Рішення № 68909693, 15.09.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
15.09.2017
Номер справи
712/4259/17
Номер документу
68909693
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 712/4259/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2017 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

Головуючого - судді: Казидуб О.Г.

За участю секретаря: Зайцевій О. І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради про забезпечення службовим житлом -,

в с т а н о в и в:

ПозивачОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради про забезпечення службовим житлом. Свої позовні вимоги мотивує тим, що зазначений позов пред'являється у порядку цивільного судочинства до місцевого загального суду, яким є Соснівський районний суд м. Черкаси, за місцезнаходженням відповідача Черкаської міської ради (ст. 109 ЦПК України), оскільки предметом спору є забезпечення особи житлом (спір випливає із права особи на забезпечення житлом).

Водночас, оскільки стороною справи (позивачем) є суддя Соснівського районного суду м.Черкаси, то підсудність вказаної справи іншому місцевому загальному суду має бути визначена апеляційним судом Черкаської області.

Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 10.04.2017 підсудність у зазначеній цивільній справі визначено за Придніпровським районним судом м. Черкаси.

Указом Президента України від 25 вересня 2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду судді Соснівського районного суду м.Черкаси.

Згідно із наказом голови Соснівського районного суду м.Черкаси № 34- о від 29 вересня 2016 року його визнано таким, що приступив до виконання обов'язків судді цього суду з 3 жовтня 2016 року.

Місце проживання ОСОБА_1 з 19 листопада 2013 року зареєстровано у м.Києві, тому, після призначення на посаду судді, він разом із членами своєї сім'ї (у складі дружини та двох малолітніх дітей - дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2) у середині жовтня 2016 року переїхав до м.Черкаси, де після прийняття присяги 16 грудня 2016 року, приступив до виконання своїх професійних обов'язків на благо жителів місцевої територіальної громади. Не маючи фінансової можливості придбати у м. Черкаси житло у власність, він із сім'єю змушений тимчасово проживати у своїх знайомих, користуючись їх гостинністю.

Проте він розуміє, що так не може тривати вічно, оскільки у цих знайомих є дорослі повнолітні діти та свої плани на життя.

Відповідно до ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Законодавець не передбачив будь-яких строків для забезпечення органами місцевого самоврядування судді службовим житлом після призначення останнього на посаду судді, тому це означає обов'язок органу місцевого самоврядування негайно забезпечити такого суддю службовим житлом.

Оскільки після призначення його на посаду він реально потребував і досі потребує поліпшення житлових умов, то керуючись цією статтею Закону, 15 листопада 2016 року він звернувся до Черкаської міської ради із письмовою заявою невідкладно забезпечити його та членів його сім»ї службовим житлом у м. Черкаси, яке б відповідало всім нормам чинного законодавства України.

15 грудня 2016 року йому надано письмову відповідь за підписом заступника міського голови з питань виконавчих органів Черкаської міської ради С.В. Гура, відповідно до якої, вільні квартири у фонді службового житла в м. Черкаси відсутні, а також проінформовано, що до Програми соціально- економічного і культурного розвитку м.Черкаси на 2017 рік буде внесена пропозиція на придбання житла для надання його в подальшому суддям, як службового.

Така відповідь не відповідає вимогам Закону України "Про судоустрій і статус суддів", свідчить про бездіяльність Черкаської міської ради щодо забезпечення його службовим житлом персонально та порушує його житлові права, які гарантовано ст. 138 вищевказаного Закону.

Не свідчить про виконання Черкаської міською радою свого обов'язку із забезпечення його службовим житлом і формальне відображення в Програмі соціально-економічного розвитку м.Черкаси на майбутні роки закладення органом місцевого самоврядування якихось примарних коштів на придбання однієї квартири для суддів у м.Черкаси.

Реальним виконанням цього обов'язку буде тільки негайне надання йому службової квартири у м.Черкаси на склад сім'ї із чотирьох осіб, яка б відповідала всім вимогам житлового законодавства України.

Відсутність розробленого Кабінетом Міністрів України Порядку забезпечення службовим житлом професійних суддів також не означає, що Черкаська міська рада може не виконувати покладений на неї обов'язок із забезпечення мене службовим житлом, оскільки на території України існують нормативно-правові акти, які регулюють порядок забезпечення службовим житлом.

Згідно із ч. 1 ст. 118 ЖК Української РСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.

