-ваговому контролі не застосовано пункт 4.1 Методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі (М 218-02071168-459:2006). В задоволенні позову просив відмовити.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що він є посадовою особою управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області. У пункті габаритно-вагового контролю в м. Галич Івано-Франківської області, на автодорозі Н-09 Мукачево - Львів ним 08.09.2016 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Краз 65055, реєстраційний номер АТ2781АО. Без спеціальних дозволів здійснюється дорожнє перевезення вантажів зокрема у разі коли фактична маса не перевищує 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т. Контроль здійснювався у відповідності до норм чинного законодавства, з урахуванням Порядку затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», та Методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі. Вказав, що пункт 4 даної Методики не застосовувався, протокол і свідоцтво про метрологічну атестацію не складався.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, покази свідка, дослідивши в сукупності письмові, відео докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про автомобільні дороги», Законом України «Про автомобільний транспорт», а також нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України (у редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно статті 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (стаття 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на автомобільному транспорті, згідно постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 11.02.2015, є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи.

В статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (зі змінами)).

Пунктом 4 вказаних Правил визначено, що рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (зі змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35м), за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 за №879 (зі змінами) «Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування».

За визначеннями у пункті 2 цього Порядку габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; попередній габаритно-ваговий контроль - це визначення параметрів великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу для встановлення наявності перевищення нормативів на стаціонарних пунктах; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху (пункт 3 Порядку).

Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах 15 - 25 зазначеного Порядку.

Так, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль (пункт16 Порядку).

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати (пункт 18 Порядку).

За результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та відповідного підрозділу МВС, що забезпечує безпеку дорожнього руху (пункт 20 Порядку).

Судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області 08.09.2016 у пункті пересувного габаритно-вагового контролю в м. Галич Івано-Франківської області, на автодорозі Н-09 Мукачево - Львів проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Краз 65055, реєстраційний номер АТ2781АО, який належить Публічному акціонерному товариству «Будівельні матеріали».

За результатами проведення зважування складено акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №001150 від 08.09.2016, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 08.09.2016 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.09.2016 за №0001663, на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за № 47 від 08.09.2016 та нараховано плату за проїзд в розмірі 172,80 євро (а.с.15-18).

Пунктом 21 Порядку передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (пункт 22 Порядку).

Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб (пункт 23 Порядку).

В пункті 24 Порядку встановлено, що після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Як встановлено судом транспортний засіб відповідача затримано не було, він після контрольного заходу продовжив свій рух по визначеному маршруту. При цьому протокол про адміністративне правопорушення не складався.

Підставою для нарахування відповідачу плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом слугувало те, що осьові навантаження транспортного засобу перевищували допустимі норми, а саме навантаження на здвоєну задню вісь в сукупності становило 21,95 т (10,8 т і 11,15 т) при нормі 16 т. При цьому, навантаження на передню вісь та повна маса не перевищувала норм - 5,2 т (допустима 11 т) та 27,5 т (допустима 40 т) відповідно.

Оскільки загальна маса на осі заднього візка в сукупності становила більше 16 тон, позивачем нараховано відповідачу плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 172, 80 Євро.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача з огляду на таке.

Ваговий контроль транспортного засобу марки Краз 65055, реєстраційний номер АТ2781АО здійснювався за допомогою пересувних ваг автомобільного типу CHEKLODE FREEWEIGH шляхом зважування у процесі руху через вантажно-приймальну платформу однією віссю транспортного засобу.

З листа головного конструктора ПАТ «АвтоКраз» за №375/67-П від 20.12.2016, вбачається, що на автомобілі Краз 65055 задня підвіска є балансирного типу на двох продольних полуеліптичних ресорах. При цьому для визначення навантаження на задню підвіску транспортного засобу рекомендується заїжджати на ваговий пристрій обома мостами для більш достовірного визначення навантаження (а.с.51, 52).

Позивачем суду надано лист заступника технічного директора ПАТ «АвтоКраз» від 11.09.2017 №270/67-П відповідно до якого, під час визначення навантаження на кожну із здвоєних осей заднього візка на пересувних вагах CHEKLODE FREEWEIGH перерозподілу ваги не відбувається, оскільки осі знаходяться в одній площині, одна на вагах, а інша на вимірювальній доріжці.

Технічна документація транспортного засобу Краз 65055 зазначає технічні дані та характеристики транспортного засобу цієї моделі, згідно яких його повна маса складає 28350 кг, маса вантажу який можна перевозити - 16000 кг. При цьому, вказано осьову масу, що припадає на передню вісь і на візок. Однак, даних розподілу маси на кожну вісь візка технічна документація не наводить, а зазначає, що задня підвіска транспортного засобу Краз забезпечує рівне навантаження на колеса заднього і проміжного мостів (а.с.110-122).

Враховуючи наведене, суд вважає, що рекомендації головного конструктора ПАТ «АвтоКраз», наведені в листі №375/67-П від 20.12.2016 співпадають з технічними даними та характеристиками транспортного засобу Краз 65055 в порівнянні з інформацією, наведеною в листі від 11.09.2017 №270/67-П.

Отже, необхідною умовою для достовірного визначення навантаження на вісь автомобіля Краз 65055 є його перебування на вазі обома мостами.

Як вже встановлено судом, зважування транспортного засобу відповідача на пересувних вагах автомобільного типу CHEKLODE FREEWEIGH здійснювалося шляхом у процесі руху через вантажно-приймальну платформу окремо кожною його віссю, так як можливість для зважування шляхом заїжджання на ваговий пристрій обома мостами відсутня.

В підсумку суд приходить до висновку, що фактичні дані навантаження на кожну з осей візка транспортного засобу відповідача, а саме 10,8 і 11,5 не підлягають додаванню, а свідчать, з врахуванням допустимої похибки, навантаження на здвоєну задню вісь в межах допустимих норм -16 тон.

В п.12, 13 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 за №879 зазначено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Тобто, габаритно-ваговий контроль може здійснюватися на вимірювальному та зважувальному обладнані, яке повинно бути у робочому стані та пройти у встановленому порядку метрологічну атестацію з подальшим клеймуванням та мати відповідний сертифікат.

З матеріалів справи вбачається, що в позивача наявні сертифікат затвердження типу засобу вимірювальної техніки від 21.11.2007, свідоцтво про повірку вимірювальної техніки - пересувних ваг автомобільного типу CHEKLODE FREEWEIGH, чинне до 15.04.2017.

Надані позивачем докази не підтверджують перевезення відповідачем вантажу поза межами допустимих вагових норм, як наслідок відсутні підстави для справляння плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Доводи відповідача про здійснення зважування його транспортного засобу з порушенням Правил дорожнього руху, а результати такого контрольного заходу, як наслідок, є доказами здобутими з порушенням закону і не повинні, з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.10.2011, братися судом до уваги, суд вважає безпідставними, оскільки предметом доказування в даній адміністративній справі є під ставність стягнення плати за проїзд великоваговим транспортним засобом внаслідок перевищення нормативно вагових параметрів.

Крім того, суд вважає, що при габаритно-ваговому контролі транспортного засобу відповідача не підлягала до застосування Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі (М 218-02071168-459:2006), оскільки її положення не розповсюджуються на транспортні засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі, а відповідач, як встановлено судом внаслідок дослідження товарно-транспортної накладної №1590 від 08.09.2016, перевозив пісок.

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову Державної служби України з безпеки на транспорті до Публічного акціонерного товариства «Будівельні матеріали» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 18.09.2017.