Постанова № 68919144, 16.02.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2017
Номер справи
804/13891/15
Номер документу
68919144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2017 р. Справа № 804/13891/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Дніпровська Теплоелектроцентраль» про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

04.09.2016 року Дніпродзержинська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить стягнути податковий борг з Публічного акціонерного товариства «Дніпровська телоелектроцетраль».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податковий борг в загальній сумі 205514,57 грн., який виник внаслідок нарахування пені по наступним податкам: по земельному податку з юридичних осіб в сумі 272,87 грн., по податку на додану вартість 2547,18 грн., по авансовим внескам по податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності 176775,61 грн., надходження від розміщення відходів 3483,93 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря 14854,25 грн. та рентної плати за спец використання води 7580,73 грн.

Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.

В судове засідання зявився представник відповідача.

Позивач у судове засідання не зявився, але надав клопотання про розгляд справи без його участі.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та надав письмові заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначено наступне. 17.12.2015 року по справі № 904/10198/15 господарським судом Дніпропетровської області було порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ «Дніпровська ТЕЦ» за заявою ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Дніпродзержинська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області є конкурсним кредитором який заявив свої грошові вимоги у процесі справи про банкротство. Зазначені вимоги станом на 16.02.2017 рік розглядаються господарським судом Дніпропетровської області, а саме в частині задоволення вимог щодо стягнення пені за наступними податковими зобовязаннями: екологічний податок за викиди забруднюючих речовин атмосферне повітря в розмірі - 14854,25 грн., рентна плата за спец використання води в розмірі - 7580,73 грн., податок на додану вартість в розмірі - 2547,18 грн. В звязку з тим, що ці вимоги заявлені у вимозі кредитора - позивача у справі про банкрутство, відповідач вважає, що вони не можуть розглядатись у вказаній справі, оскільки є ризик подвійного стягнення вказаних сум. Також відповідач зазначає, що частина позовних вимог погашена, а саме: з екологічного податку за розміщення відходів у спеціальних для цього місцях в сумі - 3483,93 грн., яка виникла у період з 20.02.2015 року по 25.12.2015 року, з земельного податку в сумі - 272,87 грн. Крім того, ПАТ «Дніпровська ТЕЦ» заперечує проти задоволення позовних вимог в частині стягнення пені за податковим зобовязанням з податку на прибуток в сумі - 176775,61 грн. у звязку з наступним. Податкову декларацію з податку на прибуток за 2014 рік було надано 27.02.2015 до ДФС, що підтверджено квитанцією № 2, реєстраційний номер документа: НОМЕР_1. Згідно декларації рядок 11 (податок на прибуток від діяльності, що підлягає патентуванню) дорівнює 29453177 грн., тому авансовий внесок , що підлягає сплаті щомісячно рядок 22 дорівнює 29453 177грн./12 = 2 454 431грн. Після проведеного внутрішнього аудиту виявлено, що в декларації за 2014 рік відображено урегулювання сумнівної заборгованості ст. 159.1.2 ПКУ, а саме зменшено витрати на суму заборгованості з ПДВ, яка визнана судом. Враховуючи факт включення сумнівної заборгованості до складу зменшення витрат з ПДВ, а необхідно без ПДВ лист ДПСУ №7730/6/15-1215 від 04.05.2012р., тому 01.04.2015 до ДФС надано уточнену декларацію з податку на прибуток за 2014 рік, що підтверджено квитанцією № 2, реєстраційний номер документа: НОМЕР_2. Згідно уточненої декларації рядок 11 дорівнює 21913831 грн., тому авансовий внесок, що підлягає сплаті щомісячно рядок 22 дорівнює 21 913831грн./12 = 1826153 грн., різниця складає : 2454431 грн.-1826153 грн. = 628278грн. Проте, податкова інспекція не зменшила 01.04.2015 авансовий внесок згідно уточненої декларації, а проводить щомісячно нарахування на суму 2454431 грн. та одночасно коригування на суму 628278грн., внаслідок чого таке коригування прирівнюється до оплати та нараховується пеня. Вказані дії представник відповідача вважає неправомірними та просить відмовити в задоволенні позову в цій частині.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Публічного акціонерного товариства «Дніпровська телоелектроцетраль» є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Відповідно до підпункту 14.l.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання, самостійно узгоджена платником податків, але не сплачена у встановлений строк, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до пункту 49.16 статті 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

На підставі ст. 129 ПКУ після закінченні встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПКУ розпочинається:

- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день, його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань. Пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на підставі статті 129 Податкового кодексу України була нарахована пеня по наступним податкам.

По земельному податку з юридичних осіб була нарахована пеня в розмірі 272,87 грн. яка виникла 08.07.2015 року в розмірі 106,91 грн. за період з 31.10.2014 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу в порядку черговості в розмірі 433,58грн. (платіжне доручення № 585_248 від 08.07.2015 року) та в розмірі 42,64 грн. за період з 01.12.2014 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно до черговості в розмірі 197,42 грн. (платіжне доручення № 585 248 від 08.07.2015 року). 17.08.2015 року в розмірі 78,62 грн. за період з 01.12.2014 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно черговості 307,78 грн. (платіжне доручення № 842 від 14.08.2015 року), та в розмірі 44,70 грн. за період з 31.12.2014 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 197,91 грн. доручення № 842 від 14.08.2015 року).