Статтею 119 ЖК Української РСР визначено, що перелік категорій робітників, яким може бути надано службові жилі приміщення, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Відповідно до п. 56 постанови Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року № 37 "Про службові жилі приміщення", службові жилі приміщення може бути надано судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно із п. 5 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 4 лютого 1988 року № 37, облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, яка прийняла рішення про включення жилого приміщення до числа службових. Службові жилі приміщення обліковуються в журналі обліку службових жилих приміщень. Оперативний облік належних їм службових жилих приміщень провадять також відповідні підприємства, установи, організації.

Пунктом 8 зазначеного Положення визначено, що службові жилі приміщення надаються включеним до згаданого в пункті 7 цього Положення переліку працівникам, які постійно проживають, а також прописані в населеному пункті за місцем розташування відповідного підприємства, установи, організації. З дозволу виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів службове жиле приміщення може бути надано працівникові, який проживав в іншому населеному пункті. Зазначені приміщення надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом, за винятком надання службових жилих приміщень в будинках радгоспів. Якщо жилі приміщення, в яких проживають відповідні працівники, знаходяться на такій відстані від місця роботи, яка виключає можливість виконання ними трудових обов'язків, надання службових жилих приміщень допускається у випадках, коли ці працівники забезпечені житлом. У разі недостатності службових жилих приміщень для забезпечення всіх працівників відповідних категорій зазначені приміщення надаються виходячи з інтересів забезпечення нормальної діяльності підприємства, установи, організації.

Згідно із п. 16 Положення, службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації, у віданні якої ці приміщення знаходяться, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація. У рішенні зазначається, яку займає посаду або виконує роботу особа, якій надається службове жиле приміщення, склад її сім'ї, розмір приміщення, що надається, кількість кімнат у ньому та адреса.

Таким чином, пункти 5, 8, 16 Положення дають підстави для висновку про те, що службове приміщення може бути надано за рішенням адміністрації підприємства, установи чи організації її працівнику, за умови, що вільне службове приміщення на час виникнення необхідності забезпечити такого працівника службовим житлом - уже перебуває у віданні такого підприємства, установи чи організації.

Тобто таке підприємство, установа чи організація має бути або замовником будівництва відповідного службового житла, або вже мати його у статусі службового житла у власності для надання своїм працівникам.

Соснівський районний суд м.Черкаси не є та ніколи не був замовником будівництва службового житла. Відповідне вільне службове житло, яке міг би зайняти суддя цього суду, відсутнє на балансі вказаної установи.

Таким чином, обов'язок надати судді Соснівського районного суду м.Черкаси ОСОБА_1 (а не на установу, в якій він працює) благоустроєне службове житло у м.Черкаси - покладається виключно на орган місцевого самоврядування, яким є Черкаська міська рада.

ОСОБА_1 із сім'єю забезпечений житлом у м.Києві за місцем реєстрації (АДРЕСА_1), але розташування його житла настільки віддалене від місця роботи, що за змістом п. 8 Положення він автоматично вважається особою, яка потребує поліпшення житлових умов та має право на негайне забезпечення службовим житлом у м.Черкаси Черкаською міською радою.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Положення, службові жилі приміщення надаються у межах 13,65 квадратного метра жилої площі на одну особу, але не менше рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному пункті, визначеному в установленому порядку. Службове жиле приміщення може бути надано з перевищенням указаного вище максимального розміру, якщо воно становить одну кімнату (однокімнатну квартиру), або у випадках, вказаних в абзаці першому пункту 11 цього Положення. В окремих випадках за наявності крайньої виробничої необхідності і відсутності відповідного службового жилого приміщення, як тимчасовий захід, за згодою працівника, йому може бути надано службове жиле приміщення, що не відповідає вимогам, передбаченим пунктом 10 і абзацом першим пункту 11 цього Положення, або за розміром менше від рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному пункті (але не нижче від рівня, встановленого для прийняття громадян на квартирний облік), із збереженням права на одержання службового жилого приміщення, що відповідає вказаним вимогам і розміру. Службове жиле приміщення надається працівникові на всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним (а також на дружину (чоловіка) і неповнолітніх дітей, які проживають окремо від заявника в даному або в іншому населеному пункті), вказаних у пункті 9 цього Положення.

Оскільки до складу його сім'ї входить чотири особи - він, дружина та двоє малолітніх дітей однієї статі, то він маює право на забезпечення як мінімум двокімнатною службовою квартирою, жилою площею не менше 54,60 кв.м. (13,65x4).

