Постанова № 68902976, 15.09.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2017
Номер справи
816/1377/17
Номер документу
68902976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1377/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційна компанія "ЛІНК ТЕЛЕКОМ", третя особа: Кременчуцька об`єднана державна податкова інспекція Полтавської області Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом, -

В С Т А Н О В И В:

15 серпня 2017 року Головне управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (надалі також - позивач, ГУ ДФС у Полтавській області) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційна компанія "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" (надалі також - відповідач, ТОВ "ТК "ЛІНК ТЕЛЕКОМ"), третя особа: Кременчуцька об`єднана державна податкова інспекція Полтавської області Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (надалі також - Кременчуцька ОДПІ) про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6 156 623 грн. 32 коп., з податку на додану вартість у розмірі 4 762 063 грн. 92 коп., а також стягнення штрафних санкцій в сумі 510 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за ТОВ "ТК "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" рахується податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6 156 623 грн. 32 коп., з податку на додану вартість у розмірі 4 762 063 грн. 92 коп., та зі сплати штрафних санкцій у розмірі 510 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань. Тому позивач просив стягнути даний борг в судовому порядку.

Позивач в прохальній частині адміністративного позову просив розглядати справу без участі його представника. Представник третьої особи на стороні позивача з"явився у судове засідання.

Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с. 43).

Враховуючи положення частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважав за можливе розглядати справу без участі відповідача.

Відповідно до приписів частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно із частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вказані норми, а також на частину 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про можливість розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ТОВ "ТК "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" (код ЄДРПОУ 37282501) зареєстровано як юридична особа 02.11.2010 року та перебуває на обліку в Кременчуцькій ОДПІ (а.с. 20-22).

Згідно з адміністративним позовом, сума заборгованості відповідача в загальному розмірі становить 10 919 197 грн. 24 коп., до складу цієї суми входить заборгованість з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6 156 623 грн. 32 коп., з податку на додану вартість у розмірі 4 762 063 грн. 92 коп., а також зі сплати штрафних санкцій в сумі 510 грн.

Заборгованість відповідача з податку на додану вартість та податку на прибуток виникла у зв'язку з такими обставинами.

Контролюючим органом проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ "ТК "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року.

За результатами перевірки 23 серпня 2016 року контролюючим органом складено акт № 349/16-31-14-04-14/37282501 (а.с. 9 - 10).

На підставі висновків акта перевірки ГУ ДФС у Полтавській області 12 вересня 2016 року складені, зокрема, такі податкові повідомлення-рішення:

- № 0003281404, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 5 036 840 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 4 349 639 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 687 201 грн. (а.с. 14);

- № 0003301404, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4 651 775 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 3 721 420 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 930 355 грн. (а.с. 14 зворотній бік);

- № 0003291404, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 510 грн. (а.с. 13 зворотній бік).

Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Зазначені податкові повідомлення-рішення отримав 19 вересня 2016 року менеджер товариства Шевчук (а.с. 15 зворотній бік).

Відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Не погоджуючись з даними податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ "ТК "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" звернулося до Державної фіскальної служби України зі скаргою, в якій просило визнати протиправними та скасувати такі податкові повідомлення-рішення.

Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги від 21.11.2016 року відповідні податкові повідомлення - рішення залишені без змін, а скарга - без задоволення (а.с. 16-18).

Відповідно до підпункту 56.17.3 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України, процедура адміністративного оскарження закінчується: днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з пунктом 56.17 Податкового кодексу України, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (пункт 56.18. статті 56 Податкового кодексу України).

З матеріалів справи та письмового пояснення позивача (а.с. 29) вбачається, що податкові повідомлення - рішення № 0003281404, № 0003301404, № 0003291404 до суду не оскаржувалися.

Таким чином, з урахуванням положень пункту 56.17 Податкового кодексу України грошові зобов'язання, визначені такими податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими та набули статусу податкового боргу.

За приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

На підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України контролюючим органом нараховано пеню за несплачені в строк грошові зобов'язання, визначені податковим повідомленням-рішенням від 12.09.2016 № 0003281404 - у розмірі 1 121 755 грн. 04 коп., а також податковим повідомленням-рішенням від 12.09.2016 № 0003301404 - у розмірі 110 289 грн 25 коп., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків.

За підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статі 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Таким чином, загальна сума боргу з податку на додану вартість за податковим повідомленням - рішенням від 12.09.2016 № 0003301404 з урахуванням часткового погашення за рахунок переплати в розмірі 0,33 грн. складає 4 762 063 грн 62 коп. (3 721 420 грн. (сума грошового зобов`язання) + 930 355 грн. (сума штрафних санкцій) + 110289 грн. 25 коп. (пеня) - 0,33 грн. (переплата)).

Загальна сума боргу з податку на прибуток за податковим повідомленням - рішенням від 12.09.2016 № 0003281404 з урахуванням часткового погашення в розмірі 1235 грн. та наявної переплати в розмірі 2 001 грн. складає 6 155 359 грн. 04 коп. (4 349 639 грн. (сума грошового зобов`язання) + 687 201 грн. (сума штрафних санкцій) + 1 121 755 грн. 04 коп. (пеня) - 1235 грн. (погашення) - 2001 грн. (переплата)).

Крім того, судом встановлено, що заборгованість по податку на прибуток приватних підприємств збільшилась з огляду на несплату самостійно задекларованого зобов`язання згідно з податкової декларації з податку на прибуток № 9270179762 у розмірі 1 235 грн (а.с. 7).

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, сума податкового зобов`язання з податку на прибуток, визначена у податковій декларації № 9270179762 у розмірі 1 235 грн, є узгодженим грошовим зобов`язанням, що не сплачене у встановлений Податковим кодексом строк.

Відповідно до вимог підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу, за порушення строків сплати узгодженого зобов`язання платнику нарахована пеня в розмірі 29 грн. 28 коп.

Зважаючи на викладене, загальна сума боргу з податку на прибуток складає 6 156 623 грн. 32 коп. (6 155 359 грн. 04 коп. (за податковим повідомленням - рішенням від 12.09.2016 № 0003281404) + 1 235 грн. (за декларацією № 9270179762) + 29 грн. 28 коп. (пеня)).

Також, відповідачем самостійно не погашена сума боргу зі сплати штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням - рішення № 0003291404 від 12.09.2016 року, в сумі 510 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Отже, суму грошового зобов'язання у загальному розмірі 10 919 197 грн. 24 коп., в тому числі по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6 156 623 грн. 32 коп., по податку на додану вартість у розмірі 4 762 063 грн. 92 коп., по штрафним санкціям в розмірі 510 грн., правомірно віднесено позивачем до складу податкового боргу відповідача.

Згідно положень статті 59 Податкового кодексу України, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Встановлено, що на виконання вищезазначених норм контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми "Ю" від 22 лютого 2017 року № 4192-17, яка направлена на адресу відповідача та отримана уповноваженою особою 16 березня 2017 року (а.с. 8).

Згідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано, а судом не встановлено.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу, України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

За приписами пункту 95.2 статті 95 цього ж Кодексу, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Враховуючи зазначені вище положення Податкового кодексу України, суд дійшов до висновку, що чинним законодавством контролюючому органу надано право звертатись до суду з позовами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Позивачем до матеріалів справи надано довідку, за змістом якої відповідач має відкриті рахунки у фінансових установах /а.с. 19/.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, наявність у ТОВ "ТК "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 6 156 623 грн 32 коп., з податку на додану вартість в розмірі 4 762 063 грн 92 коп., та за штрафними санкціями в розмірі 510 грн підтверджено матеріалами справи в їх сукупності, а тому така заборгованість підлягає стягненню за судовим рішенням.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи викладене, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційна компанія "ЛІНК ТЕЛЕКОМ", третя особа: Кременчуцька об`єднана державна податкова інспекція Полтавської області Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом задовольнити в повному обсязі.

Стягнути на користь Державного бюджету України кошти з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Телекомунікаційна компанія "ЛІНК ТЕЛЕКОМ" (код ЄДРПОУ 37282501):

- за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6 156 623 грн. 32 коп. (шість мільйонів сто п`ятдесят шість тисяч шістсот тридцять три гривні тридцять дві копійки);

- за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 4 762 063 грн. 92 коп. (чотири мільйони сімсот шістдесят дві тисячі шістдесят три гривні дев`яносто дві копійки);

- штрафні (фінансові) санкції в розмірі 510 грн (п`ятсот десять гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.С. Шевяков