В судовому засіданні та письмових запереченнях представник відповідача пояснила, що вказана сума пені була сплачена, проте належних доказів сплати до суду не надала. У звязку з цим, зазначені доводи судом не приймаються до уваги, а заявлена сума підлягає стягненню.

Також, відповідачу була нарахована пеня з авансових внесків по податку на прибуток в розмірі 176775,61 грн. яка виникла 53291,74 грн. за період з 05.05.2015 року по день погашення податкового боргу відповідно черговості розмірі 628278,00 грн. (уточнююча податкова декларації з відємним значенням № 908173116 від 01.04.2015 року за 2014 рік), 18.08.2015 року в розмірі 52941,64 грн. за період з 05.05.2015 року по день сплати в погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 511209,00грн. (платіжне доручення № 851 від 17.08.2015), 30.08.2015 року в розмірі 66319,52 грн. за період з 05.05.2015 року по день погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 574706,17 грн. (уточнююча податкова декларації з відємним значенням № 908173116 від 01.04.2015 за 2014 рік) та в розмірі 4222,71 грн. за період з 02.06.2015 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 48105,12 грн. (податкова декларації з відємним значенням № 908173116 від 01.04.2015 року за 2014 рік)

Заперечення щодо неправомірності нарахування пені по податку на прибуток у звязку з неправомірними діями позивача щодо його нарахування на підставі подання підприємством уточнюючої декларації з відємним значенням № 908173116 від 01.04.2015 року, судом до уваги не приймаються оскільки неправомірність вказаних дій не є предметом розгляду даної адміністративної справи, а окремо вони також не оскаржувались. У звязку з чим, заявлена сума підлягає стягненню з відповідача.

Також, відповідачу була нарахована пеня по податку на додану вартість в розмірі 2 547,18 грн. яка виникла 22.06.2015 року в розмірі 2547,18 грн. за період з 31.01.2015 року по день погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 18187,00 грн. (податкова декларація з відємним значенням № НОМЕР_3 від 19.06.2015 року за травень 2015 року, 18.08.2015 року в розмірі 358811,59 грн. за період з 31.01.2015 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно до черговості в розмірі 1828116,00 грн. (платіжне доручення № 852 від 17.08.2015 року) та в розмірі 57018,72 грн. за період з 03.03.2015 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно до черговості в розмірі 344111,00 грн. (платіжне доручення № 852 від 17.08.2015 року).

Відповідачу була нарахована пеня по рентній платі за спец використання води в розмірі 7580,73 грн. яка виникла 19.08.2015 року в розмірі 6531,60 грн. за період з 20.02.2015 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 36790,62 грн. (платіжне доручення №845 від 18.08.2015 року), в розмірі 235,91 грн. за період з 20.02.2015 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно черговості в розмірі 328,2 грн. (платіжне доручення № 845 від 18.08.2015 року), в розмірі 813,22 грн. за період з 21.05.2015 року по день сплати в результаті погашення податкового боргу відповідно черговості 9161,28 грн. (платіжне доручення № 845 від 18.08.2015 року).

Відповідачу була нарахована пеня по екологічному податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 14854,25 грн., яка виникла 17.08.2015 року в розмірі 3441,41грн. за період з 20.02.2015 року по день сплати в результаті податкового боргу відповідно черговості в розмірі 84609,87 грн. (платіжне доручення №846 від 14.08.2015 року).

В судовому засіданні та письмових запереченнях представник відповідача пояснила, що вказані суми пені заявлені як частина кредиторських вимог у справі про банкрутство, тому на думку відповідача не підлягають стягненню у даній справі. Фактично наявність податкового боргу по вказаним податкам не заперечується. У звязку з цим, зазначені доводи судом не приймаються до уваги, а заявлена сума підлягає стягненню.

На виконання пунктів 59.1, 59.4 статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу вручено першу податкову вимогу № 1/3 від 10.10.2001 року та другу податкову вимогу № 2/61 від 15.11.2001 року.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Таким чином заборгованість по сплаті податків є узгодженою, вона не скасована і не списана податковим органом.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно частини 1 пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду.

Таким чином суд дійшов висновку, що Дніпродзержинська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області правомірно звернулась з позовом до суду.

Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Дніпровська Теплоелектроцентраль» про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Дніпровська Теплоелектроцентраль» (51925, Дніпропетровська область, м. Камянське, вул. Заводська, 2, код ЄДРПОУ 00130820) податковий борг по:

- земельному податку з юридичних осіб в сумі 272 (двісті сімдесят дві) грн. 87 коп.;

- авансових внесках по податку на прибуток підприємств та організацій які перебувають у державній власності в сумі 176775 (сто сімдесят шість тисяч сімсот сімдесят пять) грн. 61 коп.;

- податку на додану вартість в сумі 2547 (дві тисячі пятсот сорок сім грн. 18 коп.;

- надходження від розміщення відходів в сумі 3483 (три тисячі чотириста вісімдесят три) грн. 93 коп.;

- надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 14854 (чотирнадцять тисяч вісімсот пятдесят чотири) грн. 25 коп.;

- рентної плати за спеціальне використання води в сумі 7580 (сім тисяч пятсот вісімдесят) грн. 73 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 21 лютого 2017 року

Суддя ОСОБА_1