Просить суд зобов'язати Черкаську міську раду на час здійснення ним повноважень судді Соснівського районного суду м.Черкаси надати йому на склад сімї (4 особи) придатне для проживання службове житло у місті Черкаси, у вигляді двокімнатної службової квартири жилою площею не менше 54,60 кв.м., яка відповідає всім вимогам житлового законодавства України та придатна для проживання у ній та вирішити питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 88 ЦПК України.

Позивач в судове засідання не з»явився, надав суду листа в якому просив розгляд справи провести за його відсутності на підставі наявних у ній доказів,проти ухвалення заочного рішення у справі не заперечує(арк.спр.35).

Представник відповідачів Черкаської міської ради та Виконавчого комітету Черкаської міської ради за довіреністю Стойко А.Ю. в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову, а також зазначив, що передбачені законодавством підстави для надання службового житла позивачу відсутні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Частиною 1 статті 3 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Указом Президента України від 25 вересня 2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду судді Соснівського районного суду м.Черкаси.

Згідно із наказом голови Соснівського районного суду м.Черкаси № 34- 0 від 29 вересня 2016 року його визнано таким, що приступив до виконання обов'язків судді цього суду з 3 жовтня 2016 року.

Місце проживання ОСОБА_1 з 19 листопада 2013 року зареєстровано у м.Києві, тому після призначення на посаду судді він разом із членами своєї сім'ї (у складі дружини та двох малолітніх дітей - дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2) у середині жовтня 2016 року переїхав до м.Черкаси, де після прийняття присяги 16 грудня 2016 року, приступив до виконання своїх професійних обов'язків. На даний час позивач із своєю сім»єю проживає у знайомих.

Відповідно до ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 1 ст. 118 ЖК Української РСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.

Статтею 119 ЖК Української РСР визначено, що перелік категорій робітників, яким може бути надано службові жилі приміщення, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Відповідно до п. 56 постанови Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року № 37 "Про службові жилі приміщення", службові жилі приміщення може бути надано судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов.

15 листопада 2016 року позивач звернувся до Черкаської міської ради із письмовою заявою невідкладно забезпечити його та членів його сім»ї службовим житлом у м.Черкаси, яке б відповідало всім нормам чинного законодавства України, на що отримав відповідь за вих. № 14980-01-10 від 15 грудня 2016 року за підписом заступника міського голови з питань виконавчих органів Черкаської міської ради С.В. Гура, відповідно до якої, вільні квартири у фонді службового житла в м.Черкаси відсутні, а також проінформовано, що до Програми соціально - економічного і культурного розвитку м. Черкаси на 2017 рік буде внесена пропозиція на придбання житла для надання його в подальшому суддям, як службового.

Звертаючись із зазначеними вимогами до суду, позивач посилається наПоложення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 4 лютого 1988 року № 37.

Але необхідно також взяти до уваги, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1097 від 01.12.2010 «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності судів та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» скасовано Постанову Кабінету Міністрів України № 707 від 03.08.2005 «Про затвердження Порядку забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів», якою був затверджений Порядок забезпечення житлом суддів Апеляційного суду України, апеляційних і місцевих судів та на час розгляду справи відсутній Порядок забезпечення житлом суддів.

Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції покладено на Державну судову адміністрацію України.

Відповідно до ст. 148 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють:

1) Верховний Суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності;

2) Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України;

3) Вища рада правосуддя - щодо фінансового забезпечення її діяльності.

Враховуючи, що глава 3 Житлового кодексу України «Користування службовими жилими приміщеннями», «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», яке затверджено постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року № 37, встановлюють досить загальні правила надання службових жилих приміщень, а також відсутність законодавчо закріпленого механізму реалізації права судді на забезпечення службовим житлом, а тому у суду немає підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Відповідно до ст. 88 ЦПК України стягнути з ОСОБА_1 в прибуток держави судовий збір в розмірі 640 грн..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 118, 119, 121 ЖК Української РСР ст.ст. 1, 4, 10, 11, 58, 60, 88, 208, 212-215, 218 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

В позовних вимогах ОСОБА_1 до Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради про забезпечення службовим житлом - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 в прибуток держави судовий збір в розмірі 640 грн..

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подання у десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з моменту отримання копії рішення.

Головуючий: О. Г. Казидуб